Теснец на Беринг

Теснец на Беринг

El Теснец на Беринг Тоа е дел од морето што се протега помеѓу источниот крај на азиската територија и северозападната крајност на американската територија. На дел од азиската територија, тоа вклучува земји како Сибир и Русија, додека во крајниот северо-западен Америка ја имаме Алјаска. Овој теснец служел како канал за комуникација помеѓу Беринговото Море на север и Чукотка Море на југ. Има големо значење за стратегијата и некои куриозитети кои вреди да се знаат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Беринговиот теснец и неговите карактеристики.

клучните карактеристики

беринг теснец инфраструктура

Теснецот Беринг е широк 82 километри и главно е составен од ладни води. Да се ​​биде во близина на највисокиот дел на северната хемисфера имаме доста ниски температури. Ова значи дека неговата температура ќе биде ниска во текот на целата година. Има просечна длабочина од 30-50 метри. Се крсти со ова име во чест на данскиот истражувач Витус Беринг.

Внатре во овој теснец наоѓаме два острови познати како Острови Диомеди. Поделена е на помали Диомеди и Големи на Диомеди. Првиот е на територијата на Северна Америка, додека вториот е на руска територија. Двата острови ја поминуваат меѓународната линија за промена на датумот што го дели теснецот два. Низ историјата, биле предложени разни планови за изградба на мост што може да ги поврзе двата краја на Беринговиот теснец. Така, можете да дозволите транзит за трговија помеѓу Азија и Америка. Овој проект беше напуштен поради успехот на трансатлантскиот телеграфски кабел.

Последователно, тој беше преиспитан во 2011 година како проект за комерцијален премин помеѓу САД, Русија и Кина. што може да вклучува подводен тунел долг 200 км. Веќе денес целата оваа област на Беринговиот теснец е затворена воена зона. Можете да добиете посета со соодветни пасоши од руската влада. Обично има неколку многу строги контроли врз целиот регион. Единствените руски градови во близина се градовите Анадир и Провиденија.

Теорија на Беринговиот теснец

теории за човековата експанзија

Постојат неколку теории и куриозитети за Беринговиот теснец. И, тоа е што многу експерти потврдуваат дека овој теснец може да предизвика колонизација во Америка. Постојат бројни теории за миграцијата на луѓето од Азија во Америка во античко време. Повеќето од овие теории имаат можен одговор и тоа е Беринговиот теснец. Ниското ниво на океаните предизвикано од ледено доба или ледено доба би изложило на целата територија која ги поврзувала двата континента. Така, некој човечки предок можел да мигрирал.

Тоа е една од теориите за проширување на човечкото суштество од азиска територија до американска територија. Овој природен мост би бил познат како мост Берингиа. Ако оваа теорија беше вистинита, можно е овој теснец да предизвика човечка колонизација на целиот американски континент и, пред сè, на паралелна еволуција во однос на нејзините европски и азиски братучеди. Бидејќи глобалната температура повторно се зголемуваше, овој пат ќе исчезнаше и ќе се стопеше во небото. Океанот повторно го зголеми своето ниво и беше потопен во природен извор помеѓу континентите. На овој начин, американските доселеници се изолирани и тоа е теорија за која се уште дискутираат и денес експерти од оваа област.

Вака Американците мораа да се развиваат независно од Европејците и Азијците.

Биодиверзитет на Беринговиот теснец

унија меѓу континентите

Како што споменавме претходно, овој теснец се наоѓа во морето Беринг. Тоа е море кое има многу видови животни и растенија. Се сметаше за морски екосистем со големо значење. Сите арктички области околу овој теснец имаат корист од присуството на биодиверзитет. Тоа е затоа што неговите води можат да се најдат во мноштво од морски цицачи, мекотели, ракови, риби и други животни со поголема микроскопска големина.

Постојат повеќе од 160 видови пловечки алги кои го имаат својот екосистем во морето Беринг. На пример, наоѓаме гигантски кафеави алги кои се способни да формираат бујни шуми во некои водни области. Вкупно има околу 420 видови риби кои помогнале во ширењето на риболовот и бизнисот со него. Сепак, постојат некои влијанија и закани што влијаат на Беринговото Море.

Теснецот Беринг е под силно влијание на влијанието на човекот, што исто така предизвикува проблеми на море. Тоа е област прилично ранлива на еколошки проблеми и негативните ефекти од глобалното затоплување. Оттука произлегува теоријата за Беринговиот теснец спомената погоре. Да се ​​биде област поблиску до Арктичкиот океан таа е почувствителна бидејќи е под влијание на зголемувањето на нивото на водата како резултат на топењето на поларните ледени капачиња.

Контаминација

Теснецот Беринг претрпува и процес на загадување како резултат на различните продуктивни активности на човечките суштества. Риболовот страда од експлоатација и сериозни проблеми се предизвикани кај многу видови. На пример, најзападната област има сериозна состојба на прекумерен риболов и илегален риболов.

Некои делови од ова море се загадени со големи количини на органски отпад и токсични материи со микроскопска големина. Проблемот со овие супстанции е што тие се посложени да се елиминираат. Во телото на многу морски животни се пронајдени полихлорирани бифенили, постојани органски загадувачи, траги од жива, олово, селен и кадмиум. Исто така, гледаме некои влијанија произведени од поморскиот сообраќај што тие го нарушуваат морскиот живот и голем ризик од излевање на нафта.

Како што можете да видите, овој теснец има многу iosубопитства и теории кои можат да потврдат дека човечкото битие може да се прошири благодарение на своето присуство. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Беринговиот теснец и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.