Соединетите држави прогласија вонредна состојба поради невремето

обединетите држави привремени

Соединетите држави се вклучени во бура што предизвика вонредна состојба да биде прогласена во повеќе области како на пр Newујорк и Лонг Ајленд. Силните бури што се регистрираат предизвикуваат голема штета, бидејќи не станува збор за нормална снежна бура, туку на неа се додаваат и брзи ветрови што создаваат сериозни ситуации.

Каква е состојбата во овие земји?

Newујорк и Лонг Ајленд во вонредна состојба

привремено во обединетите држави

Со оглед на невремето регистрирано рано утрово, одлучено е да се прогласи вонредна состојба во Newујорк и Лонг Ајленд. Оваа вонредна состојба влијае на целиот јужен регион и им дозволува на властите да Тие можат да донесат одлуки кои имаат предност пред таа на локалните администрации.

Кога такво невреме ќе нападне област, вонредната состојба им дозволува на државните специјални овластувања да се борат против невремето, без потреба да прибегнуваат кон одобрување на законодавството и директно да договараат ресурси или опрема што се неопходни за метеоролошка вонредна состојба.

Оштетување на метро и аеродром

Засега не е планирано да се прекине услугата на приградското метро во Newујорк, бидејќи тие го користат дневно милиони луѓе и не можете без овој ресурс. Од друга страна, сообраќајот на автопатите во државата може да биде под влијание на забраната на тешки возила на мостови и правци.

Поради снегот што се собира на патиштата и силниот ветер има застои во сообраќајот на возила.

Што се однесува до аеродромите, двата што Newујорк ги прекинаа своите летови поради снежното невреме поради ризикот од патување. Сите летови се откажани поради силниот ветер и снегот. Аеродромот FФК испрати порака преку социјалната мрежа Твитер, барајќи од патниците да контактираат со соодветните авиокомпании за да ги презакажат своите летови. Набргу потоа, аеродромот Ла Гвардија извести дека презел иста постапка.

Вкупно Откажани се 483 летови на аеродромот FФК и 639 на Ла Гвардија.

Многу снег

многу снег

Најсилните ветрови што се очекуваат денес се помеѓу 40 и 56 километри на час со налети до скоро 100. Снегот започна да паѓа во текот на раните часови во областа Лонг Ајленд и Newу erseyерси и влијае на Менхетен во шпицот кога започнува патувањето.

Во градови како овие каде што живеат стотици милиони луѓе, бура од ваков стил е брутална за циркулација на возила, работење на полициски системи, аеродроми, јавен превоз итн.

Исто така, се очекува да паѓаат во текот на целиот ден повеќе од една нога снег на Лонг Ајленд и брегот на Newу erseyерси, а половина на Менхетен.

Областа каде најмногу напаѓа оваа бура е округот Сафолк на Лонг Ајленд. Оваа бура е класифицирана како „многу опасна“.

Во Newујорк тие исто така ја прекинаа наставата во училиштата поради опасност од транспорт на ученици во едукативни центри. Секоја активност што бара поголемо движење на луѓе и употреба на возила е откажана за овие датуми.

Во Newујорк се очекуваше за денес минимална температура од -4 степени Целзиусови, со термичка сензација од -13 степени поради ледените ветрови, иако во петок и сабота се очекува нагло опаѓање на температурата.

Опасноста од циркулација станува опиплива кога едвај може да се види нешто на само неколку метри. Ефектот е многу сличен на оној од налетот на маглата кај возилата.

Возила закопани под снегот, храбри мали деца кои си играат со него, покриени згради, температури замрзнување и многу ветер, е панорамата што ја имавме во Newујорк во моментот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.