Халеевата комета

Хали комета

Сигурно сте чуле за тоа Хали комета некаде во вашиот живот и можеби навистина не знаете како е и како работи. Вистината е дека станува збор за комета чија орбита поминува низ Земјата на секои 76 години. Од тука може да се види како голема силна светлина. Таа е една од кометите со најкратки растојанија во појасот Кајпер. Некои истраги потврдуваат дека неговото потекло е во Орт облак и дека на почетокот тоа беше комета со толку долг пат.

Некои научници ја сметаат Халеевата комета како прва што човечкото суштество може да го види до двапати во неговиот живот. Дали сакате да ги знаете тајните и динамиката на најпознатата комета во светот? Прочитајте за да дознаете сè.

Што е и од каде потекнува Халеевата комета

Халиевата патека на кометата

Иако е најпознатата комета во светот, многу луѓе сè уште не знаат што е тоа. Тоа е комета со голема големина и многу осветленост што може да се види од Земјата и која исто така има орбита околу Сонцето како нашата планета. Разликата во однос на него е во тоа што додека наше преведувачка орбита е секоја година, Халеевата комета е на секои 76 години.

Истражувачите ја испитувале нејзината орбита откако последен пат е забележана од нашата планета во 1986 година. Кометата го добила името по научникот кој откриен од Едмунд Хали во 1705 година. Студиите потврдуваат дека следниот пат кога може да се забележи на нашата планета е околу 2061 година, можеби во месеците јуни и јули.

Што се однесува до потеклото, се смета дека е формирано во Оорт облакот, на крајот од Сончев систем. Во овие области, кометите што потекнуваат имаат долга траекторија. Сепак, се смета дека траекторијата на Хали е скратена со заробувањето од огромните гасни гиганти во Сончевиот систем. Ова е причината зошто има толку кратка евиденција.

Обично сите комети што имаат кратка траекторија доаѓа од Кајперовиот појас и поради оваа причина, овој појас се припишува како потекло на Халеевата комета.

Карактеристики и орбита

Патот на Хали низ Сончевиот систем

Бидејќи е најпозната во историјата, тоа е комета која е целосно проучена. Познато е дека неговата траекторија поминува низ точката на потекло на секои 76 години. Ова е прилично кратко за конвенционален змеј. Иако доаѓа од облакот Оорт, траекторијата е иста како и кај сите комети што припаѓаат на Кајперовиот појас.

Општо, траекторијата е прилично редовна и добро дефинирана и, благодарение на ова, твоето предвидување е прилично лесно. До сега има запис за сите години што ги поминале од неговото откривање и, може да биде сосема исправно со својата траекторија.

Во однос на неговите внатрешни карактеристики, може да се види со прилично комплетна структура и да се состои од јадро и кома. Во споредба со другите комети, таа е прилично голема по големина и прилично светла. Иако е црно тело, тоа е доволно светло за да може да се види од површината на Земјата. Јадрото има димензии од 15 километри долга и 8 километри долго и широко. Ова е причината зошто се нарекува голем змејот. Неговата општа форма може да личи на кикирики.

Јадрото е составено од разни елементи како што се вода, јаглерод моноксид и диоксид, метан, хидроцијануринска киселина, амонијак и формалдехид. Вкупната должина на траекторијата на овој змеј достигнува неколку милиони километри.

Орбитата на Халеевата комета е во форма на елипсовидна форма и е ретроградна. Насоката што ја следи е спротивна на онаа на планетите и со наклон од 18 степени. тоа е прилично добро регулирано и дефинирано, што го олеснува студирањето и истражувањето.

Кога ќе се врати кометата на Хали?

Halубопитност на Халети во комета

Фактот дека британскиот астроном Едмунд Хали бил првиот кој можел да ја пресмета орбитата на кометата не значи дека таа не била видена порано од површината на Земјата. Оваа комета се гледа од површината на секои 76 години. Едмунд Хали беше во можност да го предвиди и пресмета патот на кометата благодарение на другите видувања што се случиле претходно.

Првиот беше забележан во 1531 година од страна на Апиано и Фракасторо. Опишано е како голема комета во форма на кикирики. Имаше голема осветленост и лесно се гледаше од површината на земјата. Години подоцна, видот од Кеплер и Лонгомонтанус исто така може да биде снимен во 1607 година, односно 76 години подоцна. Кога можеше да го види со свои очи во 1682 година, тој објави дека скоро сигурно може да се види повторно во 1758 година.

Со ова откритие е како Хали беше наречена оваа комета. Неодамнешна студија објавена во списанието Весник за космологија укажува дека првото гледање на оваа комета се случило во 466 година п.н.е., веројатно во месецот јуни до крајот на август.

Следното видување е снимено од кинески астрономи во 240 година п.н.е. Од тој запис, се појавило 29 пати до денес со траекторија од 76 години Ако последен пат се видовте во 1986 година, Веројатно ќе се види повторно во 2061-2062 година.

Куриозитети

премин на комета Халеј низ земјата

Како што можете да очекувате, најважната комета во историјата има некои curубопитства што вреди да се знаат. Ги собираме тука:

 • И покрај огромниот сјај што дава, Кометата на Хали е црно тело.
 • Поради изгледот на кометата во 1910 година имало повеќе од 400 самоубиства поврзани со овој феномен што го покри небото на Перу со чудна боја.
 • Благодарение на оваа комета, илјадници книги и приказни се поврзани.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете добро да ја запознаете најпознатата комета во историјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   СУСАНА ГАРНЕРО dijo

  Ја имам видено Халеевата комета со мојот син во 1986 година, од телескопот на регионалното училиште во Сан Франциско на UTN, Аргентина. Мојот син беше 3 години. Изгледаше како едвај светла маглина, бидејќи, разбирам, не помина толку блиску до Земјата како што беше во 1910 година. Нема да го видам неговото враќање во 2062 година, но мојот син ќе го стори тоа, можеби може да го види по втор пат (привилегија). Ние не сме ништо во споредба со бесконечноста на космосот.

 2.   Дејвид dijo

  Искрено, што се однесува до мене, кометата како што е познато не е комета, би рекол дека бидејќи тоа се случува само 1 или 2 пати во животот на човечкото суштество, тоа ми дава да разберам дека тоа е еден вид дополнителен надзор на земјата што гледа напредокот на човечките суштества и ако сме. Напредувајќи како трка, тие го набудуваат благосостојбата до која е достигната интелигенцијата и тоа го прават на секои 6 или 7 децении како што покривате брод ако не сакате лесно да ве детектираат, тие користат стелт режим кој не може да се открие на радарот. И ако оваа комета е со вонземски интелигенција, најдобар начин е да ја покриете со оган да биде што би се случило ?????

 3.   Хулио Цезар Гаридо дел Росарио dijo

  Ме интересира нејзината брзина на превод во километри во секунда, и растојанието што го поминува во тие 76 години ... Кометата е комета и ништо друго, без никаква мистерија, што нема никаква врска со вонземјани ....