Адаптација на растенијата кон климатските промени

Ливада

Во исто време кога луѓето, како и животните, се обидуваат да се одбранат од последиците од животот во сè пожешка и сува клима, растителни суштества тие исто така се обидуваат да се прилагодат на оваа нова ситуација.

Објаснува истрагата објавена во »Глобална околија на биологијата», спроведена од Универзитетот во Ливерпул со соработка на Универзитетот во Сиракуза (лоциран во САД) како се прилагодува растенијата кон климатските промени.

Во текот на последните 15 години, тие ги проучуваа различните одговори на различни можни климатски сценарија што имаат низа растенија од ливада лоцирана многу близу до британскиот град Букстон, како што е многу интензивна суша или обилни врнежи од дожд. Резултатот беше многу curубопитен, бидејќи открија дека овие промени тие ја изменија ДНК на растенија, нешто што експертите го нарекоа „еволутивно спасување“.

Д-р Рај Витлок и професор по екологија на Институтот за интегративна биологија на Универзитетот во Ливерпул, рече дека фактот дека промените во климата предизвикале промени во генетската разновидност на растителните суштества пред само 15 години направете го тоа нешто неверојатно, бидејќи обично на растенијата им треба многу подолго време да се прилагодат до климатските промени. Така, ова може да ја објасни отпорноста на изучуваните растенија кога биле принудени да растат под специфични услови на животната средина.

Ливада

Ова истражување е спроведено во лабораторијата за влијанија врз климатските промени во Бакстон (БЦЦИЛ), на ридот каде експериментално манипулираше со времето од 1993 година да се види како реагираат растенијата.

Иако овој експеримент е многу интересен, климатските промени ќе претставуваат многу важен предизвик за повеќето растителни суштества, кои денес веќе се обидуваат да се прилагодат на климата што се повеќе се менува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.