Чарлс Лајел

Чарлс Лајел

Во геологијата имало големи научници кои извршиле неверојатни подвизи, помагајќи на тој начин да напредуваат и да дознаат повеќе за нашата планета. Меѓу најистакнатите научници што ги имаме Чарлс Лајел. Тој е геолог кој бил одговорен за основање на модерна геологија и направил големи откритија што помогнале да се зголеми знаењето за тоа како работи нашата планета. Тој беше еден од најистакнатите претставници на униформноста и геолошката постепеност.

Во оваа статија ќе разговараме за биографијата на Чарлс Лајел, раскажувајќи ги сите најважни аспекти од неговиот живот и какви подвизи направил за да ја направи геологијата толку напредна во неговите времиња.

Почетоците на Чарлс Лајел

Научникот Чарлс Лајел

Станува збор за човек кој е роден во Кинорди, Шкотска на 14 ноември 1797 година. Студирал право на Универзитетот во Оксфорд, но животот го посветил на геологијата. Како што можете да видите, она што навистина ви помага да напредувате и да се развивате како личност, не е тоа што го учите, туку она за кое сте страствени. Со посветување на геологијата од страст, тој можеше да постигне многу работи што неволно се прават. Меѓу нив, тој беше во можност да ги објави во 1833 година начелата на геологијата. Потребни беа неколку тома за да се собере целото знаење што беше отелотворено во него.

Лајел бил обучен врз основа на други современи научници и неговата теза била униформирана. Во него тој бранеше дека Земјата е формирана полека од долги временски периоди во кои геолошки феномени како што ги знаеме денес како геолошки агенси. Станува збор за земјотреси вулкани, поплави, континуирана ерозија, итн.

Во овие години постоеше уште една пошироко распространета теорија за формирањето на Земјата што беше катастрофализам. Оваа идеја бранеше дека Земјата е изградена и обликувана од низа големи катастрофи што се случија за многу кратко време, но кои ја трансформираа целата копнена динамика и олеснување.

Тие беа две различни теории и предлагаа теорија што прекинува со сè што е утврдено во ова време, беше нешто дури и опасно. Ако не, кажи Giордано Бруно. Сепак, во неговата публикација Принципи на геологија, се издвојуваат неколку делови што ја објаснија неговата теза.

Актуелизам, униформност и динамична рамнотежа

Принципи на геологија

Различни делови од тезата беа објаснети во принципите на геологија. Еден од овие делови беше наречен реализам. Ова е објаснувањето на Лајел минати феномени од геолошки причини што функционирале денес. Тоа е, геолошките агенси како што е ерозијата на ветерот, што помага при транспорт на седименти и дејствува континуирано, биле во можност да го трансформираат релјефот во текот на илјадници години со текот на времето и бавното дејство.

Тој исто така се бранеше дека сите геолошки појави се униформни и се случуваат малку по малку на континуиран начин, освен некои што се катастрофални. Ова е познато како униформност. Катастрофалните настани се однесуваа на земјотреси и вулкани кои се случија за релативно краток временски период и предизвикаа хаос во геологијата на теренот.

Конечно, тој брани дека историјата на Земјата е дадена од постојан циклус во кој се создава и уништува материјалот. Ова се нарекува динамичка рамнотежа. Оваа теорија на динамичка рамнотежа е основна за да може да се примени на органскиот свет сите геолошки процеси на морфогенеза како што се ерозија и таложење, сите вулкански и сеизмички појави. Изјавите што ги генерираше произлегоа од некои геолошки набудувања што ги правеше за време на долгите патувања што ги преземаше во Европа и Северна Америка.

Потекло на животот и инспирација

Единственост на Лајел

Чарлс Лајел предложи и одредени теории за потеклото на животот на нашата планета. Тој претпостави дека имало долги и последователни периоди на истребување и создавање на видови. Ова создавање и уништување на видовите се должи на движењето што го доживеале континентите и кое предизвика драстични промени во климата што влијаеше на опстанокот на видовите. Ова се случи со фактот дека видовите не можат да се натпреваруваат со други видови или да мигрираат во повеќе климатски стабилни области. Кога овие видови умреле, тие биле заменети со други кои се појавиле како резултат на нови прилагодувања на условите на животната средина присутни во секој момент од историјата.

Благодарение на овие постулати, работата на Чарлс Лајел беше многу успешна низ целиот свет. Служеше како инспирација на многу научници, вклучувајќи го и Чарлс Дарвин.

Инспирацијата на Лајел во изработката постулатите се должат на научникот Jamesејмс Хатон. Тој прочитал за потеклото на Земјата во Теоријата на Земјата во која Хатон развил одредени теории за формирањето на планетата и динамиката што таа продолжила да ја има. Во тоа време, се сметаше дека катастрофализмот е компатибилен со идејата за создавање на Земјата и нејзиното библиско толкување.

Лајел важеше за еден од основачите на стратиграфијата, во која би можеле да започнат да ги проучуваат различните слоеви на површината на Земјата. Тој беше еден од првите автори што ги класифицираше слоевите преку некои студии за морските слоеви извршени во Западна Европа. Во овие слоеви, тој проучувал мекотели со школки и бил во можност да го подели различното типови карпи во три епохи: еоцен, миоцен и плиоцен.

Почести и патувања на Чарлс Лајел

Статиграфија на Лајел

Во 1827 година е кога тој можеше да ја напушти трговијата, требаше да може целосно да се посвети на геологијата. Тој беше член на Кралското друштво, во кој тој може подобро да ги развива своите студии. Иако Jamesејмс Хатон претходно објави дека Земјата е формирана од бавни активности, а не од ненадејни промени како што ги брани катастрофалноста, Лајел беше тој што даде најјасни објаснувања во тоа време.

Во последните години од својот живот тој објави дело што ќе стане референца во областа на геологијата и стратиграфијата. Станува збор за Елементи на геологија и во 1863 година, тој го објави своето трето дело наречено Антиката на човекот. Тој беше именуван како Сер и доби бројни почесни признанија во текот на неговиот живот. Умре на 22 февруари 1875 година.

Се надевам дека оваа информација ви помогна да запознаете еден од основачите на модерната геологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.