Тихиот океан

Тихиот океан

Иако сите светски океани може да се сметаат за еден бидејќи планетата Земја е претежно покриена со вода, Тихиот океан тоа е од најголемиот океан. Тој е еден од деловите на планетата во кој се сместени 15.000 километри територија. Неговото продолжување започнува од бери море и стигнува до водите на јужен Антарктик кои се веќе замрзнати. Меѓу нејзините води има повеќе од 25.000 острови лоцирани долж југот на екваторот на Земјата. Ова го прави океан со најголем број острови отколку остатокот од океаните заедно.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, флора и фауна на Тихиот океан.

Потекло на Тихиот океан

карактеристики на пацификот

Постојат некои научни теории кои наведуваат дека водата што постои на нашата планета започнала да се појавува како резултат на вулканската активност на секоја од нив со ротирачката сила што вклучува реализација на космосот. Ова значи дека приближно 10% од целата вода што постои на планетата веќе постоела во потеклото. Сепак, се прошири само површно низ целата територија.

Овој океан, и денес, сè уште е една од најголемите непознати во областа на геологијата. Една од теориите што најмногу се користи за потпишување на раѓањето на Пацификот е дека тоа се случило поради конвергенција на некои плочи што овозможиле пресек. Во оваа конвергенција на растенијата, се создаде дупка така што лавата може да се зацврсти за да се воспостават најобемните океански темели во светот.

Нема докази дека ова се случило вака, но тоа е една од појавите што е најпопуларна денес. И многу е комплексно да може да се демонстрира оваа теорија и која било друга. Друга теорија за потеклото на Тихиот океан доаѓа од група студенти кои предложиле кога ќе се појави нова тектонска плоча, таа да биде произведена од средба на уште двајца во вина. Во случај на овие плочи, таа се движи на нивните страни и произведува нестабилна ситуација од која се појавува пресек или дупка. Тука би потекнува овој океан.

клучните карактеристики

пацифички брегови

Toе ги потенцираме главните карактеристики на Тихиот океан. Во однос на локацијата, станува збор за големо водно тело со солени карактеристики што се движи од регионот на Антарктикот до северниот дел на Арктикот. Тие исто така се шират низ западна Австралија и Азија и достигнуваат на југ и север на американскиот континент на источната страна. Можеме да кажеме дека нејзините граници се на запад со Океанија и Азија и на исток со Америка.

Во однос на нејзината големина, рековме дека тој е најголемиот океан во светот и одговара на површина од 161,8 милиони квадратни километри, со длабочина што се движи помеѓу 4280 метри и 10 924 метри. Оваа последна бројка постојано се менува бидејќи се наоѓа во Маријана ровот  а експедициите се прават со време ако може да оди подлабоко.

Од има волумен од 714 839 310 кубни километри, ви овозможува да постигнете големо богатство во однос на биолошката разновидност. Неговите екосистеми се богати со биодиверзитет и ова го прави многу важен за еколошката рамнотежа на светот.

Геологија и клима

острови на Тихиот океан

Toе анализираме кои се структурните и геолошките карактеристики на формирањето. Тихиот океан е најстариот и најобемниот океански басен од сите други. Може да се датира пред приближно 200 милиони години. Меѓу најважните структурни карактеристики и на континенталниот наклон и на сливот, тие се конфигурирани благодарение на различните геолошки појави што се случуваат во областите близу до рабовите на тектонските плочи.

Нејзината континентална полица доста тесни се некои региони на Јужна Америка и Северна Америка, но доста широк во Австралија и Азија. Во оваа област, големи количини на богатство обично се акумулираат и во биодиверзитетот и во геолошките материјали. Во внатрешноста на Тихиот океан има мезокеански планински масив кој има продолжение од 8.700 километри и се наоѓа од Калифорнискиот залив до југозападот на Јужна Америка. Обично има просечна висина од 2130 метри над морското дно.

Што се однесува до климата, нејзината температура може да се постави во различни климатски региони. Поточно, таа е дефинирана во 5 климатски региони. Имаме тропска зона, средна ширина, тајфунска зона, монсунски регион и екватор. Трговските ветрови се развиваат на средните ширини и се наоѓаат на југ и север од екваторот. Температурата е прилично константна во текот на целата година и е помеѓу 21 и 27 степени.

Флора и фауна на Тихиот океан

Често се верува дека водите на Тихиот океан имаат хомогена и мирна природа. Сепак, секоја област, дури и пелагична, е многу разновидна, како и секој друг копнен екосистем. Тука се издвојуваат разни поморски струи и, според тоа, вегетацијата станува најважниот извор на храна за животните во океанот. Морски алги и хлорофити изобилуваат. Тие се поделба на зелените алги кои вклучуваат до 8200 видови и се карактеризираат со тоа што имаат хлорофил a и b. Исто така, постојат големи количини на црвени алги кои се карактеризираат со црвеникави тонови како резултат на пигментите на фикоцијанин и фикоетрин.

Во однос на фауната, затоа што неговото проширување е огромно, складира илјадници видови, особено риби. Тука планктонот е основа на целата храна и мрежната храна. Повеќето видови кои го сочинуваат планктонот се транспарентни и покажуваат некои бои кога се гледаат преку микроскоп. Боите обично се движат од црвена до сина. Некои од нив имаат луминисценција бидејќи има области со длабочина до кои не достигнува сончева светлина. Во морската фауна има сите видови на риби, ајкули, цеткови, ракови, итн

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Тихиот океан и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.