Ураганот Лоренцо

 

Ураганот Лоренцо

El Ураганот Лоренцо се одржа во септември 2019 година и се наоѓаше на 45 степени западна должина. Тоа започна да ги зафаќа најзападните брегови на Европа по трасата што завршуваше на северниот врв на британските острови. Тоа беше највпечатлив ураган да се види дека тој е еден од првите вакви феномени во овој дел на светот. Тој е најмоќниот ураган што се појавува во близина на Шпанија сè додека имаме записи.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ги сумираме сите карактеристики на ураганот Лоренцо и ако сакаме да го видиме повторно, ова ќе се случи во иднина.

Климатски промени и урагани

ураган во медитеранската област

Знаеме дека последиците од климатските промени се зголемувањето на фреквенцијата и интензитетот на екстремни временски прилики како што се суши и поплави. Во овој случај, она што главно влијае на генерирање урагани има врска зголемувањето на глобалните просечни температури. Мора да се земе предвид дека динамиката на формирање на ураган има врска со количината на вода што испарува во атмосферата и контрастот помеѓу водите на различните океани. Ова значи дека во областите каде што испарува најголемата количина на вода, завршуваат интензивни дождови бидејќи целата оваа вода завршува кондензирано и формира поројни дождови.

Со зголемувањето на просечните глобални температури, ќе имаме промена во динамиката на атмосферата. Местата каде порано беше постудено, ќе бидат потопло и, според тоа, ќе имаме поголема стапка на испарување. Ураганот Лоренцо се упати кон Европа и, како што се движеше северо-источно, собра сили да стане ураган од категорија 5. Ова е највисоката категорија од скалата Сафир-Симпсон. Тоа беше споредувано со разорниот ураган Катрина што го зафати Newу Орлеанс во 2005 година..

Карактеристики на ураганот Лоренцо

степен на ураган

Не само што се споредува со ураганот Катрина по интензитет, туку и во областа во која удира. Овој многу посебен феномен во оваа област на Атлантикот е прв пат да се забележи. Според сите мерења на институциите и експертите, патот на ураганот Лоренцо го направи влијанието на континентот нешто полесно, а најголемиот проблем беше на Азорските Острови. Тој пристигна во оваа област како ветрови од 160 км на час и налети на струја над 200, во некои точки. Додека стигна до британските острови, тој веќе беше толку ослабен што не се сметаше за ураган.

Кога се создава ураган во океанот, тој се храни со водата што испарува и го достигнува својот максимум кога ќе стигне до бреговите. Сепак, штом влезе на континентот, ослабува и губи сила кога влегува. Ова ги прави ураганите да се плашат повеќе во крајбрежните области отколку во внатрешните области. Колку е една област во внатрешноста на земјата, толку повеќе се спасува од урагани.

Ураганот Лоренцо во областа Шпанија

почеток на ураганот лоренцо

Многу е ретко да се види ураган на место како нашето. Првиот одговор даден на овој вид сомнеж е сосема јасен. Највпечатлива работа е траекторијата и категоријата на овој ураган, но ураганите започнуваат да се формираат во Африка. Тука се генерираат бранови на вознемиреност кои предизвикуваат нестабилност и се влечат. Кога овие нестабилности ќе стигнат до најтоплото море на Карибите, тие стануваат класични и моќни урагани што обично ги гледаме.

Она што оттогаш овој пат не стигна до Карибите наиде на доволно топли води за да се формира ураган. Наместо да оди на запад, тој отиде на исток. Како што споменавме порано, за да се формира ураган, потребно е само квалитетна вода што ќе развие поголема количина водена пареа, што, конечно, се компензира на надморска височина. Така се формираат облаци од ураган.

Требаше само да се оди кон 45 степени западна должина за да се формира ураганот Лоренцо. Вистина е дека како необична траекторија за она на што сме навикнале, но додека одејќи на север, категоријата 5 беше донесена. Најинтересно во врска со овој феномен е тоа што тој помина низ необична траекторија и, иако помина низ нормално помалку топли води, успеа да одземе доволно енергија за да достигне максимална категорија урагани.

Ова се причините поради кои ураганот Лоренцо стана еден од најпознатите урагани на нашето време. Што се однесува до раѓањето на ураганот, гледаме дека тоа има врска со климатските промени, како што споменавме претходно. Точно е дека мораше да најде потопли води од нормалните за да може да се стигне до категоријата 5, но Во секој случај, постоењето на овој вид ураган не може да биде директно поврзано со климатските промени. Потребни ни се многу студии за атрибуција и повеќе слични случаи за да можеме да обезбедиме вакво нешто. Мора да се земе предвид дека климатските промени имаат долгорочни последици и дека сè уште нема доволно докази за да може да се поврзат ефектите од климатските промени со формирањето на ураганот Лоренцо.

Дали ќе се повтори?

Сомнежот кај многу луѓе е дали повторно ќе видиме ураган од оваа категорија во нашата област. Метеорологијата во Шпанија објаснува дека со климатските промени треба да имаме различни студии и повеќе слични феномени за да знаеме дали има некаков вид на шема или има промени во однесувањето на ураганите. Во студиите се споменува iosубопитност, а тоа е дека треба да видиме дали во наредните години пристигнуваат слични урагани за да можеме да зборуваме за оваа шема. Претходната година го имавме Лесли, кој имаше слично однесување со Лоренцо. Со ова, се сомневаат во влијанието на климатските промени врз моделот на формирање ураган.

Ураганот Лесли ја зафати нашата земја и беше најмоќниот циклон што стигнал на Пиринејскиот полуостров од 1842 година. Исто така, се сметаше за еден од најдолготрајните урагани на Атлантикот на време. Исто така, имаше исклучително чудно однесување бидејќи имаше постојани промени во својата траекторија. Ова предизвика експерти да не можат добро да замислат курс.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ураганот Лоренцо и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.