Аголен моментум

аголен моментум

Во физиката, моментумот се изучува како аголен моментум. Оваа количина на аголно движење се применува при ротационо движење, што го прави моментумот да е за движење со движење. Аголен моментум е векторска величина која главно се карактеризира со ротација на честичка на точен начин или предмет што се протега околу оска што минува низ точка.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за аголниот момент на неговата корисност во физиката.

Што е аголен моментум

вртлив аголен моментум

Кога се обидуваме да го пресметаме за некој објект што се наоѓа на движењето околу оската, секогаш е потребно да се наведе оската на ротација погодно. Toе започнеме да мериме со материјална точка со маса m, аголниот момент е напишан со кратенката Л. Линеарниот моментум е p, а позицијата на честичката во однос на оската што минува низ одредена точка О е r.

Така го имаме пресметано на следниот начин: L = rxp

Реакторот што произлегува од векторски производ е нормален на рамнината што е формирана од векторите што учествуваат. Ова значи дека насоката е чувството што може да се најде со правилото за десната рака за производот на крстот. Аголниот момент се мери во единици кг на метар квадратен / секунда. Ова се мери според меѓународниот систем на единици и нема некои посебни имиња.

Оваа дефиниција за аголен моментум има најголема смисла за телата што се составени од многу честички.

Количина на аголно движење

скејтер се врти

Ние користиме аголен моментум на точкаста честичка за да ја карактеризираме состојбата на ротација на точка или тело што може да се третира како такво. Запомнете дека ова се случува кога димензиите на телото се занемарливи во споредба со траекторијата на неговото движење. Во однос на векторите на аголниот моментум во однос на дадена точка и линеарниот моментум на точкаста честичка што се движи бидејќи обемот е аголен момент.

За случајот на честичка што се движи во обем, аголот е 90 степени. Тоа е затоа што брзината на аголниот момент е секогаш тангентна на обемот и затоа е нормална на радиусот.

Кога зборуваме за аголен момент, зборуваме и за моментот на инерција. Ова не е ништо повеќе од она што е опишано кога круто тело има инерција на сопственото тело наспроти ротација околу одредена оска. Овој момент на инерција не зависи само од масата на телото, туку и од растојанието од самото тело до оската на ротација. Ова може полесно да се разбере ако мислиме дека, за некои предмети, полесно е да се ротираат во однос на другите на истата оска. Ова зависи од формирањето и структурата на самиот објект.

За системите на честички, моментот на инерција е означен со буквата I и се пресметува со следнава формула:

Јас = ∑ рi2 Δmi

Овде имаме дека неговиот озлогласен m е мал дел од масата и r е растојанието што го има телото во однос на оската на ротација. Телото ќе биде целосно проширено и составено од бројни честички, па оттука неговиот вкупен момент на инерција е збир на сите производи помеѓу масата и растојанието. Зависи од геометријата што ја имаат, збирот се менува и преминува од интеграл во диференцијал. Концептот на момент на инерција е тесно поврзан со аголниот момент на објектот или е целосно проширен.

Аголен момент на системот на честички

мачките паѓаат на нозе

Toе разгледаме систем на честички составен од различни маси и кој ротира по еден обем истовремено во рамнината xy, секој од нив има линеарна брзина што е поврзана со аголната брзина. На овој начин, вкупниот број на системот може да се пресмета и е даден со следната сума:

L = ω ∑ ri2 Δmi

Продолжено тело може да се подели на парчиња, секоја со различен аголен момент. Ако оската на симетрија на предметниот предмет се совпаѓа со оската z, нема проблем. И тоа е затоа што има точки што не се во xy рамнината, така што компонентите што ја формираат и се нормални на таа оска се откажуваат.

Ајде да видиме сега кога ќе варира. Нормално, кога нето сила ќе дејствува против тело или честичка, моментумот на ова особено може да се промени. Како последица на тоа, ќе биде и аголниот момент.

Од друга страна, зачувувањето се случува кога се менува постојниот мерач на вртежен момент. Ако тој вртежен момент е нула, аголниот моментум постојано се зачувува. Овој резултат е сè уште валиден дури и во случај кога телото не е целосно круто.

Примери на аголен момент

Сето ова е многу теорија и не може да се разбере добро без практични примери. Ајде да видиме практични примери на аголен момент. Во првиот имаме уметничко лизгање и други спортови каде има свиоци. Кога лизгачката започнува да се врти, таа ги протега рацете, а потоа не собира наспроти телото за да ги прекрстиме нозете. Ова е направено за да се зголеми брзината на вртење. Секогаш кога телото осцилира постојано, се стега. Благодарение на оваа контракција може да ја зголеми брзината на вртење. Ова се должи на фактот дека фактот што може да се контрахираат рацете и нозете исто така го намалува моментот на инерција. Бидејќи аголниот момент е зачуван, аголната брзина се зголемува.

Друг пример е зошто мачките паѓаат на нозе. Иако нема почетна количина на движење, се грижи брзо да ги кажете и нозете и опашката за да можете да ја промените својата инерција на ротација и да можете да паднете од ногата. Додека тие маневрираат што се врти, аголниот импулс им е нула, бидејќи нивната ротација не е континуирана.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.