Ураганот Катрина, еден од најразорните во нашата понова историја

Ураганот Катрина, што го гледа сателитот GOES-12 на NOAA

Ураганот Катрина, гледан од сателитот GOES-12 на NOAA.

Метеоролошките феномени се настани кои обично предизвикуваат штета, но не толку како оние предизвикани од Ураганот Катрина. Најмалку 1833 лица загинаа од самиот ураган или придружното поплавување, што го прави најсмртоносен за сезоната на урагани во Атлантикот 2005 година, и втора во историјата на САД, зад само Сан Фелипе Втори, 1928 година.

Но Кое е потеклото и траекторијата на овој моќен ураган, кој само со изговарање на своето име, веднаш ми паѓа на ум сликите на уништување што ги остави во САД?

Историја на ураганот Катрина

Патека на ураганот Катрина

Траекторија на Катрина.

Зборувањето за Катрина зборува за Newу Орлеанс, Мисисипи и другите земји кои страдаа од минувањето на оваа тропска бура. Тоа е дванаесеттиот циклон кој се формираше во сезоната на урагани во 2005 година, поточно на 23 август, на југоисток од Бахамите. Тоа беше резултат на сливот на тропски бран и тропска депресија Диез, формирана на 13 август.

Системот достигна статус на тропска бура само еден ден подоцна, на 24 август, денот кога ќе се преименува во Катрина. Траекторијата што следеше беше следната:

 • 23 август: се упати кон плажата Халанделеј и Авентура. По пристигнувањето, тој ослабна, но еден час подоцна, со влегувањето во Мексиканскиот залив, повторно се интензивираше и го врати статусот на ураган.
 • 27 августТаа достигна категорија 3 според скалата Сафир-Симпсон, но циклусот на замена на theидот на окото предизвика двојно поголема големина. Ова брзо засилување се должеше на невообичаено топлите води, што предизвика побрзо дување на ветерот. Така, следниот ден стигна до категоријата 5.
 • 29 август: Направен пад по втор пат како ураган од категорија 3 во близина на Бурас (Луизијана), Бретон, Луизијана и Мисисипи со ветер од 195 км на час.
 • 31 август: се деградираше во тропска депресија во близина на Кларксвил (Тенеси) и го продолжи патот кон Големите езера.

На крајот, таа стана екстратропска бура што се придвижи северо-источно и го зафати источниот дел на Канада.

Кои мерки беа преземени за да се избегне штета?

Национален центар за урагани (ЦНХ) издаде ураган часовник за југоисточна Луизијана, Мисисипи и Алабама на 27 август по разгледување на можната патека по која би се движел ураганот. Истиот ден, крајбрежната стража на Соединетите држави спроведе серија спасувачки операции од Тексас до Флорида.

Тогашниот претседател на САД, Georgeорџ В. Буш прогласи вонредна состојба во Луизијана, Алабама и Мисисипи на 27 август. Попладне, CNH издаде предупредување за ураган за крајбрежниот потег помеѓу Морган Сити (Луизијана) и границата помеѓу Алабама и Флоридадванаесет часа по првото предупредување.

До тогаш, никој не можеше да има идеја за тоа како Катрина ќе биде уништувачка. Беше издаден билтен од канцеларијата на Националната метеоролошка служба во Orу Орлеанс / Батон Руж со предупредување дека областа може да се остави непогодна за живеење со недели.. На 28 август Буш разговараше со гувернерот Бланко за да препорача задолжителна евакуација од Newу Орлеанс.

Вкупно, околу 1,2 милиони луѓе од крајбрежјето на Заливот, како и повеќето од оние во Newу Орлеанс мораше да бидат евакуирани.

Каква штета предизвика?

Ураганот Катрина, штета во Мисисипи

Вака останаа Мисисипи по ураганот.

Починати

Ураганот Катрина предизвика смрт на 1833 луѓе: 2 во Алабама, 2 во Georgiaорџија, 14 во Флорида, 238 во Мисисипи и 1577 во Луизијана. Покрај тоа, исчезнаа 135 лица.

Материјална штета

 • Во јужна Флорида и Куба штетите беа проценети на една до две милијарди долари, главно како резултат на поплавување и соборување дрвја. Имаше значителни врнежи од дожд во Флорида, со 250мм и во Куба, со 200мм. Кубанскиот град Батабано беше поплавен 90%.
 • En Луизијана врнежите беа исто така интензивни, од 200 до 250 мм, што предизвика зголемување на нивото на езерото Понтчартреин, што пак ги поплави градовите меѓу Слидел и Мандевил. Уништен е мостот I-10 Twin Span, кој ги поврзуваше Слидел и Newу Орлеанс.
 • En Њу Орлеанс дождовите беа толку силни што практично целиот град беше поплавен. Покрај тоа, Катрина предизвика 53 прекршувања во системот на насип што го заштити. Патиштата беа недостапни, освен со Полумесечинскиот градски приклучок, па можеа да го напуштат градот само заради тоа.
 • En Mississipi, предизвика штета проценета на милијарди долари во мостови, чамци, автомобили, куќи и столбови. Ураганот го проби низ него, што резултираше во 82 окрузи прогласени за катастрофални федерални зони за помош.
 • Во Југоисточна САД ветрови со брзина од 107 км на час беа забележани во Алабама, каде што исто така се формираа четири торнада. Островот Дофин беше сериозно оштетен. Како последица на ураганот, плажите беа еродирани.

Додека се движеше кон север и ослабеше, Катрина сè уште беше доволно силна да предизвика поплавување во Кентаки, Западна Вирџинија и Охајо.

Вкупно, материјалната штета е проценета на 108 милиони долари.

Влијание врз животната средина

Кога зборуваме за урагани, обично мислиме на штетата што тие ја предизвикуваат во градовите и градовите, што е секако логично бидејќи ги правиме нашите животи на тие места. Сепак, понекогаш се случува една од овие појави да предизвика сериозно оштетување на животната средина. И Катрина беше една од нив.

Опустоши околу 560 км2 земја во Луизијана, според него Геолошки истражувања на САД, некои области каде што имало кафеави пеликани, желки, риби и бројни морски цицачи. И не само тоа, туку требаше да бидат затворени и шеснаесет национални бегалци за диви животни.

Во Луизијана, имаше истури нафта на 44 објекти во југоисток, што се претвори во 26 милиони литри. Повеќето беа контролирани, но другите стигнаа до екосистемите и градот Мераукс.

Ефекти врз човечката популација

Кога ви недостасува храна и вода, правите сè што е потребно за да ги добиете. Но, нема да бидете единствените што грабнувате и крадете - исто така и насилните луѓе. Токму тоа се случи во САД. Националната гарда на Соединетите држави распореди 58.000 војници да се обидат да ги контролираат градовите, иако не им беше лесно: стапката на убиства од септември 2005 година до февруари 2006 година порасна за 28%, достигнувајќи 170 убиства.

Дали беа преземени соодветни мерки?

Оштетен дом во Флорида по ураганот Катрина

Оштетена куќа во Флорида по ураганот Катрина.

Има такви што мислат на тоа Владата на Соединетите држави не стори сé што е можно за да се избегнат човечки загуби. Рапер Kanye West на концертот во корист што го емитуваше Ен-Би-Си, тој рече дека „Georgeорџ Буш не се грижи за црнците“. Поранешниот претседател одговори на ова обвинување велејќи дека ова е најлошиот момент од неговото претседателствување, бидејќи неправедно се обвини за расизам.

Џон Прескот, поранешниот вицепремиер на Велика Британија, рече дека »страшната поплава во Newу Орлеанс нè приближува до загриженоста на лидерите на земји како Малдивите, чии нации се во опасност да исчезнат целосно. Соединетите држави не се согласуваат со протоколот од Кјото, што сметам дека е грешка.

И покрај тоа што се случи, многу земји сакаа да им помогнат на преживеаните на Катрина, или испраќајќи пари, храна, лекови или што и да можат. Меѓународната помош беше толку голема што од 854 милиони долари што ги добија, им беа потребни само 40 (помалку од 5%).

Ураганот Катрина остави свој белег во САД, но мислам малку и на сите нас. Тоа беше една од најважните претстави за силата на природата. Природа која е таму, се грижи за нас поголемиот дел од времето и понекогаш нè става на тест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.