Судан, прва непогодна за живеење земја поради климатските промени

пустински-судански

Судан, една од најсиромашните земји во Африка и во светот, може да заврши ненаселива поради климатските промени. Тука, каде што живеат повеќе од 40 милиони луѓе, температурата ќе се искачи до три степени целзиусови за многу малку: 2060 година според Си-Ен-Ен.

Ако конечно се остварат вашите предвидувања, тие ќе го направат животот буквално непостоен во регион кој веќе доживува сериозно пустелирање и интензивно невреме со прав.

Судан, земја лоцирана на брегот на Црвеното Море во Северна Африка, се наоѓа на локација каде, каде и да погледнете, ќе најдете само пустина. Само на југ има савана. Исто така, температурата е многу висока: 42ºС лесно се надминува скоро секој денЗатоа, зголемувањето за три степени повеќе би значело крај на животот во овој дел од светот, од едноставна причина што повеќето живи суштества не можат да издржат температура од 45ºC, а помалку од ден на ден.

Човечкото тело со 40 Целзиусови степени може да претрпи значително оштетување на мозокот, па дури и смрт. Иако секој од нас има свој термички праг, кој може да биде повеќе или помалку широк во зависност од тоа каде сме живееле најдолго, идеалната температура за живеење е помеѓу 21 и 26ºС. Скоро половина од она што се очекува во Судан во 2060 година.

Судан

И ситуацијата станува сè посложена поради песочни бури, или „хабоб“, кои се феномени кои, иако се типични за сушните области, се формираат се почесто во некои делови од земјата како што се загрева планетата.

Според извештајот на Канцеларијата на ООН за координација на хуманитарни работи, 4,6 милиони луѓе се несигурни во храната, и други 3,2 милиони можеби немаат пристап до вода на краток рок.

Можете да го прочитате написот на Си-Ен-Ен овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.