Стивен Хокинг

Стивен Хокинг

Се согласуваме дека најчудниот ум на XNUMX-от век до денес е оној на Стивен Хокинг. Станува збор за човек кој бил теоретски физичар, космолог и научен популаризатор од Велика Британија и кој го сменил начинот на кој денес е познат целиот универзум. Неговото истражување остави трага во историјата на науката и неговата лична состојба го направи пример за само-подобрување.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии и подвизи на Стивен Хокинг.

Подвизи на Стивен Хокинг

Стивен Хокинг како млад човек

Како што знаеме, Стивен Хокинг не само што спроведе обемна истражувачка работа, туку имаше и лична ситуација што го направи пример за подобрување на многу луѓе. И тоа е само тоа Неговите 22 години живот биле дијагностицирани со амиотрофична латерална склероза. Оваа болест, попозната како АЛС, предизвика неговата ограничување на подвижноста со текот на годините. Можеше да премести само краток дел од телото. Сепак, оваа болест не го нападна неговиот голем интелектуален капацитет. Поради оваа причина, тој успеа да стане еден од најпознатите научници во целата историја.

Главниот придонес на Стивен Хокинг во науката лежи во теоријата позната како „Теорија на сè“. Тој беше првиот научник кој се обиде да ја обедини Ајнштајновата теорија за општа релативност со законите на квантната физика. Знаеме дека законите што управуваат со космосот не се исти со оние што ги почитуваат научниците во бесконечно малиот свет. Овој свет е оној што ги собира сите мали честички, како што се електрони, протони и неутрони. Помирувањето на сите мали честички е една од најголемите мистерии на модерната наука.

И покрај фактот дека има многу повеќе равенки отколку во античко време за да се реши овој проблем, Стивен Хокинг ги разви главните и најпионерските. Тоа е формулата за температурата на црната дупка. Според оваа равенка и оваа теорија, црните дупки се одговорни за емитување на одредено зрачење и се нарекува Хокинг зрачење. Покрај тоа, постојат и некои други претпоставки за функционирањето на универзумот, направени од овој научник со години и години на истражување. Некои од најпознатите теории се теоријата на имагинарното време и во која постулира дека универзумот нема граници како таков. Ова предизвикува времето да потекнува од сопственото Биг Бенг.

Биографија на Стивен Хокинг

Инвалидска количка

Toе направиме краток преглед на биографијата на овој научник. Стивен Хокинг се издвојуваше од своето детство благодарение на неговиот натпросечен интелектуален капацитет. Толку многу што тој ја презентираше својата докторска теза кога имаше само 24 години. Тезата беше наречена „Својства на проширените универзуми“', е јавна од 2017 година и може да се консултира на Универзитетот во Кембриџ.

Дури и со оваа болест толку сериозна што сè повеќе ја кочеше неговата подвижност, тој можеше да се развие како еден од најзапаметените научници во историјата и се разви емотивно. Тој се ожени двапати и имаше три деца. Во текот на неговите последни години од животот, тој продолжи да објавува и да држи предавања како голема референца во тековната студија за универзумот и, исто така, за иднината на човештвото како вид.

Меѓу последните јавни интервенции, тој веќе предупреди дека човечките суштества мора да ја напуштат нашата планета за да преживеат како вид. Во текот на својот живот, тој правел важни размислувања за постоењето на живот на други планети и можноста за интелигентен живот. Еден од соништата на Стивен Хокинг беше да патува во вселената и иако успеа да го пресоздаде искуството со нулта гравитација само кога имаше 65 години, тоа му беше доволно.

Овој голем научник е роден на 8 јануари 1942 година, точно 300 години по смртта на Галилео. Отпрвин тој сакаше да студира математика, но тоа не беше достапно на неговиот универзитет, па студираше физика. По три години и не премногу напор, тој заработи почесен степен во природните науки. Тој се посвети на истражување во космологијата бидејќи немаше никој што го проучуваше овој дел на Оксфорд.

Токму во 1963 година тој се лизна и падна за време на сесија за лизгање и започна да има тешкотии во мобилноста. Тогаш му беше дијагностицирана амиотрофична латерална склероза. Со само 22 години живот, тој почна да ја намалува неговата мобилност се повеќе и повеќе.

Најдобри придонеси

бракови

Стивен Хокинг не само што беше одличен истражувач, туку и одличен популаризатор. Неговата прва популарна книга е објавена во 1973 година и е позната како „Големиот размер на структурата на простор-времето“. Другите публикации вклучуваат Општа релативност: Анкета за стогодишнината на Ајнштајн, со В. Израел и 300 години гравитација, со З Израел. Популарните книги што ги објави Стивен Хокинг го вклучуваат неговиот бестселер Кратка историја на времето, Црни дупки и универзуми за бебиња и други есеи, Универзумот во мало, Гранд Дизајн и Мојата кратка историја.

Малку по малку, неговата мобилност се повеќе се намалуваше на сите екстремитети на телото. Ова ја принуди да мора да се потпре на стол. Сепак, неговите физички ограничувања никогаш не го спречиле да стане брилијантен научник. Во 1985 година, тој исто така страдаше од пневмонија што ги принуди лекарите да извршат трахеостомија. Оваа деликатна интервенција предизвика трајно да го изгуби гласот.

Благодарение на развојот на технологијата, од 1997 г. нивниот комуникациски систем се засноваше на компјутер. Тоа е таблета инсталирана во раката на вашата инвалидска количка, која работи со батериите на самиот стол, иако внатрешната батерија на таблетите може да ја одржува работата доколку е потребно. За него беше софистициран импровизиран систем за комуникација.

Тој прв разви равенка која се обиде да ја обедини теоријата за општа релативност и квантна физика. Тој излезе со равенка позната како формула за температура на црните дупки во која неговата идеја е дека црната дупка всушност не е целосно црна. И, овие дупки испуштаат малку зрачење и се нарекува Хокинг зрачење.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за Стивен Хокинг и неговата биографија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.