Што е манометар и за што служи?

Што е манометар и за што се користи?

Знаеме дека во областа на метеорологијата постојат бројни видови на мерни уреди. За мерење на атмосферскиот притисок се користи манометар. Сепак, многу луѓе не знаат добро Што е манометар и за што служи?

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме што е манометар и за што служи, како и како да го користите и какви видови нанометри постојат.

што е манометар

барометар

Манометарот е мерен инструмент кој се користи за мерење на притисокот на течност, било течност или гас, во затворен систем. Во метеорологијата се користи за мерење на атмосферскиот притисок.. Тоа е многу честа појава во индустријата и се користи во широк спектар на апликации, од мерење на притисок во автомобилски гуми до контрола на притисокот во хидрауличните и климатските системи.

Работата на манометарот е релативно едноставна. Овој уред се состои од затворена цевка која е поврзана со затворениот систем чиј притисок треба да се мери. Цевката има градуирана скала и подвижен индикатор кој се движи по вагата врз основа на притисокот што се мери. Притисокот врши сила врз течноста во цевката, што пак предизвикува поместување на индикаторот.

Постојат различни типови на манометри, од кои секој е дизајниран да мери различни типови на притисок. Некои манометри мерат апсолутен притисок, додека други мерат диференцијален притисок или релативен притисок. Исто така, мерачите на притисок можат да имаат различни мерни опсези, што значи дека можат да мерат притисоци од неколку килопаскали до неколку илјади килопаскали.

За што е

Во метеорологијата, манометарот се користи за мерење на атмосферскиот притисок, што е силата што ја врши атмосферата на површината на Земјата. Атмосферскиот притисок варира во зависност од надморската височина, температурата и влажноста и е важен фактор во предвидувањето на времето и климата.

Манометрите кои се користат во метеорологијата се нарекуваат барометри и се користат за мерење на атмосферскиот притисок во мерни единици како што се милибари или хектопаскали. Овие барометри се користат за мерење на статички притисок, што е притисок на воздухот што не се движи. Може да се каже дека се користат за мерење на тежината на воздухот.

Атмосферскиот притисок се користи во метеорологијата за да се направат предвидувања за времето и климата. На пример, кога атмосферскиот притисок брзо опаѓа, врнежите веројатно ќе се појават во следните неколку часа. Ако атмосферскиот притисок брзо се зголеми, времето најверојатно ќе стане посува и сончево. Тука лежи важноста да се знае атмосферскиот притисок преку манометарот.

Видови манометри

видови на манометри

Сега кога знаеме што е манометар и за што служи, ќе ги видиме видовите што постојат. Манометарот во форма на буквата У е најчест, иако има различни типови. Друг манометар е типот на бунарот. Во овој тип, ако површината на едната страна од манометарот е неколку пати поголема од онаа на другата, волуменот на поместената течност ќе претставува многу мала промена во висината на страната со помала површина.

Друг тип е манометарот со навалена цевка, во кој индикаторската цевка на манометарот е поставена косо, со што се обезбедува зголемена скала. Постојат и манометри со двојни цевки. Колку е поголем измерениот притисок, толку подолга треба да биде цевката за мерачот на течност. За да се направи колку што е можно полесно читањето на мерачите за висок дострел, воведени се мерачи со двојни цевки кои овозможуваат да се чита целиот опсег на мерачот на само половина од целосното вертикално растојание на гледање.

Манометрите на Бурдоновата цевка се класифицирани како механички инструменти за мерење на притисок и затоа не бараат никаков извор на енергија за работа. Тие се радијално формирани цевки со овален пресек. Конечно, во апсолутни или запечатени цевчести манометри, измерениот притисок се споредува со вакуум или апсолутен нулта притисок во запечатената цевка над живата колона.

Во случајот со метеорологијата, најчестата форма на манометар за запечатена цевка е традиционалниот живин барометар кој се користи за мерење на атмосферскиот притисок. Ова е цевка исполнета со жива висока повеќе од 30 инчи, потопена во контејнер со жива што е изложена на атмосферата.

Некои процедури, тестови и калибрации се засноваат на притисоци близу или под атмосферскиот притисок и најпогодно се мерат во манометри со затворени цевки наречени апсолутни манометри. Овие се достапни во конфигурации во форма на буквата У или во добро обликувани конфигурации. На пазарот има мерачи на притисок со делови од бакарна легура и нерѓосувачки челик, а нивните резолуции, опсегот на индикации, оценките на точност и дозволените температурни опсези се различни.

Други намени

употреба на манометар

Манометарот се користи и во други сектори, а не само во метеорологијата. На пример, во автомобилската индустрија, овие уреди се користат за мерење на притисокот во гумите на возилото. Соодветниот притисок во гумите е важен за подобрување на перформансите на возилото и продолжување на животниот век на гумите. Манометрите се користат и во системите за сопирање и во системот за климатизација на возилата.

Во воздухопловната индустрија се користат за мерење на притисокот во хидраулични и пневматски системи на авиони. Ова е важно за да се осигура дека авионот е во безбедна состојба за лет. во хемиската индустрија Тие се користат за мерење на притисокот во хемиските реактори. Ова осигурува дека хемиската реакција се одвива безбедно и ефикасно.

Во градежната индустрија, тие се користат за мерење на притисокот во водоводните и системите за греење. Овие мерки обезбедуваат правилно и безбедно функционирање на системите. Конечно, се користи и во областа на медицината за мерење на крвниот притисок. На раката на пациентот се става манжетна и манометарот се користи за мерење на крвниот притисок во артериите.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа што е манометар и за што служи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.