Трансантарктички планини

Трансартартни планини

За разлика од Северниот пол, Антарктикот е карпест континент покриен со огромни глечери. Еве ги Трансантарктички планини и тие се доста добро познати. Тоа е единствена природна формација која го пробива континентот Антарктик и ја дели на неколку нерамни делови. Се карактеризира со бројни карпести врвови и долини и е многу богат за изложби на фосили. Благодарение на овие планини беше можно да се прошират многу знаења во области како што е палеонтологијата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики и значење на планините на Трансантарктикот.

клучните карактеристики

глечерите на Трансартичките планини

Бидејќи богатството на фосили на овие планини е доста високо, многу истражувачи го познаваат како музеј на диносауруси. Трансантарктичките планини за првпат беа окарактеризирани на картата со експедицијата на британски истражувач познат под името Jamesејмс Рос во 1841 година. Сепак, поради ограничената технологија во тоа време за да може да се преживее во овие сурови средини, имаше некои проблеми да се стигне до подножјето на локалните врвови.

Подоцна во 1908 година неколку истражувачи направија експедиција да го преминат планинскиот венец за време на долго патување. Овие патници биле Скот, Шеклтон и Амундсен. Благодарение на оваа експедиција, може да се направи повнимателно проучување на Трансантарктичките планини. Сепак подоцна во 1947 година беше организирана специјална експедиција наречена скок во височина и тие беа во можност да произведат доволно детални мапи за регионот со сите добиени податоци. Со цел да се добијат сите овие информации за морфологијата на планините, беа извршени разни анализи на теренот во авионите.

Трансантартичките планини се систем на планински гребени формиран од карпи. Тие се протегаат на неколку илјади километри од морето Ведел до земјата на палта. Во моментов се смета за најдолг планински масив во светот. Иако на популарен начин, Антарктикот е леден континент, нешто сосема точно, има карпа под слојот на снег. На северниот пол нема формирање карпи, така што топењето на поларните ледени капачиња ќе произведе целосен океан. Во случај на топење на поларните ледени капачиња на Антарктикот, тоа би генерирало покачување на нивото на морето, бидејќи целата таа вода не зафаќа простор во океанот.

Географите го сметаат гребенот како конвенционална линија што ги одделува источен и западен Антарктик на оддалеченост од 480 километри од сите карпи на јужниот пол.

Геологија на Трансантарктичките Планини

Антарктичка поделба

Благодарение на бројните студии и информации што ги дадоа Трансантарктичките планини, тие станаа референца за проучување на фосили. Гранка на науката позната како палеонтологијата се храни од големо количество информации благодарение на планините Трансантарктик. Во геолошка смисла, овие планини беа идентификувани како важен излез на земјината кора на површината.

Потеклото датира од активна сеизмичка активност околу 65 милиони години. Другите опсези што се наоѓаат во границите на Антарктикот се од поново потекло. Највисоката точка на Трансантарктичките планини достигнуваат висина од 4.528 метри надморска височина. Тука се наоѓа најголемата концентрација на фосили на целата планета. Десетици милиони години беше можно да се одржи оваа количина фосили во клима во оптимални услови за нивно зачувување.

Иако во минатото Антарктикот беше богат со живот, денес е покриен со мраз. Пред десетици милиони години постоеше клима во оптимални услови за развој на живи организми, што ја објаснува високата концентрација на фосилни остатоци присутни на овие планини.

Интересни факти за Трансантарктичките планини

снежни планини

Toе видиме кои се главните податоци од интерес што се извлечени од различните студии на Трансантарктичките планини. Во средината на минатиот век можеше да се забележи одвојување на најголемата санта мраз што некогаш ја забележале истражувачите. И тоа е дека глобалните просечни температури растат од индустриската револуција на човечките суштества. Површината на овој глечер е 31.080 километри, што и да е на територијата на некои европски земји.

Особено, се смета за едно од најсушните места на планетата каде што немало врнежи од дожд повеќе од два милиони години. Во делот на Сиера Виста на Трансантартичките Планини се вика долина Тејлор. Еве еден водопад каде потоците течат надолу и добиваат црвено-црвена боја. Некои истражувачи ја објаснуваат оваа појава и тоа се должи на заситеноста на водата произведена од анаеробни бактерии. Анаеробни бактерии се оние кои живеат во отсуство на кислород и немаат потреба да живеат.

Во формирањето на делот од највисокиот врв на гребенот Кирк-Патрик, пронајдени се остатоци од крилест диносаурус. Како што споменавме порано, пред десетици милиони години, Антарктикот беше место во кое живееја различни видови диносауруси. Димензиите на овие големи фосилни врани се неспоредливи. Исто така е можно да се извлечат фосили на мали месојадни диносауруси како што е Cryolophosaurus.

Една од најекстремните точки на сртот на Трансантартичките Планини е Кејп Адаир. Поради екстремно ниските температури што се случуваат низ целиот регион, фосилите се сочувани во многу добра состојба. Овие услови се совршени за човештвото да продолжи да напредува во проучувањето на потеклото и еволуцијата на живите организми до денес.

Заклучоци

Планините Трансантарктик остануваат едно од најмалку истражуваните места во светот денес. Имајте на ум дека тоа е природна формација со голема оддалеченост од кој било вид на цивилизација и каде што има многу тешки климатски услови за преживување. Во исто време, гребенот е фантастична убавина што потсетува на пејзажи од други планети.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за планините Трансантарктик и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.