Шарл Месие

Каталог Месиер

Денес ќе разговараме за астроном кој беше доста важен во историјата. Е за Шарл Месие. Тој беше десетто од 12-те деца што ги имаше бракот на Николас Месие и Франсоаса Б. Грандблеј. Неговиот татко бил полицаец во кнежевството Салм. Ова го направи семејството, и покрај тоа што беше многубројно, да може удобно да живее. Вака Шарл Месиер и се посвети на астрономијата.

Во оваа статија ќе ви ја кажеме биографијата на Чарлс Месиер за да откриете какви беа неговите подвизи за светот на науката.

Почетоци

Архиви на Чарлс Месиер

Од 12-те браќа и сестри кои биле, 6 од нив починале предвреме. На само 11 години, таткото на Чарлс починал и останал сирак. 24-годишниот постар брат по име Jacакинто ја презеде улогата на глава на семејството и се грижеше и го чуваше образованието на неговиот брат Чарлс. На почетокот, Jacакинто сакаше неговиот помлад брат да биде исто како него. Целта беше тој да работи во судот на кнежевството.

Сепак, Чарлс се здоби со голема способност да црта и да набудува. Ова му овозможило да се здобие со работа во 1751 година како кралски астроном во француската морнарица. На оваа работа тој не само што црташе небесни карти, туку правеше и географски карти. Овие мапи беа многу точни за времето во кое се наоѓаа, што ги израдува многу нивните шефови. Aена по име Делисл имала 60-ти и немала деца. Поради оваа причина, тој го пречека Месиер во неговиот дом во Кралскиот колеџ во Франција.

Тој работел во кулата за наб towerудување на Кралската морнарица, каде што имал своја канцеларија. Првата голема работа што ја направи е да направи голема мапа на Кина. Замислете без каков било вид сателит или авион или што било што може да прелета за подобро да набудувате што е да се направи целосна мапа. Подоцна, тој направи некои од цртежите на транзитот на Меркур и исто така започна да извршува пресметки и мерења на точните позиции на starsвездите на Сончев систем.

Ова беа почетоците на Чарлс Месиер во астрономијата. Вештината на ракување што ја имаше за астрономските уреди и неговиот одличен вид го натераа да стане голем набудувач.

Експлоатации на Чарлс Месие

Шарл Месие

Во тоа време се очекуваше дека Хали комета, најавено од самиот Едмунд Халеј. Неговата орбита требаше повторно да помине близу до Земјата и можеше да се види. Потрагата по оваа комета стана еден од приоритетите за овој астроном. Тој се посвети целосно на тоа и откри 20 нови комети во текот на целиот живот. Прво на сите беше во 1758 година.

Месиер заедно со Делисл откриле комета во таа година. Подоцна, следејќи ја со theвездието на Бик, тие сфатија дека има нејасен објект што личи на комета. Тогаш требаше друго набудување за да сфатат дека она што го откриле е маглина.

Години подоцна, тој повторно откри две нови комети и тие беа именувани 1763 Месие и 1764 Месие, во чест на откривачот и датумот. Под директни наредби на Делисл, тој беше во можност да нацрта мапа што го покажува патот на Халиевата комета во 1682 година. Неговиот шеф имаше погрешно пресметување и помина 18 месеци во потрага по Халеевата комета без никаков успех. Барем ова му помогна да најде друга нова комета.

Конечно, Чарлс Месиер беше во можност да ја пронајде Халеевата комета на 21 јануари 1759 година. Таа беше забележана во област на небото, различна од пресметките дадени од Делисл. Тој не му дозволи на неговиот оддел да го соопшти наодот за да нема заслуги. Во 1765 година Делисле се повлече, додека Месиер ја продолжи својата задача да го набудува небото во потрага по нови залутани starsвезди.

Бидејќи инструментите што ги користел биле со многу слаб квалитет, тој постојано наоѓал нејасни предмети што погрешно ги сметал за комети. За да не ги збуни повторно, тој го класифицираше во бројки и ја забележа својата позиција со краток опис. На овој начин, кога ќе откриеше нешто ново, можеше да ги разгледа податоците со коментар за да види дали се тоа веќе нешто од претходно или не.

Неговиот прв објект откриен во соelвездието Бик се вика М1.

Најважни откритија

Гледање на маглини

Славата се шири надвор од Франција во 1768 година. Благодарение на тоа тој беше примен во Кралското друштво во Лондон. Подоцна, кралот на Прусија додели состанок за Берлинската академија благодарение на картата на траекторијата на кометата што ја направил и што тој самиот ја открил. Тој беше назначен и за член на Шведската академија во Стокхолм.

Тој се ожени со 40-годишната Мари-Франсоаза де Вермамумп на 37-годишна возраст. За жал, неговиот личен живот започна да страда од раѓањето на неговиот син, бидејќи неговата сопруга почина со новороденчето. Во ноември 1781 година доживеал сериозна несреќа кога паднал во мраз. Овој пад предизвикал скршеници на ногата и раката, како и неколку скршени ребра. Му остави скоро една година без да може да ги набудува. Подоцна, тој ја презеде студијата за транзитот на Меркур пред сончевиот диск.

Конечно, Во 1784 година, тој го објави своето четврто и последно издание на каталогот Месиер со видени 109 предмети. Доби и состаноци од Даблинската академија на науките (1784), Академијата на Станислав, Нанси, Лорена (1785) и Академијата на Вергара, Шпанија (1788).

Веќе во 1801 година тој беше дел од последниот проект во кој ја откри својата последна комета позната како комета Понс. Поради неговата возраст, тој веќе направи неколку набудувања и почина во 1815 година од церебрален инфаркт. Тој не можеше да се опорави бидејќи тоа го остави делумно парализиран и Почина во својот дом во Париз на 87-годишна возраст.

Како што можете да видите, Чарлс Месиер даде бројни придонеси во астрономијата и секогаш ќе остане запаметен. Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за овој научник и сите подвизи што тој ги направи. До денес, сè уште се споменува на бројни конференции за астрономија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.