Уралски планини

Уралски планини

Планините што денес ќе ги опишеме се сметаат за природна граница помеѓу континентите во Европа и Азија. Станува збор за Уралски планини. Тие се од големо историско и економско значење и се наоѓаат во западно-централното подрачје на Русија. Велиме дека има големо економско значење бидејќи е извор на минерални суровини и е геолошки еден од најстарите планински масиви. Се сеќаваме дека возраста на планинските масиви се мери со геолошко време и тоа диктира многу од возраста за човечкото суштество.

Во оваа статија ќе ви ги покажеме карактеристиките на планините Урал, флората и фауната и нивната економска и историска важност.

клучните карактеристики

Поларна зона на Урал

Обликот на овој планински венец не е вообичаен меѓу другите видови планински масиви. Ако го споредиме со другите планински системи како на пр хималајски опсег, има скоро права форма. Ова не е нормално во планинска формација. Областа на Урал Искористено е за добивање минерали, масло и скапоцени камења. Оттука лежи и големата економска важност.

Бидејќи станува збор за планински венец со доста стар, нафтените депозити останаа стабилни и совршени за негово извлекување и употреба. Покрај тоа, екстракцијата на други минерали служеше и за подобрување на економијата на областите околу овие планини.

Иако самото име на планинскиот венец е непознато, некои записи од XNUMX и XNUMX век се изведени од некаков турски јазик. Овие планини не беа добро познати по голем дел од модерната европска историја. Географите од централна Азија веќе имале огромно знаење за сè што се однесува на планините Урал уште од XNUMX век.

Се проценува староста на планинскиот венец помеѓу 250 и 300 милиони години, што се смета за еден од најстарите планински масиви на нашата планета. Има должина од околу 2500 километри и ширина од 150 километри во некои од најшироките делови. Неговото проширување се движи од арктичката крајбрежна тундра до реката Урал и северозападен Казахстан.

Бидејќи има голема големина, таа е географски одделена со области како што се Поларни Урали, Супополарни Урали, Северен Урал, Централен Урал и Јужен Урал. Така се избира целиот планински венец по блокови за полесно да се избере локацијата на одредени елементи.

Опис на неговите делови

Верална вегетација

Во субполарниот дел е местото каде што можеме да ги најдеме планинските области со најголема надморска височина и број на глечери. Во зависност од областа висината варира, но тоа е обично помеѓу 1000 и 1500 метри. Во другите области, планините не се ништо повеќе од едноставни ридови.

Највисокиот врв што го има е Народнаја, висок околу 1895 метри. Друг од најистакнатите врвови е Телпозис со 1617 метри. Поради климата и нејзините карактеристики, најсеверните делови на планините Урал се неплодни и не можат да се одгледуваат таму. Без почва што може да поддржува растенија и вегетација со оглед на суровите услови на снег и мраз, има неколку целосно голи области со карпи. Во областа на Поларните Урали, зимата обично трае околу 7 месеци. Ова е нешто што не е вообичаено, но со оглед на климата и локацијата, овој пат обично се продолжува.

Супполарниот дел има прилично еродиран пејзаж со изобилство на изложени метаморфни и седиментни карпи. Овие типови карпи тие се формираат со повлекување на ледените плочи и годишно формирање на нов мраз со текот на годините и годините.

Исто така, има неколку реки што го преминуваат целиот планински масив. Западниот дел на планинскиот венец ги има реките Кама и Белаја. На југ се наоѓа реката Урал, која е таа што се влева во Каспиското Море.

Формирање на планините Урал

Комплетен планински венец на Урал

Се смета за еден од најстарите планински масиви на Земјата. Неговата старост се проценува помеѓу 250 и 300 милиони години. Во споредба со другите познати планински масиви како што се Хималаите, овој не е стар повеќе од 60 милиони години. Затоа, На Урал, голема состојба на ерозија обично се забележува толку многу години, што влијае на климатските услови на мраз, топење, ветрови, врнежи од дожд, итн.

Планините започнаа да се формираат кога започнаа последните фази во кои се затвори океанот. Ова се должеше на фрагментација на Пангеа. На тектонски плочи направивме некои движења на судири што предизвикаа судир на кората едни со други за да се формираат планините Урал.

Геолозите сметаат дека тој започнал да се формира за време на доцниот карбонифер и перман. Во тоа време, тоа беше познато како работ на суперконтинентот познат како Лауразија. Судирот на земјината кора траеше неколку милиони години во кои кората беше целосно подигната и беа формирани планини. Со текот на годините тој еродира и датумот на неговото формирање може да се датира. Напротив, на Хималаите нивните врвови сè уште се „нови“ без да се трошат, што укажува на младоста на нивните врвови.

И покрај сè што се случи, структурата на планините Урал не претрпе многу трансформации. Во принцип, можеме да го најдеме добро сочуван. Со оглед на тоа што има големи природни ресурси како што се минерали на обемен и обилен начин, економското значење што го има за сето ова време е големо. Меѓу најобилните минерали што можеме да ги најдеме се депозити на бакар, јаглерод, манган, злато, железо, никел, алуминиум и калиум.

Флора и фауна

Фауна на урал

Исто така, постои огромно богатство од флора и фауна што се прилагодува на различните видови на услови на животната средина што ги наоѓаме во секој дел. На југ од планинскиот венец наоѓаме одлична вегетативна покривка со голема разновидност на видови. Повеќе во медијалниот дел постојат тајга и разни видови шуми и северно од Каспиското Море наоѓаме степи и полупустини.

Што се однесува до фауната, ние исто така наоѓаме голем биодиверзитет. Најдовме видови риби, разни без'рбетници, цицачи, влекачи, водоземци и птици. Еден од најчестите видови е ирвасите.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за планините Урал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.