Тие го откриваат Зеланд, нов континент сместен во Тихиот океан

Зеланд се наоѓа на мапата

Слика - GSA

Книгите по геологија веројатно ќе додадат нов континент наскоро: Зеланд. Со површина од 4,9 милиони километри, тој е скоро целосно потопен во водите на Тихиот океан, до тој степен што единствените видливи делови му се Нов Зеланд и Нова Каледонија.

Неодамна го пронајдоа научници од новозеландскиот центар GNS Science, кои истражуваа за можното постоење на континентот пред 20 години. Сега, преку податоците собрани од подводни сензори, тие беа во можност да откријат област која ги исполнува потребните услови за да се класифицира како континент.

Можеби мислите дека да се има скоро 95% од нејзината територија под вода би било доволно да не се класифицира како континент, но вистината е дека со тоа што имаат добро дефинирана област, кора подебела од океанското дно и со тоа што се повисоки од областа што ја опкружува, тие го доведоа до категоријата континент, според студијата објавена во списанието на Геолошкото друштво на Америка (ГСА).

Геологот и водач на истражување Ник Мортимер рече дека ова откритие ќе послужи не само за додавање на научни книги, туку и за моќ »истражуваат кохезија и распаѓање на континенталната кора„Бидејќи тој е„ најдобриот и најмалиот континент досега пронајден “, кој и покрај тоа што е потопен, не е расцепкан.

Локација на Зеланд

Слика - GSA

Мортимер и неговиот тим се надеваат дека Зеланд ќе биде препознаен од научната заедница и ќе се појави на светската мапа. Не е изненадувачки, тоа е територија која и покрај тоа што е скоро тотално под вода, според податоците поставени од сателити и истражувачки истражувања што се користеа за да се најде, е континент. Но, за тоа ќе треба да почекаат другите истражувачи да го споменат тоа во нивните студии.

Можете да ја прочитате студијата овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.