Средоземно Море

Грчка цивилизација

El Средоземно Море тоа е едно од морињата што го сочинуваат Атлантскиот океан. Сместено е во регионот што се приклучува на јужна Европа, западна Азија и северна Африка. Се смета за море со огромно историско значење за целата западна цивилизација бидејќи беше област каде се развија бројни култури. Се смета за второ по големина внатрешно море на планетата, зад Карибите.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, обука и важност на Средоземното Море.

клучните карактеристики

Слив на Средоземното Море

Ова море содржи голема количина вода и претставува 1% од целата океанска вода во светот. Неговиот волумен на вода е од 3.735.000 кубни километри и просечната длабочина е 1430 метри. Неговата должина е 3860 километри и има вкупна површина од 2.5 милиони квадратни километри. Сета оваа количина на вода овозможува да се искапат 3-те полуострови во јужна Европа. Овие полуострови се Пиринејскиот, Италијанскиот и Балканскиот. Исто така, се капе на азиски полуостров познат под името Анадолија.

Името на Средоземното Море потекнува од античките Римјани. Тогаш Го познавав како „Маре нострум“ или „наше море“. Името на Медитеранот потекнува од латинскиот јазик меди теранус што значи средина на земјата. Ова име се должи на потеклото на општествата што го именувале бидејќи тие ја познавале само земјата околу ова море. Ова ги натера да го сметаат Средоземното море како центар на светот. Од античко време, Грците го давале името на ова море до денес.

Екстремарот е поврзан со Атлантскиот океан преку Гибралтарскиот теснец. Сместено е помеѓу јужна Европа, Северна Африка и западниот брег на Блискиот исток. Атлантскиот океан не е само комуникација, туку и се поврзува со Црното Море со теснецот Босфор и Дарданел. Друга негова поврзаност е онаа на Црвеното Море. Се поврзува преку Суецкиот канал.

Поделби на Средоземното Море

Постои долг список на мали мориња на кои е поделено Средоземното море. Секој од нив одговара на специфични географски локации или некои области каде што се менуваат карактеристиките, без оглед дали се должат на флората, фауната или геологијата. Toе го наведеме списокот на поделби што ги има Средоземното Море:

 • Алборанско Море, помеѓу Шпанија и Мароко.
 • Мар менор, југоисточно од Шпанија.
 • Ла Мар Чика во северен Мароко.
 • Јадранско море, помеѓу италијанскиот полуостров и крајбрежјето на Словенија, Хрватска, Босна и Црна Гора.
 • Јонско море, помеѓу италијанскиот полуостров, Грција и Албанија.
 • Либиско Море во Тунис.
 • Море на Киликија меѓу Турција и Кипар.
 • Левантинско Море, покрај бреговите на Египет, Либан, Кипар, Израел, Сирија и Турција.
 • Лигурско Море, помеѓу Корзика и Лигурија.
 • Тиренско Море, помеѓу источниот брег на Сардинија, италијанскиот полуостров и северниот брег на Сицилија.
 • Балеарско Море помеѓу источниот брег на Пиринејскиот полуостров и островот Сардинија.
 • Егејско Море, помеѓу Грција и Турција.

Формирање и потекло

Средоземно Море

По одвојувањето на супер континентот познат како Пангеа, се отвори простор помеѓу Европа, Африка и Блискиот исток. Во тоа време Средоземното Море беше поврзано со Атлантскиот Океан сè до пред околу 6 милиони години кога се случи кризата на соленост во Месин. Во тоа време морето беше претежно суво бидејќи беше исклучено од големиот океан. Ова предизвика производство на остатокот од водата без да има притока што ќе придонесе за ново тело на морето.

Можно е да продолжеше да губи вода, но постојаната ерозија на теренот создаде канал долг околу 250 километри и водата од океанот почна да тече како да е поплава. Научниците веруваат дека отворот создаден со формирање на водопад широк скоро 2 километри можел да го исполни целото Средоземно море во рок од приближно две години. Овој водопад и поплавување на целата оваа област ја измени географијата на земјата. Така настана создавањето на Средоземното море, како што го познаваме денес.

Што се однесува до климата, гледаме дека има генерално топли, суви и мирни лета. Обично не е море со премногу турбуленции за навигација и имаат тенденција да имаат лета со суви сезони. Целиот регион ги прима свежите ветрови што доаѓаат од просторите помеѓу планините на областите на Европа. Овие ветрови се контрастни со топлите ветрови што доаѓаат од рамнините и се африкански и ја зголемуваат стапката на испарување на водата за време на потоплите месеци.

Сето ова произведува води со поголема количина на соленост и повеќе влажна атмосфера. Зимите можеме да ги сметаме за поветрови, но со умерена карактеристика. Обично наоѓаме топли, суви ветрови и есен и извори обично се променливи и поврзани со дожд.

Флора и фауна на Средоземното Море

Што се однесува до живите суштества што ја населуваат оваа планета, имаме сериозни еколошки проблеми. И дали Медитеранското Море се смета за едно од најзагадените мориња во светот. По австралиските, кинеските и јапонските води, Средоземното море е едно од морињата, поголема биолошка разновидност и покрај високото ниво на загадување.

Денес Опишани се 17.000 4 видови, од кои XNUMX% доаѓаат од други мориња, така што тие се сметаат за инвазивни видови. Повеќето животински и растителни видови се концентрирани во најдлабоките региони во областите во близина на Гибралтарскиот теснец. Тука ги наоѓаме Алборанското Море, целиот африкански и шпански брег и северниот дел на Јадранското и Егејското море.

Ова море се смета како еден од најзагадените во светот бидејќи содржи големо присуство на јаглеводороди и микропластика. Овие два елементи се моќни закани за еколошката рамнотежа на животот на растенијата и животните. Исто така, може да се поврзе со ризици што произлегуваат од прекумерен риболов и вишок товарни бродови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Средоземното Море.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.