Касини сонда

Сонда Касини

Човечкото суштество во својата авантура за познавање на универзумот, користело бројни технолошки уреди што овозможиле да научат и извлечат голема количина многу корисни информации. На Сонда Касини е во авантура низ вселената повеќе од 20 години и стана придружник на Сатурн. Сепак, пред неколку години тој нè напушти, но со некои слики и извонредно знаење.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, важно патување на сондата Касини.

клучните карактеристики

Прстени на Сатурн

Беше лансиран во 1997 година и не стигна до Сатурн дури во 2004 година. За време на овој 7-годишен пат мораше да мине низ некои тешкотии. Последната фаза започна на 22 април 2017 година и беше задолжен за преминување на областа помеѓу прстените и планетата. На крајот, тој беше уништен во атмосферата на Сатурн по толку години служба.

Ако ги изброиме 7-те штети што беа потребни за да се достигне Сатурн, ќе додадеме 13 години емисија на штетни гасови, така што тој можеше да изврши неколку функции. Поминаа цели 13 години низ целата планета во кои беше можно да се извлечат голема количина на информации за главните сателити. Веќе по 10 години орбита, тој понуди податоци од над 3.500 милиони километри поминати низ целата планета, околу 350.000 фотографии и повеќе од 500 GB податоци за научниците.

Сепак, истрагата Касини не го направи целиот овој пат сам. Негов партнер беше Хајгенс и го произведе Европската вселенска агенција (ЕВА). Овој придружник се раздели по слетувањето на Титан на 14 јануари 2005 година. Мисијата со истрагата Касини беше продолжена од 2008 година, но благодарение на нејзината одлична состојба ги продолжува мисиите до оваа година. Иако ја користи гравитацијата на Титан за да направи промени во орбитата, го користи своето гориво за да изврши одредени маневри. После толку многу години, горивото практично остана во мала резерва и НАСА претпочиташе да го уништи и да избегне пад на која било од месечината што загадува области со посебна научна вредност.

Ние веќе ја загадивме нашата планета и околината доволно за да одиме во Сатурн за да ги загадиме неговите месечини.

Одлични откритија од истрагата Касини

орбита на сатурн

Да видиме кои се најголемите откритија што ги направи сондата Касини. Тие придружници на Сатурн, беше одличен истражувач кој откри до 7 нови месечини на планетата и потврди дека Енцелад е покриен од глобален океан скриен под слој на надворешен мраз. Последната последна мисија беше една од најопасните откако влезе во наклонета и ексцентрична орбита чија најблиска точка до планетата беше скоро 8.000 километри. Во оваа мисија, тој направи 22 совршено програмирани кругови, бидејќи со релативна брзина од 34 километри во секунда, можеше да го помине просторот помеѓу прстените и планетата со маргина од околу 2.000 километри.

На нејзината последна орбита и помогнала гравитацијата на Месечината на Сатурн. Сондата мораше да биде поставена во нејзината последна орбита која се наоѓаше во најблиската точка на планетата со само околу 1.000 км. Во него, тој беше во можност да понуди подобри податоци што му дозволија да ја анализира внатрешната структура на планетата и нејзините прстени. Со точност од 5%, беше можно да се пресмета масата и да се сликаат облаците и атмосферата. Конечно, на 11 година го започна својот последен лет за да стави крај на распаѓањето на атмосферата на Сатурн.

Сонда Касини и места за живеење

патување со скоро сонда

Пред да започне мисијата, беше нејасно дали позната мешавина на елементи од суштинско значење за животот постои некаде во надворешниот соларен систем: замрзната вода, течна вода, основни хемикалии и енергија, сончева светлина или хемиски реакции. Откако Касини пристигна во Сатурн, покажа дека е можно да се живее свет со океани.

Енцелад, иако мал по големина, беше откриено дека има силни геолошки активности и резерви на течна вода во близина на јужниот пол, бидејќи тоа е глобална течна вода. Содржи сол и едноставни органски молекули, океанот ослободува водена пареа и гел преку гејзерите во пукнатините на неговата површина. Постоењето на овој океан го прави Енцелад едно од најперспективните места во Сончевиот систем за наоѓање живот.

Со текот на годините, истрагата Касини, исто така, реши една од најпознатите хипотетички мистерии: зошто Енцелад е најсветлото небесно тело во Сончевиот систем. Тоа е затоа што тоа било тело од мраз.

Титан е исто така силен кандидат за наоѓање живот. Сондата Хајгенс со Касини слета на површината на сателитот и пронајде докази за океан под мразот, кој може да се состои од вода и амонијак, а атмосферата е полна со пребиотички молекули. Тој виде дека содржи целосен хидролошки систем, со реки, езера и океани исполнети со течен метан и етан.

Врз основа на моделот, научниците веруваат дека океанот на Титан може да содржи и хидротермални отвори, кои обезбедуваат енергија за живот. Затоа, научниците се надеваат дека ќе ги зачуваат неговите оригинални услови за истражување во иднина. Затоа, тие ја направија сондата Касини тој ќе „изврши самоубиство“ против Сатурн за да спречи да падне на оваа месечина и да го загади.

На Титан, мисијата исто така ни покажа свет налик на земја чија клима и геологија ни помагаат да ја разбереме сопствената планета. На некој начин Касини е како временска машина, што ни отвора прозорец за да ги видиме физичките процеси што можеби го обликувале развојот на Сончевиот систем и планетарните системи околу другите starsвезди.

Вселенското летало овозможи преглед на системот Сатурн. Доби информации за составот и температурата на горниот дел од атмосферата, бурите и моќните радио емисии. Тој забележал молња на површината на земјата за време на денот и ноќта за прв пат. Тука е и неговиот прстен, природна лабораторија за проучување на формирањето планети, еден вид минијатурен сончев систем.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за истрагата Касини и нејзините придонеси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.