Што е метеорологија?

електрична бура

La метеорологија е научна и техничка дисциплина која е одговорна за проучување и предвидување на различните појави што се случуваат во атмосфера, да се разбере од една страна неговото работење, состав, структура и еволуција, а од друга страна да има важни предвидувања Многу корисно секој ден за различни човечки активности како што се земјоделство, аеронаутика, навигација, воени активности, предвидување на болести, превенција од пожар итн.

Два од основните концепти во метеорологијата се време и клима. На време е однесувањето на атмосфера на одредено место и во одреден временски период што трае не повеќе од една недела. Климата, од друга страна, е разбрана од статистичкиот опсег на времето во подолг период. Може да биде локален климатски опис, од 20 до 30 години, до детално проучување на различните фактори што се случиле во антиката, што е палеоклиматологија, со што можеме да ја разбереме, на пример, просечната температура што ја имала планетата во периодите познати како глацијации.

Различните фактори на кои метеоролозите посветуваат особено внимание се:

 • Температура
 • Влажност
 • Атмосферски притисок
 • Сончево зрачење
 • Брзина и насока на ветерот
 • Видови облаци
 • Движења на големи маси гасови (бури)
 • Количина на вода што паѓа
 • Температура на водата во океанот
на Метеоролошка станица е составен од инструменти способни за мерење, снимање и споделување на повеќето од овие фактори, а потоа направи записи и споделете ги со други станици. Во моментов, мрежи на метеоролошки станици се создадени со соработка на различни институти во повеќето земји, создавајќи климатски модели со напреден степен на детали, со оглед на тешкотијата што ја има и да се има временски предвидувања прилагодени на минути, како на пример, се случува во Соединетите Држави, каде што имаат голем број станици на копно, на авиони, на бродови и на океански плови.

En мрежа за метеорологија Е се обидеме да објасниме како работи атмосферата и да ги споделиме најинтересните и curубопитни факти за тоа.

Слика: Заедничката Ризница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Пералта dijo

  Мислам дека оваа страница е многу разјаснувачка затоа што е многу добра, затоа следете ја оваа страна чао чао

  1.    зголеми dijo

   добро и за тебе збогум друг ден ќе разговарам со тебе

 2.   зголеми dijo

  метеорологијата е многу интересна за мене е супер

 3.   мелани dijo

  добро, ова е многу убаво

 4.   лурдс бенавидез dijo

  Оваа страница е многу добра, јас давам информации, но не сите што give давам 3 starsвезди