Што се земјотреси и како се мерат?

Земјотрес во Чиле

Земјотресот што го потресе центарот на Пиринејскиот полуостров денес може да не натера да се сомневаме во што навистина станува збор и како се појавува овој метеоролошки феномен дека толку многу пати бил протагонист на вестите.

Зачекори во окото на земјотресот со мене за да дознаеш повеќе за него.

Што е тоа?

Тектонски плочи

Земјотресите се феномен предизвикан од а тресење на земјината кора поради триење на тектонски плочи кои, иако невидливи, ја сочинуваат површината на нашата планета. Каде и да има раб на плоча, можете да најдете од планински масив, до она што е познато како раседи, што е нешто што се случува кога ќе се одделат две плочи. Најпознат случај е во Северна Америка, каде што се наоѓа вината на Сан Андрес.

Овие места регистрираат најразорни земјотреси, дури и достигнувајќи да имаат интензитет од 7.2 на Рихтеровата скала. И кога сме кај скалите ...

Како се мерат земјотресите?

Иако најпозната скала е онаа на Рихтер што само ја мери големината на феноменот, експертите исто така го користат Скала Меркали да се измерат последиците врз животната средина и сеизмолошка скала во моментот да се процени цврстината на карпата и растојанието што го поминала.

Мапа на опасност

На оваа мапа Можете да го видите интензитетот што може да го имаат земјотресите ако ја допрат шпанската почва според Рихтеровата скала, тоа е да се каже дека:

  • Интензитет од 3 или помалку: обично не се чувствува, но се снима на ист начин. Обично не предизвикува забележителна штета.
  • Интензитет од 3 до 6: тоа покажува. Може да предизвика мала штета.
  • Интензитет од 6 до 7: Тие можат да предизвикаат сериозна штета на цели градови.
  • Интензитет од 7 до 8: Штетата е многу поважна. Може да уништи површина поголема од 150 км.

Земјотресите над 8 степени можат да предизвикаат значителни материјални загуби на површина од неколку км. Но, во нашата земја нема запис за достигнување на таква големина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.