Шокантни слики покажуваат како глобалното затоплување влијае на Арктикот

Арктикот

Слика - Тимо Либер

El Арктикот Тој е еден од регионите во светот кој страда најмногу од последиците од глобалното затоплување. Пример е загубата на мразот што се создава во последно време поради зголемувањето на температурите: Само во Гренланд изгубени се 3000 гигатони мраз во 2016 година.

Сега, британскиот фотограф Тимо Либер, експерт за правење воздушни слики, нè приближува до оваа сурова реалност.

Арктичка слика

Слика - Тимо Либер

Оваа слика, која може добро да нè потсети на човечко око, е само знак дека има работи што не ги правиме добро. Температурата во Арктикот е 2 степени повисока од нормалната, што можеби не ни изгледа многу, но всушност е повеќе од доволно мразот да премине од формирање на цврста бела платформа, до топење во пукнатини.

За Либер ова е неговата омилена слика, бидејќи се чини дека ова „око“ нè гледа прашувајќи се што правиме.

Одмрзнете се на Арктикот

Слика - Тимо Либер

Еве што се случува додека слабее мразот: се формираат мали парчиња кои завршуваат, освен ако не се променат условите, топењето, што го зголемува нивото на морето низ целиот свет предизвикувајќи за возврат поплавување на бреговите и нискостеблените острови.

Одмрзнете се на Арктикот

Слика - Тимо Либер

Иако езерата се спектакуларни, фактот дека тие почнуваат да постојат на Арктикот е загрижувачки, не само за нас луѓето, туку и за животните што живеат таму, како што се поларните мечки. Овие цицачи, кои се појавија од хибернација, треба да можат да одат по цврста површина за да го ловат својот плен.

Како што се влошува глобалното затоплување, поларните мечки имаат се повеќе проблеми со наоѓање и лов на храна.

Одмрзнете се на Арктикот

Слика - Тимо Либер

Сликите, кои се намерно апстрактни, треба да послужат за да размислат за она што се случува на Арктикот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.