Термометар со жива

Термометар со жива

Сигурно еднаш кога сте биле мали, вашата телесна температура е измерена кога сте имале треска и за ова тие користеле a Термометар со жива. Овој инструмент е широко користен за да се направат малку за многу работи, освен што се земаат на телесна температура. Бидејќи овој вид термометар имаше некои ризици при неговата употреба, тие одлучија да го заменат со новите дигитални термометри.

Во оваа статија ние детално ќе објасниме како работи, какви употреби му беа дадени и сè што е поврзано со термометарот за жива.

Од што се состои?

Доживотен термометар

Овој инструмент за мерење на температурата е создаден во 1714 година од страна на полски физичар и инженер по име Даниел Габриел Фаренхајт. Од ова презиме произлегува употребената мерка за обем. Подоцна, степенот Целзиус беше воведен како друга нова скала.

Thermивниот термометар се состои од сијалица од која се протега тенка стаклена цевка и внатре во која е металната жива. Волуменот на овој метал во внатрешноста на цевката е помал од волуменот на сијалицата. Инструментот беше обележан со броеви кои ја означуваа температурата во зависност од тоа кој мереше. Овој метал за кој станува збор бил вработен затоа што тЛесно е малку да се промени неговиот волумен во зависност од температурата.

Овој инструмент означил пред и после во ерата на науката. Термологијата, која е наука што ја проучува температурата, може да направи огромен напредок во овој поглед. До ден-денес се смета за еден од најдобрите пронајдоци, иако термометрите за жива повеќе не се користат. Опсегот на температури што можеше да ги прими е доста голем. Овој температурен опсег може дополнително да се прошири со упатство за азот или кој било друг инертен гас. Кога ова беше направено, тоа предизвика зголемување на притисокот врз течната жива и ја зголеми точката на вриење.

Употреби на термометар за жива

Термометарско стакло

Сега ќе ја анализираме употребата што ја имаше освен за земање на телесна температура во случај на треска или непријатност. Тие биле користени во различни области. На пример, сè уште има домаќинства што го имаат на влезната врата за да ја измерат температурата на околината. На многу места, како што се болници и амбуланти, се користеше за мерење на температурата на пациентите.

Други области можат да бидат крвни банки, печки, инкубатори или за хемиски експерименти. Од друга страна, во индустријата, термометарот се користи и во електрани, да се знае состојбата на цевките, во опрема за ладење и греење, пиварници, конзерванси за храна, бродови, магацини, пекари и сл.

Во сите области, потребно е да се знае вредноста на температурата за да може да се произведуваат производи или да се потврдат одредени модели на дело. На пример, потребно е да се знае температурата на која водата поминува во цевка во индустријата за да се знае дали треба да се излади. Во спротивно, може да има сериозни проблеми. Истото во пекара. Треба да ја знаете вредноста на температурата на која лебот може да се направи совршено.

Меркур е природен елемент кој во хемијата го симболизира Hg. Атомскиот број е 80. Во рамките на наоѓалиштата на јаглен може да се најдат во копнени карпи како што е сулфид на жива. Ова соединение е познато и како цинабар.

Меркур е со голема побарувачка со години, бидејќи беше исто така многу корисен во метеоролошките инструменти, како на пр барометри, манометарски притисок и други уреди како што се прекинувачи, ламби и некои други уреди. Овој метал се користел и за правење стоматолошки амалгами.

Неодамна, неколку студии потврдија дека употребата на овој метал не е безбедна за населението, така што тој постепено се повлекува, а термометрите што се продаваат во моментов се галиум.

Опасности и ризици

Ајде сега да видиме кои се опасностите што ги носи овој термометар. Во Европската унија е утврдено дека кој било инструмент што содржи жива не може повеќе да се продава. Тоа е затоа што има висок ризик по здравјето и животната средина, може да загади вода, почви и животни. Во Северна Америка е применета и во некои локалитети.

Опасноста од жива лежи во нејзината пареа. Тоа е токсична пареа што може да се вдише кога ќе се скрши термометарот. Исто така, кога ќе се истури живата, таа мора да се собере непосредно пред да има други негативни последици.

Ако сакате да знаете дали термометарот што го користите содржи жива, само треба да го набудувате. Ако течноста во неа не е сребро, тоа може да биде алкохол или некоја друга течност што нема токсичност и не претставува никаков здравствен проблем или ризик. Друг аспект е што на етикетата на производот пишува „без жива“. Според законот, ќе бидете сигурни дека нема жива. Од друга страна, може да биде дека течноста е сребрена и да нема текст што не кажува ништо што нема жива. Доколку се случи ова, најверојатно станува збор за жива.

Капки од жива

Првото нешто што луѓето се прашуваат е што да прават ако се скрши стаклото. Кога тоа ќе се случи, никогаш не треба да користите правосмукалка или метла за да го исчистите. Исто така, не треба да го правите тоа со голи раце или да ја измиете течноста низ тоалетот или мијалникот. Инаку, непотребно би можеле да контаминирате илјадници литри вода. Тоа е многу загадувачки елемент што може да направи сериозна штета во мали количини. Конзистентноста на овој материјал значи дека кога ќе падне на земја се дели на помали капки и се шири од двете страни.

Кога термометар паѓа и течноста излегува, најдобро е да ги држите децата и домашните миленици подалеку од областа и да ги отворите прозорецот или вратите за да ја вентилирате куќата. Ако сме во рамна и мазна област полесно ќе се исчисти. Треба да користите крпа, ракавици и маска за да го исчистите. Не заборавајте да ги проверите сите капки жива во почвата многу добро, бидејќи тоа е многу важно. Ако оставите неколку капки и допрете или вдишите токсичен гас, тоа може да предизвика труење, оштетување на мозокот, дигестивни и бубрежни проблеми.

Се надевам дека со овие совети ќе можете да дознаете повеќе за термометарот за жива и да бидете претпазливи ако сепак користите.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Alicia dijo

    Значи, бидејќи употребата на амалгам за стоматолошки реставрации сè уште е дозволена, контрадикторно е дека повеќе контаминација отколку вишок жива во устата!