Швајцарија сака да спаси глечер од глобалното затоплување

Глечер Мортерач

Со својата издолжена форма на муцка, глечерот Мортерач во Швајцарија е едно од најпосетуваните места во земјата, но исто така е и едно од најранливите на зголемувањето на температурите. Секоја година губи од 30 до 40 метриЗначи, ако ништо не се стори, најверојатно ќе исчезне наскоро.

За да го избегнат ова, тие смислија начин да го зајакнат: 4.000 машини за снег ќе ја искористат водата од езерата формирана како резултат на топењето за да создадат снег, кој ќе се користи за покривање на горниот дел од глечерот. Willе биде доволно?

Врз основа на претходните студии, научниците веруваат дека Мортерац може да закрепне 800 метри за 20 години. Но, за да знаат дали навистина работи, првото нешто што тие ќе направат е да ја применат оваа техника на мал дел од глечерот Diavolezzafirm во текот на ова лето (2017). Првичниот проект ќе чини околу 100.000 XNUMX американски долари, рекоа научниците Научникот.

Ако резултатите се добри, професионалци тврдат дека би било доволно да се заштити површина од 0,5 квадратни километри со тенок слој вештачки снег дебел неколку сантиметри од Мортерач. Сепак, не можеме да заборавиме дека главниот ефект на снегот е да ја рефлектира сончевата светлина.

Глечер во Швајцарија

Колку подиректно достигнуваат сончевите зраци, не само што температурата ќе биде поголема, туку и снегот, кој е бел, ќе се стопи побрзо.. Ова е она што е познато како албедо ефект, и можеме да го потврдиме со земање крем-лоли во зима и друг во лето. Додека во зима може да потрае половина час или повеќе да се стопи, во лето го носите надвор и веднаш почнува да се топи.

Ако планетата продолжи да се загрева, на глечерите може да им се избројат деновите. И ако исчезнат, нивото на морето ќе се зголеми низ целиот свет, предизвикувајќи многу проблеми на секој што живее на бреговите и на островите со ниска висина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.