Ова е мапа за ефектите од климатските промени во Шпанија

Природна област Дожана

Додека Доналд Трамп, претседател на Соединетите држави, одлучи да се откаже од Парискиот договор, ефектите од климатските промени продолжуваат да се чувствуваат низ целиот свет. Во Шпанија ќе имаме многу проблеми да се прилагодиме ако глобалната просечна температура продолжи да се зголемува.

Можеби ќе помислите дека зголемувањето на нивото на зло или топењето на глечерите немаат никаква врска со земјата, но би згрешиле како што предупредуваме во извештајот »Факти и бројки за Закон за климатски промени и енергетска транзиција» подготвен од тој Опсерваторија за одржливост.

Шпанија е земја многу ранливи до климатските промени. Нејзините ефекти се тестирање на голем број животински и растителни видови, како што се птармиган, камелеон или Тетреб, кои имаат намалено поместување и бараат големи услови за нивната еколошка низа.

Од друга страна, земјата е една од ретките територии во Европската унија во која научните докази нудат a намалување на земјоделската продуктивност.

Суша во Шпанија

Со зголемувањето на температурите и топењето на глечерите, зголемувањето на нивото на морето е уште еден од најголемите предизвици на територијата на Шпанија. Извештај од Министерството за животна средина предвидува дека водата ќе нападне 8% од северниот дел на полуостровскиот брег и Алборанското Море во следните три децении, што претставува пораст од 20 сантиметри.

Дали се прави нешто за справување со климатските промени? Не премногу. Најновите податоци достапни на Европската агенција за животна средина го откриваат тоа помеѓу 1990 и 2014 година вкупната емисија на јаглерод диоксид се зголеми за 17,5%, додека во цела Европска унија тие паднаа за 23%. Во 2015 година, 40,4% од вкупните емисии на СО2 доаѓаат од постројки за производство на електрична енергија или од нафтената индустрија.

Емисии на јаглерод диоксид

Така, европската земја е таа што треба да купи повеќе права за емисија во однос на своите емисии. На удар на книгата за проверки, може да ги „неутрализира“ 65 милиони тони што ги испрати во атмосферата само во 2015 година. Штета што сè уште не е разбрано дека не може да се купи чиста и жива природа.

Можете да ја видите картата со правење кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.