Трамп и неговиот кабинет ги бришат сите препораки за климатските промени и глобалното затоплување од официјалната веб-страница на Белата куќа

Пред Трамп

Официјална страница на Белата куќа пред инаугурацијата на Доналд Трамп

Новиот претседател на Соединетите држави, Доналд Трамп, положи заклетва минатиот петок, веднаш по стапувањето на должноста, информативна страница се однесува на климатските промени беше елиминирани од официјалната веб-страница на Белата куќа, како и секое споменување на климатските промени и глобалното затоплување.

Америка Прв - Енергетски план

Овој дел е заменет со друг наречен «Америка прв план за енергија»(План за енергетика - Прво Америка) кој предупредува дека Акцискиот план за клима и регулацијата на водите на Соединетите држави (Вода на американското правило), се штетни за општеството.

Овие регулативи што новата администрација ги смета за „штетни“ како главни цели, се да се намалат емисиите на стакленички гасови и борба против климатските промени во случај на Акционен план за клима и заштита на американските водоносни слоеви во случај на регулација на водата во Соединетите држави.

По Трамп

Официјална веб-страница на Белата куќа по инаугурацијата на Трамп

Можете исто така да прочитате изјави како што се „долго време, нашата енергетска индустрија е во стагнација поради оптоварување на регулативата“, поради политики како што се посочени и Трамп се согласува да ги елиминира сметајќи ги за штетни и непотребни.

Нафта од шкрилци и гас од шкрилци

Како да не беше доволно, работата се засилува кога тој продолжува со изјавата дека администрацијата на Трамп ќе се фокусира на револуцијата во неконвенционалната индустрија за јаглеводороди како масло од шкрилци и гас од шкрилци да создадат работни места и да донесат просперитет на милиони Американци. Двете горива во кои техниката на екстракција не е ништо друго освен деструктивната и контроверзна «fracking".

Овие последни изјави се демонтирани од неколку неодамнешни студии, кои укажуваат на тоа дека секторот за обновлива енергија обезбедува вработување повеќе луѓе отколку индустријата за нафта, јаглен и гас комбинирани во САД.

Ние сме пред Трамп стил, што ги смени побиените докази и научниот метод за ретроактивна логика (одлучување за резултатите, а потоа потрага по логиката што ги поддржува), негирајќи го она што повеќето научници го докажаа за време на долгогодишно детално проучување и работа

Повторно активирање на американската индустрија за јаглен

Новата веб-страница се обидува омекне го тонот со изјави како што се „денес нашите енергетски потреби мора да одат заедно со одговорното управување со животната средина. Заштитата на чистиот воздух и вода, зачувувањето на нашите навики на почитување на природата и зачувувањето на нашите резерви и природни ресурси ќе продолжат да бидат приоритет “, но тој во ниту еден момент не споменува обновлива енергија. Наместо да зборувате за нив, вклучете план за она што тие го нарекуваат “чист јаглен»(Чист јаглен), што не е ништо друго освен јаглен многу богат со фосилно гориво, исклучително штетен за околината.

Покрај тоа, администрацијата на Трамп „исто така е посветена на тоа да ја направи технологијата за јаглен почиста и да ја реанимира американската индустрија за јаглен, која беше злоупотребувана премногу долго“. Да не заборавиме дека јагленот е фосилно гориво и новите енергетски политики имаат за цел да ја намалат неговата употреба што е можно повеќе со цел да се намалат емисиите на стакленички гасови.

Како што е познато, претседателот Обама беше страствен бранител на политиките за намалување на стакленички гасови, меѓу другите активности, потпишувајќи го Париски договор. Со доаѓањето на Трамп, за жал, предвидувањата за климатските промени, неговото истражување и ублажување во САД не се многу розови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.