Швајцарски Алпи

снежни швајцарски Алпи

Еден од најпознатите планински системи во светот, сместен во Европа, се Швајцарски АлпиНа Се смета за најдолг планински венец во цела Европа и се протега на 8 земји. Минува низ Австрија, Франција, Германија, Монако, Швајцарија, Словенија, Италија и Лихтенштајн. Овие планини заземаат важно место во географијата на овие земји, и многу култури потекнуваат од овој планински венец.

Затоа, ќе го посветиме овој напис да ви ги каже сите карактеристики, потекло и геологија на швајцарските Алпи.

клучните карактеристики

Швајцарските Алпи

Планинскиот пејзаж има неверојатна убавина и ја обликува културата на многу земји. Овие пејзажи се појавуваат во многу планини и градови во регионот и станаа многу популарна туристичка дестинација. Овие области работат скијање, планинарење и планинарски активности, и примаат повеќе од 100 милиони туристи секоја година.

Првиот е географски лоциран во лак од повеќе од 800 километри во југоисточна Европа. Се протега од Медитеранскиот регион до Јадранскиот регион. Се смета за јадро на други планински системи како што се Карпатите и Апенините. Меѓу сите негови планини, можеме да ги најдеме Матерхорн, масивот Монте Роса и Домот.Мон Блан е неговиот највисок врв, а Матерхорн е веројатно најпознат по својата форма. Сите овие карактеристики ги прават Швајцарските Алпи да се сметаат за еден од најпознатите планински системи во светот.

Потеклото на зборот Алпи сега е јасно. Може да дојде од Селтик, што значи бело или високо. Зборот доаѓа директно од латинските Алпи, минувајќи низ француски. Од доцниот палеолит до денес, целата област на Алпите била место каде што се населиле многу етнички групи. Во тестаментот можете да видите како напредува христијанството во Европа и неколку манастири се формирани на планината. Некои од нив се изградени на повисока почва и селата можат да растат околу нив.

Историјата ни кажува дека за да влеземе во други верски региони и места, Швајцарските Алпи се сметаа за непремостлива пречка. Поради многу лавини и мистериозни места, тие се сметаат и за опасни места. Подоцна во XNUMX век, технологијата може да овозможи истражување и истражување.

Геологија на швајцарските Алпи

Алпите

Целиот планински систем на Алпите е долг повеќе од 1.200 километри и е целосно лоциран на европскиот континент. Некои врвови се над 3.500 метри надморска височина и има повеќе од 1.200 глечериНа Нивото на снегот е околу 2400 метри, така што има многу места за снежен туризам. Врвовите се трајно покриени со снег, формирајќи големи глечери, а надморската височина останува над 3.500 метри. Најголемиот глечер е познат по името Алеч.

Се смета за јадро на други планински системи, како што е пред-алпскиот каде што се наоѓа планинскиот блок Јура. Некои делови од планинскиот венец се протегаат до Унгарија, Србија, Албанија, Хрватска, Босна и Херцеговина и делови од Црна Гора.

Од геолошка гледна точка, можеме да го поделиме овој планински венец на среден, западен и источен дел. Во секој од овие делови до различни потсекции или подгрупи на планини. Геолошки, исто така, можеме да ги разликуваме Јужните швајцарски Алпи, кои се одделени од другите региони со долините Валтелина, Пустерија и Гаитал. На југозапад се Поморските Алпи во близина на Средоземното Море, формирајќи природна граница помеѓу Франција и Италија. Всушност, Познато е дека Мон Блан лежи помеѓу Франција и Италија и има најдолг глечер во Франција. Западниот дел од овој планински венец се протега до југозападна Швајцарија.

Некои од главните реки во континентална Европа, како што се Рона, Рајна, Хаинаут и Делавер, потекнуваат или течат низ Алпите и се влеваат во Црното Море, Средоземното Море и Северното Море.

Потекло и формирање на швајцарските Алпи

европски планински венец

Со оглед на големината на опсегот, неговото формирање е дел од прилично комплексна секвенца на геолошки настани. Геолошките експерти веруваат дека ќе бидат потребни речиси 100 години за да се разбере сериозноста на сите геолошки настани што доведоа до швајцарските Алпи. Ако го вратиме на неговото потекло, можеме да видиме дека првата е формирана поради судирот помеѓу евроазиската плоча и африканската плочаНа Овие две тектонски плочи предизвикаа нестабилност на теренот и височина. Процесот трае две или повеќе за да се заврши, опфаќа временски период што трае милиони години.

Се проценува дека сите овие орогени движења конечно започна пред околу 300 милиони годиниНа Тектонските плочи почнаа да се судираат во доцниот креда. Судирот на овие две тектонски плочи предизвика затворање и субдукција на поголемиот дел од теренот што одговара на океанот Тетис сместен помеѓу двете плочи. Затворање и субдукција се случи во миоценот и олигоценот. Научниците успеаја да идентификуваат различни видови карпи кои припаѓаат на двете плочи на кората, поради што се покажа дека е доволно силна за да ја подигне земјата и да го формира овој планински венец. Тие исто така успеале да најдат некои делови од древното морско дно што припаѓаат на океанот Тетис.

Флора и фауна

Главната цел на туризмот е флората и фауната, покрај прекрасните предели. Постојат природни екосистеми како што се стрмни карпи, долини, обемни пасишта, шуми и некои стрмни падини. Топењето на глечерите формираше некои езера и површината на водата е мирна, што го фаворизира развојот на флората и фауната.

Постои голема разновидност на овие места. Некои типични алпски видови се планински кози или диви кози. Постојат и други животни како што се антилопи, мрмоти, полжави, молци и други безрбетници. Откако волците, мечките и рисот всушност беа исклучени поради човечки закани, тие се враќаат на швајцарските Алпи. Поради заштитата на некои природни простори, станува поподнослив за нив.

Во флората наоѓаме многу пасишта и планински шуми, со многу борови, дабови, елки и некои диви цвеќиња.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за швајцарските Алпи и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.