Што е климатските промени?

Пејзаж на климатски промени

Сигурно во последниве години многу пати сте чуле за климатските промени и за последиците што може да ги имаат на среден и долг рок. Но, Дали навистина знаете што значи самиот поим и дали е толку сериозен како што велат тие?

Реалноста е дека климатските промени секогаш се случувале, бидејќи тоа не е ништо повеќе од долгорочна модификација на климата поради прекумерна затоплување на целата површина на земјата. Под природни услови тоа е нормален процес, типичен за светот, но во последниве децении луѓето го влошија преку таканаречениот ефект на стаклена градина. Па тоа, Што е климатските промени?

Што е климатските промени?

Нуклеарна централа

Метеорологијата е широко и сложено поле на истражување, бидејќи времето никогаш не било статично, и ова е нешто што ние самите можеме да го забележиме со изминување на сезоните, па дури и на деновите. Вклучени се многу фактори: надморска височина, растојание од екваторот, океански струи, меѓу другите. Кога зборуваме за „климатски промени“ се повикуваме на долгорочна глобална варијација во копнената клима. Терминот е смислен во 1988 година од група научници кои заклучиле дека континуираната емисија на јаглерод ги забрзува природните климатски промени.

Овие експерти изработија серија извештаи според кои повеќето од најголемите влади мора да се усогласат ако не сакаат деструктивните ефекти да одат понатаму.

Главни причини

Причините за климатските промени можат да бидат природно o антропогена, што е да се каже, со акција на човечкото суштество.

Природни причини  Вулкан што еруптира

Меѓу главните природни причини го наоѓаме следново:

 • Океански струи
 • Земјино магнетно поле
 • Соларни варијации
 • Влијанија на метеор или астероид
 • Активност на вулкан

Сите тие во одредено време предизвикаа големи климатски промени. На пример, Пред 65 милиони години астероид ја погоди Земјата и на крајот предизвика ледено доба, бришејќи ги неколкуте диносауруси кои останаа живи по катастрофата. Во поново време, сè почесто се прифаќа теоријата дека пред 12.800 години метеорит што го погодил Мексико го предизвикал истото.

Антропогени причини

Сушење на езерото поради влијанието на загадувањето  Не беше можно да се зборува дека човекот може да ги влоши климатските промени сè додека el Homo sapiens ќе започне да ги уништува шумите да ги претвори во земјоделско земјиште. Вистина е дека за тоа време (пред околу 10 XNUMX години) човечката раса не надминуваше пет милиони, дека иако е важна фигура, влијанието врз Земјата беше многу помало отколку денес.

Во моментов сме на прагот да достигнеме 7 милијарди луѓе. И она што и го правиме на планетата почнува да го прави својот данок, бидејќи од индустриската револуција имаме зголемени емисии на гасови како што се јаглерод диоксид или метан, што придонесува за влошување на ефектот на стаклена градина. Но, од што се состои?

Кога се зборува за овој процес, се повикува на задржување на сончевата топлина во атмосферата со слој гасови (како што се СО2, метан или азотен оксид) пронајдени во него. Важно е да се знае дека без овој ефект не би можел да постои живот каков што го знаеме, бидејќи планетата едноставно би била премногу студена. Природата е задолжена за балансирање на емисиите, но ние им го отежнавме тоа: ги зголемивме емисиите за 30% од минатиот век.

Денес практично сите научници се согласуваат дека нашиот начин на производство и потрошувачка на енергија ја менува климата, што пак ќе предизвика сериозни влијанија врз Земјата и, според тоа, врз нашиот начин на живот.

Според последните извештаи на Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC), негативните последици од климатските промени веќе почнуваат да се чувствуваат на целата Земја. Температурите се зголемија за 0,6ºС во 10 век, а нивото на морето се искачи за 12 до 0.4 сантиметри. Прогнозите не се воопшто ветувачки: температури помеѓу 4 и 25 степени повисоки се очекуваат во текот на 82-от век и пораст на нивото на морето од XNUMX до XNUMX сантиметри.

Последици од сегашните климатски промени

Амазон

Знаеме дека температурите ќе растат, но Со што треба да се соочиме? Да се ​​има попријатна клима може да биде добра вест за многу луѓе, но вистината е дека мора да се подготвиме за последици што можат да го променат нашиот свет засекогаш.

Ефекти врз живите суштества 

Смртни случаи, болести, алергии, неухранетост, кратко, сè што не сакаме ќе се зголеми заради високите температури. Покрај тоа, ќе се појават нови болести, и оние кои нормално биле концентрирани во тропските региони, ќе напредува кон средните географски широчини.

Растенијата и животните исто така ќе бидат засегнати: пролетните настани како што се цветни или положување јајца ќе дојдат рано. Некои видови ќе престанат да мигрираат, а други наместо тоа ќе бидат принудени да го сторат тоа ако сакаат да преживеат.

Последици на Земјата

Одмрзнување од глобалното затоплување

Со зголемување на емисиите на СО2, океанот исто така ќе апсорбира повеќе од овој гас ќе закисели. Како последица на тоа, многу животни, како што се корали или школки, ќе пропаднат. На големи географски широчини, обемот на алги и планктон ќе се промени.

Низински острови и брегови ќе биде потопен поради зголемувањето на нивото на морето; и во многу области поплавите ќе бидат еден од најзагрижувачките проблеми со кои ќе треба да се справат.

Од друга страна, сушата ќе се интензивира во оние региони каде врнежите од дожд се само по малку.

Како што видовте, климатските промени се нешто многу сериозно и за кои треба да бидат свесни сите, особено лидерите на големите светски сили. На среден рок, планетата може да претрпи низа непоправливи последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алехандра Валоис Алмазан dijo

  ГЛЕДАМ ТАТКО И ИНТЕРЕСНО НО КАКО МО CЕ ДА ИЗБЕГНИМЕ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Алехандра.
   Климатските промени биле и секогаш ќе бидат. Во моментов, сепак, луѓето прават премногу за да го забрзаат и да го влошат.
   Постојат многу работи што можат да се направат за да се избегне катастрофа:
   -Грижа и заштита на животната средина
   -Добро искористете ја водата и сите природни ресурси што ги имаме
   -Реупотребувајте секогаш кога можеме, или рециклирајте
   -Купувајте производи од нашата област (секој ден големите трговски центри се полни со производи што се донесени од други земји; т.е. доаѓаат со бродови и / или авиони, кои испуштаат гасови што ја загадуваат атмосферата)

   Честитка.

 2.   МЈ Норамбуена dijo

  Сметам дека овој напис е доста корисен, но дали можете да споменете кои се вашите извори на информации? Не се сомневам во она што го зборуваш (всушност, го делам), но, во светот на науката, подобро е да имаш поддршка од научната литература. На овој начин, исто така, им помагате на повеќе луѓе да сакаат да дознаат за оние кои навистина знаат (научниците) и да не останат сами со она што го слушаат или читаат (што, многу пати, може да биде неосновано мислење).