Што е аеротермално?

Слика - Tedesna.com

Слика - Tedesna.com

Во сè понаселениот свет, каде побарувачката за енергија, храна, домување и слично се зголемува, а загадувањето е еден од главните проблеми со кои треба да се соочиме, обновливата енергија може да биде решението што го бараме. 

Овој вид на енергија е чист и многу почитуван со околината отколку фосилните горива. Една од најинтересните е аеротерма. Ајде да видиме што е тоа и дали вреди да се користи.

Што е аеротермално?

Слика - Canexel.es

Слика - Canexel.es

Аеротермална е технологија која извлекува енергија од воздухот за да ја користи за различни намени, како што се производство на санитарна топла вода, климатизација на домови или затворени простории или за греење.

Тоа е многу интересна енергија, бидејќи живееме опкружени со воздух и се загрева од сончевите зраци влегување во планетата, па освен ако не се променат работите што се малку веројатно додека не поминат неколку милиони години, ние секогаш можеме да ја користиме нивната енергија.

Дали ни овозможува да заштедиме на сметката за електрична енергија?

Ако ви треба греење во вашиот дом или работно место, но не сакате да плаќате повеќе од сметката, Треба да знаете дека вадењето енергија од воздухот (до 70%) е бесценето, бесплатно е; преостанатите 30% се она што го консумирате. Бидејќи неговата потрошувачка на енергија е многу мала ако ја споредиме со гас и други калорични енергии, Тоа е решение што несомнено ќе ни овозможи да заштедиме на фактурата.

Покрај тоа, неговите перформанси или коефициент на работа (термички COP) се повисоки од оние на другите енергии. Што е полицаец? Тоа е нивото на моќност што го троши системот за климатизација за транспорт на одредена топлинска моќност, и бидејќи со тоа се губи дел од енергијата, ефикасноста на класичниот котел што користи гориво е помала од 100%.

За да ви дадам идеја за перформансите на различни енергии, погледнете:

 • Котел за дизел: помеѓу 65 и 95%.
 • Котел за гас: помеѓу 85 и 95%.
 • Котел за биомаса: помеѓу 80 и 95%.
 • Електрични радијатори: помеѓу 95 и 98%.
 • Сончева топлинска енергија (за температура од 35ºC): помеѓу 75 и 150%.
 • Аеротермална топлинска пумпа (за температура од 35ºС): помеѓу 250 и 350%.
 • Геотермална топлинска пумпа (за температура од 35ºC): помеѓу 420 и 520%.

Така, аеротермалната енергија е една од постојните енергии што има повисоки перформанси.

Кои се главните производители на грејачи на вентилаторот?

Денес, постојат многу компании кои произведуваат грејачи на вентилатори. Сепак, има и такви кои сигурно ќе ги знаете поради широкиот спектар на производи што ги нудат, како што се: LG Electronics, Toshiba, Daikin или Bosch. Но, има и други кои исто така се обложуваат на овој вид енергија, како на пр Аристон, Сониер Дувал, Вајлант, Херман или Висман.

Како тие работат?

Аеротермални топлински пумпи или надворешни единици како што понекогаш се нарекуваат, апсорбираат енергија од воздухот и ја пренесуваат топлината во колото. Притоа, испарува ладилниот гас што го содржи, така што апсорбираната топлина влегува во системот за греење на домот. Од внатрешната единица можете да контролирате каква температура сакате да имате внатре во куќата. Но, исто така, грејачите на вентилаторот се многу разноврсни, бидејќи се ладат во лето, така што можат да се користат за напојување на систем за греење, како и базен.

Фази

Слика - Energiaeficaz.es

Слика - Energiaeficaz.es

 1. Воздухот однадвор доаѓа во контакт со испарувачот, а ладилното средство внатре испарува додека станува постудено.
 2. Ладилното средство патува до компресорот, каде што е компресиран и температурата се зголемува.
 3. Компримиран гас влегува во кондензаторот. Како што се кондензира, тој ослободува топлина што ќе го задржи домот на пријатна температура. Кондензираниот гас се трансформира во течен ладилен медиум.
 4. Течноста за ладење се движи кон вентилот за проширување, што предизвикува намалување на неговата температура и го враќа во испарувачот. И започнете одново.

Цена на грејачот на воздухот

Аеротермални топлински пумпи тие обично имаат доста високи цени, што варира во зависност од неколку работи: марката, моќноста, без разлика дали е мобилна или не, дали е електрична или користи гас или дизел, топлинската моќ што ја има, како и протокот на воздух што може да ги претвори во енергија, без оглед дали има термостат, ...

Добар квалитет на топлинска пумпа може да ве чини над 1000 евра, со вклучена програматор и анти-легионела функција и со тежина од 55 кг. Но, има многу поевтини. Всушност, за помалку од 150 евра можете да имате електричен и пренослив грејач на вентилаторот.

Предности и недостатоци на аеротерма

Аеротерма има многу предности, но и неколку недостатоци кои вреди да се знаат.

Предност

 • Тоа е обновлива енергија.
 • Willе мора да зависите само од еден извор на енергија и снабдувач.
 • Ги намалува емисиите на јаглерод диоксид (СО2).
 • Повисоки перформанси од другите енергии.

Недостатоци

 • Тоа е многу малку познато во Шпанија.
 • Зградата мора да биде климатизирана со ниска температура.
 • Постои визуелно влијание доколку е инсталирано надвор.
 • Инсталационата цена на грејачот на вентилаторот е повисока од онаа на конвенционалниот.
Слика - Interempresas.net

Слика - Interempresas.net

Сè на сè, аеротермалната енергија е енергија што може да биде прилично профитабилна, не мислите ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.