Што е поплава

Поплава во Костарика, октомври 2011 година

Поплава во Костарика, октомври 2011 година

Можеби сте биле во област каде што имало поплава. Каде што живеам во ноември 2013 година, имавме еден чија сериозност беше далеку поголема од онаа што ја имавме дотогаш. Патот се претвори во река со длабочина од околу една нога. Но, се разбира, ова не беше ништо, ако го споредиме со оние што жителите на тропска клима, како што се Костарика или Хаваи, мораат да живеат особено, каде што не само улиците се потопени под вода, туку и цели градови.

Но Што е потоп точно? И кои се нејзините причини?

Поплавата не е ништо повеќе од вода што зафаќа суви области, како што се улици. Тие можат да бидат предизвикани од различни причини: поројни дождови, топење, приливни бранови или реки што се излеваат.

Тие се јавуваат природно во езерата и реките, каде поплавите прават да се излее реката, како што се случува кога ставаме кофа под отворена славина. Доаѓа време кога, немајќи доволно капацитет да собере толку многу течност, излегува. Овој феномен можете да го видите и во градините кога врне многу обилно: кога земјата е принудена да содржи толку многу вода, едноставно немајќи го потребниот капацитет, тие ја тераат водата да тече само на површината.

Поплава во Минатитлан (Веракруз) во 2008 година

Поплава во Минатитлан (Веракруз) во 2008 година

Неопходно е да се има систем на левел во совршена состојба за да се избегнат загуби, но не е секогаш лесно за метеоролозите да предвидат со сигурност кога ќе се појави феномен како што е земјотрес или ураган, што може да предизвика поплавување.

Областите со најголем ризик се оние што живеат околу крајбрежјето, но може да бидеме засегнати и ако живееме покрај реки или мочуришта. Во Соединетите Држави, каде што просечно се случуваат десет тропски бури годишно, држави како Кентаки, Калифорнија или Вирџинија можат да доживеат значителни поплави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.