Ураганот Марија достигнува максимална категорија и го уништува островот Доминика

Ураганот Марија

Слика - НОАА

Без примирје. Сезоната на урагани во Атлантикот оваа година е многу зафатена. Премногу Без време потребно да се врати силата по минувањето на Ирма, сега Марија е протагонист. Не само затоа што стануваше сè посилен многу брзо (за помалку од 1 часа премина од категорија 5 во 24), туку и затоа што се заканува да предизвика уништување како и неговиот претходник.

Повторно, островите на Карипското Море се окото на ураган. Всушност, сега и повторно, практично сите карипски острови се на штрек за Марија.

El Ураганот Марија, со максимални одржливи ветрови од 260 км на час, го погоди островот Доминика во понеделникот, која има 75.000 жители, кои изгубија сè, како што рече премиерот Рузвелт Скерит во своето Сметка на Фејсбук. Според неговите зборови, „изгубивме сè што парите можат да купат и да ги заменат“.

Според предвидувањата, ќе напредува кон Порторико и Британските Девствени острови, каде што би пристигнало помеѓу вторник навечер и среда. Не се очекува да пристигне во САД, како што направи Ирма.

Песна на ураганот Марија

Слика - Национален центар за урагани (ЦНХ)

Пред доаѓањето на Марија, властите го замолиле населението да остане во своите домови, освен оние кои живеат во ранливи области, кои мора да се преселат на безбедно место. Во Доминиканската Република, овој понеделник беше наредено превентивно иселување, бидејќи ураганот се очекува да стигне до земјата утре, среда.

И Девствените острови и Порторико страдаа од пасошот Ирма пред неколку дена. Ураган кој предизвика значителни материјални загуби и однесе животи на 82 лица. За жал, интензитетот на ураганот Марија е исто така многу висок. Од тука, ние сакаме испрати многу храброст и сила за сите оние кои се на Карибите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.