Трамп нареди да се затвори страницата за климатски промени на ЕПА

Избран претседател на Соединетите држави Доналд Трамп

Администрацијата Трамп ја праша американската агенција за заштита на животната средина, позната како ЕПА  за неговиот акроним на англиски јазик, тоа отстранете ја страницата за климатски промени на својата мрежа. Двајца вработени во агенцијата го пренесоа на Ројтерс последниот потег на новата извршна власт да ја избрише секоја иницијатива од поранешниот претседател поврзана со климатските промени.

Ова известување стигна до вработените во агенцијата преку нејзините јавни вработени минатиот вторник. Предметната страница содржи врски до истражување за глобалното затоплување и детални информации за емисиите на гас. Изворите консултирани укажуваат на тоа дека мрежата може да се затвори денес во среда.

Интернет-страница на ЕПА за време на објавувањето на статијата

Изворите консултирани од агенцијата Ројтерс, претпочитаат да не бидат именувани бидејќи ги имаат забрането е да се зборува на печатот. Овие извори укажуваат дека засега им е забрането да доделуваат нови договори или грантови.

«Ако мрежата се затвори, годините на работа на климатските промени ќе исчезнат„Еден од членовите на организацијата изјави за Ројтерс, додавајќи дека некои вработени се борат да заштедат дел од информациите вклучени на мрежата или да ја убедат администрацијата на Трамп да задржи барем дел од нив.

Трамп и климатските промени

Наредбата е резултат на обидот на администрацијата на Трамп да го забави протокот на информации од различни владини организации кои ги следат прашањата за климатските промени. Овие активности, кои вклучуваат исчезнување на информации за Климатски промени од официјалната веб-страница на Белата куќа, тие започнаа веќе минатата недела.

Мирон Ебел, шеф на транзицијата на ЕПА од изборите на Трамп во ноември до неговата инаугурација минатата недела, посочи дека тој потег не бил зафатен од стража. Поконкретно, тој рече „Претпоставувам дека веб-страниците ќе бидат пензионирани, но врските и информациите ќе останат достапни".

За време на објавувањето на овој напис, делот за климатски промени на ЕПА беше сè уште активен, но според информациите добиени до Ројтерс, информации за климатските промени наскоро може да биде многу потешко да се најдат.

Fuente: Ројтерс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.