Тропска депресија се заканува да ги уништи Костарика, Никарагва и Хондурас

Тропска депресија над Костарика

Сезоната на урагани сè уште не е завршена. До 15 ноември сè уште постои значителен ризик од формирање потенцијално опасни циклони. Сега, тропска депресија се заканува да ги уништи Костарика, Хондурас и Никарагва, земји кои веќе го активираа црвениот тревог поради обилните дождови.

Овој систем, формиран вчера во средата, веќе предизвика штета и однесе живот на една личност.

Штета од тропска депресија

Никарагва

Тропската депресија е феномен што може да предизвика значителна штета. Во Манагва, вчера тие мораа да евакуираат околу 800 домородни луѓе кои живеат на кејовите во Мисквитос поради високиот ризик од врнежи од дожд и невреме, што се закануваат на заедниците на карипскиот брег и острови. Всушност, Во вторникот поројниот дожд остави еден мртов во Никарагва: 29-годишен маж управувал пикап возило, кое го однела река во источниот оддел на Чонталес.

Тројца здравствени службеници исчезнаа во средата. Тие патувале и со камион, кој паднал во река при преминување на мост во градот Јуигалпа, во Чонталес.

Коста Рика

Во моментот нема штети, но Националната комисија за итни случаи (ЦНЕ) од Костарика прогласи црвен аларм во средата на поголемиот дел од територијата, вклучително и на пацифичкиот брег и центарот на земјата. Иако депресијата веројатно нема да влијае директно на регионот, тоа го прави може да предизвика зголемување на отокот на пацифичкиот брег, покрај интензивирање на дождовите.

Хондурас

И Хондурас, како и Костарика, не претрпе штета, но останува буден. Во четврток се очекува да се приближи до брегот на Никарагва и потоа да помине преку источен Хондурас, за да се врати на Карибите во неговиот северозападен дел во петок.

Во Хондурас ќе генерира облачност и дожд, особено на северот на земјата. Тие се очекува дополнително да се интензивираат во петок.

Траекторија на тропска депресија

Траекторија на тропска депресија

Слика - НОАА

Тропска депресија се очекува да помине преку Никарагва и Хондурас, а утре во петок може да стигне до карипскиот брег на Мексико. Оттаму, ќе продолжи да се движи кон север, достигнувајќи го југоисточниот врв на државата Мисисипи, јужна Алабама и северозападна Флорида како ураган.

Ние ќе продолжиме да ги пријавуваме сите новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.