Авион Бениоф

Авион Бениоф

Кога учиме на слоеви на Земјата, стигнуваме до точка што ја нарекуваме Авион Бениоф. Тоа е област каде што има големи сеизмички движења на крајностите на тектонски плочи и тоа продолжува по една од страните на океанскиот ров. Овој авион Бениоф е од големо значење кога станува збор за познавање на влијанието на одредени земјотреси на површината.

Toе објасниме колку е важен авионот Бениоф за разбирање на копнената динамика. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа, ова е вашиот пост.

Што е авионот Бениоф

Процес на субдукција на плоча

Геолозите Хуго Бениоф и Кијо Вадати ќе бидат надлежни само за набудување на постоењето на оваа геолошка зона која е сеизмички активна. Затоа, на овие простори познато е и под името Вадати-Бениоф. Тоа е област каде што се активни сеизмички движења на краевите на плочите.

Кога ќе се случи субдукција на океанската литосфера на континенталната литосфера, тоа се случува преку рамнина што ја сече површината и формира еден вид лак што е тоа што го одредува океанскиот ров. На Океански ров Тоа е област каде што океанската плоча се субдуктира кон внатрешноста на земјата за да исчезне од површината на земјата. Од друга страна, ќе има друга област каде што се појавува нова океанска плоча и се создава почва. Така нашата планета континуирано ја создава и уништува литосферата.

Редовно, кога плочката помеѓу субдукцијата се трие со другата спротивна плоча и, според тоа, се создаваат одредени земјотреси. Количината и интензитетот на земјотресот зависи од движењето и времето што е потребно за да се случи. Фокусот на земјотресите потекнува од конкавен лак, кој е исцртан од океанскиот ров, кој е оној што ја третира целата линија на зафаќање. Оваа област во која се појавуваат подводите на плочите и се случуваат земјотреси е позната како авион Бениоф.

За возврат, оваа точка служи и за совршенство и е местото каде што обете тектонски плочи се спојуваат. По должината на оваа рамнина се наоѓаат хипоцентралите или фокусите на земјотреси. Хипоцентри се оние каде најголемата длабочина е концентрирана во однос на растојанието од океанскиот ров. Овој придонес го даде научникот Уго Бениоф, па оттука и неговото име.

Карактеристики на авионот Бениоф

Планот на Бениоф од горе

Според механизмот што го има ова е рамен, постојат различни земјотреси што можат да бидат предизвикани во зоната на конвергенција. Toе го анализираме секој тип на карактеристика предизвикана од овие механизми:

 • Токму во регионот што е најблиску до океанскиот ров се случуваат сеизмички движења што покажуваат дистанцирано потекло. Овие движења се должат на ефектот што го има кривината на литосферата кога плочата почнува да се субдуктира на другата.
 • Ако одиме во средниот регион, тоа го гледаме тоа е делот со поголема површина на целиот овој авион Бениоф. Во оваа област е местото каде земјотресите се предизвикани од триење на една плоча со друга додека е во процес на субдукција.
 • Токму овој судир помеѓу плочите за време на процесот на субдукција предизвикува најголеми земјотреси. Тие можат да се појават во длабочини помеѓу 300 и 700 километри. Овие се оние кои се најдалеку од јамата и се резултат на ненадејната контракција на сите елементи на субдукција како резултат на прилагодувањето на овие елементи на притисок. Се сеќаваме на тоа, Како што ја зголемуваме длабочината, така се зголемува и притисокот. Овој притисок е оној што врши дека елементите што се воведуваат во внатрешните слоеви на Земјата треба да се прилагодат на новото опкружување.

Степенот на наклон на авионот Бениоф варира во зависност од областа каде што се наоѓаме. Просекот на сите овие падини е поголем од 45 степени. Поблиску е до хоризонталната рамнина.

Литосферата

Зона на задушување

Се сеќаваме на тоа литосфера Тоа е површинскиот слој на цврстата земја. Неговата главна карактеристика е тоа што има голема ригидност. Токму ова одлучува што може да ја формира земјината кора и горната мантија. Горната мантија е најоддалечениот слој и може да се каже дека плови по астеносферата. Зоната на интеракција помеѓу земјината кора и горната мантија е најактивна поради тектониката на плочите.

La континентална кора тоа е многу помалку размислување отколку океански. Затоа, кога има движења на плочи, има различни резултати. Од една страна, ако се судират две континентални плочи, имаат иста густина, ниту подводите над другата. Она што се случува во овие случаи е дека а орогенеза. Ако океанска плоча се судри со континентална плоча, таа е таа што ја формира зоната на субдукција. Зборуваме за морето кое постојано се стеснува со површина и прави дел од океанската кора да влезе во внатрешноста на мантијата на земјата.

Кога континуирано се внесува нов материјал во мантијата на земјата, тоа е местото каде што струи на конвекција. Овие струи на конвекција ќе се должат на промените во густината на материјалите. Запомнете дека движењата помеѓу густините се јавуваат од каде има поголема густина до таму каде што има помала густина.

Литосферата е составена од низа тектонски плочи на чии рабови се наоѓаат сите овие геолошки појави. Како резултат на триење помеѓу субдуктивната плоча и континенталната плоча се јавува магматизам, па дури и вулканизам. Сеизмичноста и орогенезата исто така се јавуваат во различни случаи.

Важноста на авионот Бениоф

Овој авион Бениоф добива големо значење при проучувањето на сеизмичките мапи на различни области ширум светот. Тоа е област каде што нè тера да ги согледаме различните движења на тектонските плочи. Сосема е корисно во предвидувањето каде ќе се појават одредени земјотреси.

Како што можете да видите, областа Бениоф е доста интересно да се знае да се знае моменталното движење на плочите. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфонсо dijo

  Вистината е дека синтаксата на статијата остава многу да се посака, со многу реченици кои немаат смисла.
  Од друга страна во научен аспект истото.
  Примери.
  Дали е ова одлучено што може да ја формира земјината кора?
  Континенталната кора е многу помалку размислена од океанската?
  Токму овој судир помеѓу плочите за време на процесот на субдукција предизвикува најголеми земјотреси. Последново е подобро вака: Овој судир помеѓу плочите за време на процесот на субдукција е она што предизвикува најдлабоки земјотреси.
  Орогенезата не се формира, се формира ороген или планински венец. Орогенезата е процес на формирање на ороген или планински венец.
  Може да укаже на многу повеќе такви фрази
  Ви благодариме.