Суво време

Суво време

El Суво време Позната е и како пустинска клима. Тоа е вид клима чија главна карактеристика е недостаток на годишни врнежи. Има само количина на врнежи што доаѓаат од 300 мм во текот на целата година. Една од главните карактеристики на оваа клима е нејзината висока стапка на испаротранспирација.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, локација, флора и фауна на сушната клима.

клучните карактеристики

сув студ

Тоа е еден вид клима каде е испаранспирацијата голема. Евапотранспирација веќе ја нема Од губење на влага што ја локализираат површината како резултат на директно испарување. Покрај тоа, мора да ја додадеме и транспирацијата на водата од растенијата што се наоѓаат на овие места. Збирот на испарување од вода и транспирација од растенија е познат како испанранспирација. Овој феномен предизвикува количината на врнежи да остане на многу ниски нивоа во текот на целата година.

Овој процес може да се развие заради диспозицијата што ја има релјефот на еден регион, поради низата ладни морски струи кои се оние што го ограничуваат испарувањето и ги оштетуваат нивоата на влажност. Сите овие фактори генерираат екосистеми познати како крајбрежни пустини. Овие места обично се наоѓаат во близина на тропските предели. Тоа е повеќе или помалку на географска ширина што се движи помеѓу 35 и 15 степени. Покрај тоа, на овие места има уникатни видови на флора и фауна кои биле во можност да развијат разни прилагодувања за живеење во овие екстремни средини.

Овие пустини обично се нарекуваат како тие имаат голема количина песок и многу топли температури. Сепак, сува клима може да се развие и на ладни места како Антарктикот и северниот дел на Арктикот. И тоа е дека овие места имаат многу ниско ниво на влажност. Се сеќаваме дека влажноста предизвикана од епототранспирација е главната карактеристика што ја опишува сушната клима.

Што е спротивно, гледаме некои пустински региони кои имаат поголеми количини на врнежи и влажност. Ова се повеќе тропски области кои примаат ветрови со висока влажност во текот на целата година. Дождовите што паѓаат на овие места се спорадични и се манифестираат во форма на електрична бура. По добивањето на овој придонес на врнежи, потоците и почвите имаат тенденција да отекуваат со вода бидејќи немаат капацитет за филтрирање. Тоа трае само неколку часа откако водата испарува многу лесно и брзо.

Фактори кои ја одредуваат сушната клима

сува сушна клима

Toе видиме кои се главните фактори што го одредуваат постоењето на сушна клима во еден регион.

Недостаток на влага

Како што споменавме на почетокот, недостатокот на влажност е најистакната карактеристика на овој вид клима. И тоа е дека голема количина сувост се наоѓа на овие места. Не е дека само почвата е сува поради недостаток на врнежи од дожд, но и воздухот. Повеќето региони имаат голем процент на испарување, што е најголем процент на врнежи. Ова доведува до континуирано губење на влага. Некои од жешките пустини во светот имаат посебна curубопитност. Неговите врнежи испаруваат пред да стигнат до земјата. Иако ова се случува поголемиот дел од времето, има некои врнежи од дожд што развиваат некои рафали и животински животи. Ова дозволува некои области да не се целосно гостопримливи.

Топло и ладно

Друга карактеристика за која се истакнува сушната клима е контрастот помеѓу топлината и студот. Постојат некои суви области кои имаат многу студени зими, но многу топло лето. Една од нив е пустината Сахара која овој закон цело време, додека пустината Гоби ги има и двете сезони. Зимските температури не достигнуваат замрзнување. Патник кој не е подготвен за овие екстремни услови може да умре од топлотен удар во текот на денот или да умре од хипотермија во текот на ноќта. Поради оваа причина, местата со сува клима се сметаат за опасни за неискусните луѓе.

Испарувањето поголемо од врнежите

На места каде преовладува сувата клима, испарувањето е почесто отколку врнежите. Овие резултираат во почвите да не можат да бидат домаќини на бременоста на животот на растенијата. Количината на испарување е обично до 10 пати поголема од онаа на врнежите. Ова континуирано ја прави вкупната влажност помала и помала.

Топла сува клима во пустина

Студено време

Пустината и топла клима се наоѓаат во суптропскиот гребен и екосистемите тие се развиваат во средна и ниска географска ширина помеѓу 20 и 35 степени. Во овие региони има континуирано искачување на воздухот на стабилен начин. Покрај тоа, ова се области каде високи притисоци промовираат суви и топли услови. Со постојан систем на висок притисок, постои еколошка стабилност што не дозволува доаѓање на бури.

Сувата студена пустинска клима се наоѓа на места со значителна надморска височина. На пример, во Алмерија се наоѓа пустината Табернас. Следствено, имаме дека локацијата на овие клими не зависи толку од географската ширина, туку од висината. Од друга страна, имаме пустини кои најверојатно се манифестираат на места што се подалеку од тропските предели. Обично овие пустини се подалеку од екваторот.

Економски активности во сушна клима

Имајте на ум дека населението што се развива околу сушната клима има потреба од различни економски активности. Населението што живеело на овие територии е особено тешко за живеење. Опашката што ја имате во овие пустини е оскудна поради екстремните услови што ги наметнуваат овие природни средини.

Нормално, група луѓе се обидува да се концентрира на крајбрежјето и да ја задржи близина на оазите и долините што ги произведуваат реките. Една од главните карактеристики на овие заедници е дека тие се претежно номадски. Причината за ова се должи Дефинитивно воспоставување на овие непријателски територии е комплицирано.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за сушната клима и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.