Февруари 2017 година: потопло и влажно од нормалното

Дожд во градот

Само што поминавме еден месец, кој се карактеризира со тоа што е генерално потопол од вообичаеното и за време на кој имаше многу дожд на голем дел од шпанската територија.

Тоа беше последниот месец од метеоролошката зима, но повеќе од зима, се чинеше повеќе како почеток на пролетта. AEMET ги собира податоците во својот месечен извештај, информации што ви ги донесувам подолу.

Температури

Температурата во Шпанија во текот на месец февруари

На оваа слика можете да ги видите аномалиите во температурата што беа регистрирани во текот на месец февруари во Шпанија. Слика - АЕМЕТ

Месец февруари имал топол или многу топол карактер во поголем дел од земјата, освен во архипелагот Канар, кој беше прилично студен, или во некои делови на Андалузија, северно од Мадрид, Кастилја и Ла Манча и северно од Екстремадура каде што температурите беа нормални (извештаен период 1981-2010).

Во центарот и северозападно од Кастилја и Леон, Баскија, Ла Риоха, Навара, Арагон, Каталонија, Мајорка и Менорка доживеале аномалија од околу 2ºС позитивна. На остатокот од полуостровот и Балеарските острови, аномалијата беше позитивна 1ºС.

Максималните регистрирани температури одговараат на аеродромот Тенерифе Југ, со 28,6ºС на 17-ти и на аеродромот Ланзароте со 27,2ºС, исто така, на 17. На аеродромот во Аликанте, 24ºС е регистриран на 28, а во Кастелон 23,9ºС на 7 ден.

Што се однесува до минимумите, Важни мразови се случија на 9-ти ден во Порто де Навацерада, со -7,3ºС, и на 2-ри ден во Молина де Арагон со -6ºС.

Врнежи од врнежи

Врнежи во февруари 2017 година во Шпанија

На оваа слика можете да ги видите аномалиите во врнежите што беа регистрирани во текот на месец февруари во Шпанија. Слика - АЕМЕТ

Минатиот месец беше генерално влажен, со просечни врнежи од дожд од 72мм, вредност што ја надминува нормалната вредност за 36% (53мм). Областите каде најмногу врнеше дожд беа оние во северната половина на полуостровот и на северот од Фуертевентура. На исток од полуостровот и на островите Ибица и Форментера било суво или многу суво.

Во западна Галиција беа надминати 200 мм, и во некои точки на Централниот систем и Пиринејскиот систем, 100мм во текот на првите десет од месецот. На 12-ти беше особено дождливо во пристаништето Навацерада, со 137 мм, и во Авила со 51 мм.

Какво беше времето во вашата област во февруари?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.