Теорија на тектоника на плочи

Цела тектоника на плочи

Откако претходно се виде во написите на Алфред Вегенер и Теорија на континенталниот лебдат, науката напредуваше сè додека, во 1968 година, струјата теорија на тектоника на плочи. Оваа теорија вели дека милијарди години, чии плочи е составена од континенталната кора, претрпуваат бавно, но континуирано движење.

Ако сакате да ја знаете тектониката во длабочината на плочите, препорачувам да продолжите да го читате овој пост

Позадина

Алфред Вегенер

Пред тектониката на плочите да биде прифатена од научната заедница, научникот Алфред Вегенер ја предложи теоријата за континентален лебдат. Се засноваше на лебдат движење на континентите. Тој собра многу информации што објаснија многу сомнежи во врска со обликот на континентите и дистрибуцијата на животински и растителни видови.

Беа собрани палеоклиматски докази што укажуваа на видот на климата што постоеше на суперконтинентот познат како Пангеа. Пронајдени се и фосили на животни кои постоеле и на еден и на друг континент и тоа е затоа што пред тие земји да се формира единствена површина.

Земјиниот магнетизам исто така имаше голема важност за чувството за ориентација на карпите и минералите. Оваа теорија беше прифатена години по смртта на Вегенер. Сепак, зошто континентите се движеле не беше објаснето. Тоа е, која беше причината зошто континентите можеа да се движат по целата континентална кора. Одговорот е даден со тектоника на плочи.

Движењето се должи на континуираното формирање на нов материјал од наметката. Овој материјал е создаден во океанската кора. На овој начин, новиот материјал нанесува сила на постојниот и предизвикува поместување на континентите.

Динамика на плочи

Раст на океанска кора

Како што споменавме, оваа теорија го надополнува и целосно го објаснува континенталниот лебдат. И, само е потребно да се знае кој е моторот што ги придвижува континенталните плочи.

Континентите се споени или распарчени, океаните се отвораат, планините се издигнуваат, климатските промени, влијаејќи на сето ова, на многу важен начин во еволуцијата и развојот на живите суштества. Постојано се создава нова кора на морското дно. Оваа кора има многу бавна стапка на раст. Толку бавно што расте само километар или два годишно. Сепак, овој континуиран раст предизвикува уништување на кората во областите на океанските ровови и формирање судири помеѓу континентите.

Сите овие активности го модифицираат релјефот на Земјата. Благодарение на овие судири и движења на плочите создадени се бројни мориња и океани и огромни планински масиви како Хималаите.

Основа на теоријата

Јаз меѓу тектонски плочи

Според теоријата за тектоника на плочи, земјината кора е составена од бројни плочи кои се движат континуирано. Овие блокови се поддржани од слој на топла и флексибилна карпа. Сеќавајќи се слоевите на земјата можеме да видиме дека во горната мантија има струи на конвекција предизвикани од промената на густината на материјалите.

Гледајќи дека густините на материјалите се различни, карпите почнуваат да се префрлаат од најгусти во најмалку густи. Како и со атмосферската динамика, кога воздушната маса е погуста, таа ќе се пресели во таа област каде што е помалку густа. Движењето е секогаш исто.

Па, континуираното движење на овие струи на конвекција на мантијата се оние што, како што е флексибилен слој на материјали на кои се потпираат плочите, што ги прави континуирано да се поместуваат.

Геолозите сепак не утврдиле точно како овие два слоја комуницираатНо, најавангардните теории тврдат дека движењето на густ, стопен материјал во астеносферата ги присилува горните плочи да се движат, да тонат или да се издигнуваат.

За да биде подобро разбрано, топлината има тенденција да расте. Во динамиката на планетата, топлината е помалку густа од студот, затоа секогаш има тенденција да расте и да се заменува со погуст материјал. Затоа, помеѓу збирот на конвекционите струи на мантијата и притисокот што го врши раѓањето на новата океанска кора, плочите се во континуирано движење.

Истиот принцип важи и за врелите карпи под површината на земјата: стопен материјал од мантија се крева нагоре, додека студената и стврдната материја тоне понатаму до дното.

Видови на движење на тектонски плочи

Копнена динамика

Движењето на тектонските плочи е премногу бавно како што споменавме порано. Тој е способен само да се движи со брзина од околу 2,5 км годишно. Оваа брзина е нешто слична на брзината со која растат ноктите.

Движењето на сите плочи не е во иста насока, затоа има бројни судири едни со други и доведуваат до земјотреси на површината. Ако овие шокови се појават во морето, се појавуваат цунами. Ова се должи на судирот на две океански плочи.

Сите овие појави се јавуваат со поголем интензитет на рабовите на плочите. Ова движење е честопати непредвидливо, така што не е можно однапред да се знае постоењето на земјотреси.

Видовите на движења што постојат се:

  • Разминувачко движење: Тоа е кога две плочи се одделуваат и произведуваат она што се нарекува расед (дупка во земјата) или подводен планински венец.
  • Конвергентно движење: Тоа е кога две плочи ќе се соберат, потенката плоча тоне над подебелата. Ова ги произведува планинските масиви.
  • Лизгачко движење или трансформатори: Двете плочи се лизгаат или лизгаат во спротивни насоки. Тие исто така предизвикуваат неуспеси.

Штом сето ова е познато, научниците можат да проценат појава на некои земјотреси или да предвидат движење на континентите по илјадници години. А, сегашното движење на континентите е да се оддалечуваат едни од други. Сепак, Гибралтарскиот теснец ќе биде целосно затворен за 150 милиони години и Средоземното Море ќе исчезне.

Се надевам дека ви се допадна теоријата за тектоника на плочи и научивте нешто повеќе за нашата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.