Шпанија остана без вода

Хидрауличен резерват на Пиринејскиот полуостров

Оваа година сме сведоци на една од најсериозните последици од климатските промени: суша. Веќе не се зголемува само просечната температура, нешто што ги загрозува нашите шуми, туку дека не врне како што треба. Резервоарите остануваат без вода, и ако ситуацијата не се подобри наскоро, може да претрпиме намалувања во снабдувањето.

Сушата што ја трпиме, особено на северот на полуостровот, Тоа е најлошото што се живее во земјата повеќе од 25 години.

Каква е состојбата на акумулациите?

Резервоарите се под 50%. Во моментов, живееме во жедна земја. Во басенот Дуеро, тие се помалку од 30%, кога минатата година во ова време тие беа околу 60%. Сливот на Гвадалкивир е 40%, Јахар 30% и Сегура 18%.

Басените Мињо и Сил, некогаш добро порибено, сега се наоѓаат во вонредна состојба: врнежите во таа област се намалија во просек од 25 до 30% во последните 40 години.

Последици од суша

Мапа на состојбата на суша во Шпанија

Малите врнежи од дожд и зголемувањето на температурата, како и зголемувањето на популацијата (особено туризмот) се главните одговорни за ова намалување на водата од акумулациите. Но, на некој начин, ова беше нешто што можеше да се предвиди. Имавме еден многу врел извор, лето исто така топло и суво што траеше скоро до почетокот на октомври на многу места како што е регионот на Медитеранот.

Дождовите како да не сакаат да дојдат, што принуди 60 градови во Кастилја и Леон да ја снабдуваат скапоцената течност со камиони-цистерни, и скоро 30 во Гвадалахара и Куенка. Покрај тоа, постојат области во Ла Риоха, во Сиера Сур де Севиillaа, во Аксаркија во Малага, во северозападен дел од Леон, во центарот на Уренсе и во многу градови во Екстремадура кои можат да бидат погодени од прекини на електричната енергија. Но, тоа не се единствените последици.

Кога врне дожд премногу и мочуриштата се полни, хидроцентралите ги отвораат поплавните порти за да произведат енергија. Ова предизвикува пад на цените; наместо тоа, Кога недостасува вода, компаниите одлучуваат кога ќе произведат енергија, што ја зголемува сметката за електрична енергија.

За земјоделството и сточарството сушата е многу сериозен проблем. Без вода, ниту растенијата можат да растат ниту животните можат да преживеат.

Останува само да почекаме да врне. Можеби во иднина сеењето на облаци од дожд може да го реши проблемот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Тито Еразо dijo

    Во мојата земја, Еквадор, а особено во мојата провинција Манаби, доживуваме прилагодување на сезонските периоди, кои имаат влијание пред се на времетраењето на периодите и интензитетот на дождовите, бидејќи тие се многу кратки и со помал интензитет. Ова однесување влијае на нашиот регион, особено во земјоделскиот сектор, исто така и во снабдувањето со вода за урбана потрошувачка.