Што е циклон и како се формира?

Циклон Катарина, 26 март 2004 година

Циклон Катарина, 26 март 2004 година

Една од метеоролошките појави што најмногу привлекува внимание поради моќта што можат да ја постигнат и, како последица на тоа, штетата што може да ја предизвика, несомнено е нашиот протагонист денес.

Дали сакате да знаете што е циклон и како се формира? I'llе ти објаснам подолу.

Што е тоа?

Циклон е гигантски ветер придружен со бура, што може да се формира во која било област каде што има мал притисок, бидејќи тоа се области што привлекуваат воздух од атмосферата.

Видови

Се разликуваат пет типа на циклони (тропски, екстратропски, суптропски, поларни и мезоциклони), од кои ќе ги потенцираме тропски и поларни циклони за да бидат најчести newsвезди на вести.

-Тропски циклон: се формира во океаните чии температури се високи, топли. Од ја апсорбираат целата енергија што им е потребна да се развива. Тие се познати и како урагани или тајфуни, па дури и како тропски бури.

Ветровите што ги генерираат може да достигнат брзина од најмалку 120 км на час, придружени со обилни дождови.

-Поларен циклон: За разлика од тропскиот, овој вид циклон има пократко траење. Тие се развиваат многу побрзо, толку многу што да ја достигнат својата максимална моќност за само еден ден.

Тие не се сметаат за проблематични како ураганите, но интензитетот на ветровите е исто така голем.

Торента

Бура, една од последиците на експлозивната циклогенеза

Експлозивна циклогенеза

Кога зборуваме за циклони, неизбежно е да се справиме со прашањето за експлозивна циклогенеза. Овој феномен не е ништо повеќе од консолидација на циклон, произведувајќи многу интензивни налети на ветер и бура што можат да предизвикаат сериозна материјална штета.

За тоа да се случи, температурата на морската површина и на воздухот мора да бидат многу различни, така што има забележителен пад на притисокот и за многу краток временски период.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ffефри dijo

    Ова е лесно, продолжете вака, можете да бидете посилни и потешки од ова, ве молам, ве молам, јас сум дете на стаорци