Снежна лавина

лавини по планината

Сигурно некогаш сте чуле за Снежна лавина. Тоа е насилен снежен врнеж што се случува одеднаш. Може да вклучува и подлоги и материјали како дел од цврстата подлога и вегетацијата. Многу луѓе не знаат добро што да се справат со снежната лавина или како потекнува.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за карактеристиките, потеклото и дејството во услови на снежна лавина.

клучните карактеристики

закопани автобуси

Станува збор за голем снег, кој на крајот се урива во планините поради акумулација на снег. Тоа е наклонот и снегот што заедно предизвикуваат врнежи од сопствената тежина на снегот. Да не заборавиме дека гравитацијата секогаш го прави своето и го влече целиот снег до најниската висина.

Главните карактеристики на лавините се брзиот проток и брзината на движење. Било да се работи за лавини карпи, кал, мраз и снег, итн. Кога се повикуваме на лавина од карпи, тоа е група карпи на падина, кои, поради физичко или хемиско атмосферско дејство, на крајот се кршат и се таложат поради гравитацијата.

За многу луѓе, ова е еден од најимпресивните природни настани, но исто така е и многу опасен. Многу скијачи можат да се движат по удолницата со голема брзина и умешност. Сепак, лавината паѓа многу побрзо.

Ако снежната маса е нестабилна и се формира на падина, нејзината брзина ќе се зголемува со намалување на висината при спуштање. Бучавата што ја генерира е огромна и одекнува во другите планини. Кога конечно се спушти на дното на падината што се намалува, произведува голема количина облаци од ледени честички поради ударот. Овие честички од мраз на крајот се распрснуваат во воздухот и се топат.

Класификација на снежна лавина

Снежна лавина

Лавините се јавуваат кога различни слоеви на снег се нерамни, што го олеснува движењето или лизгањето на еден слој над другиот. Општо, тие секогаш се јавуваат поради одредени активирачки фактори, меѓу кои можеме да ги потенцираме: теренот, ветерот, дождот, температурните промени, снежните услови, обликот и грубоста на теренот, постојната вегетација и сопствените луѓе.

Слично на тоа, сериозноста на инцидентот е тесно поврзана со наклонот, површината за одвојување и брзината на спуштање на наклонот. Во однос на нивната класификација, тие генерално се поделени во 3 вида.

 • Неодамнешна снежна лавина: се оние што се јавуваат по епизоди на прилично интензивни и постојани врнежи од снег. Тие имаат тенденција да акумулираат неколку сантиметри нов снег и тоа предизвикува честичките на снежните кристали да немаат доволно време за да можат да се соединат насилен начин и чума. Затоа, тие почнуваат да таложат бидејќи снежната покривка е прилично нестабилна.
 • Лавина на плочи- Се јавува поради лизгање на релативно компактен и густ слој. Ова лизгање се одвива на друг многу постар слој снег, кој делува како да е рампа бидејќи нема кохезија помеѓу обете лица. Обично се јавува поради преоптоварувања и особено на падините кои се движат од 25-45 степени.
 • Снежна лавина: тоа е најтипично што се случува годишно. Тие се повеќе типични за пролетта и станува збор за поместување на влажната снежна маса што нема никаква кохезија. Тие можат да бидат од мали локализирани текови од мала важност за големите лавини. Тие се произведуваат поради зголемувањето на температурите прогресивно во текот на пролетта и кога надминува 0 степени, првиот слој почнува да се топи. Вчера топењето предизвикува поплавување на долните слоеви и почнува да ја зголемува нестабилноста на теренот. Затоа, тие завршуваат со пролевање при минимално преоптоварување. Ако топената вода достигне до долните слоеви, може да произведе лизгав филм што предизвикува лавина од дното. Оваа лавина од долниот дел не е ништо повеќе од целото ќебе со снег што се лизга надолу.

Формирање на снежна лавина

ризик од снежна лавина

Тежината на лавината е приближно еден милион тони. Замислете дека мирно скијате, уживате во убавината и брзото спуштање на адреналин и се наоѓате како да ве брка милион тони снег. Резултатот е страшен. Повеќето скијачи погодени од лавината беа погребани во неа.

Покрај тоа, вие не само што ќе умрете затоа што сте закопани, туку мора да имате и во предвид дека милиони тони се замрзнати и страдате од хипотермија. Но, што ја предизвикува лавината? За да постои ваков сериозен инцидент, потребен е многу снег. Снегот на падините е совршен предизвикувач за одрони.

Тие обично се формираат на падини со стрмни агли помеѓу 25 и 60 степени. Во овој случај, кога снегот се чува, тој може да се депонира со помош на гравитацијата. Но, формирањето на лавина бара уште еден фактор, односно дека имало снежна бура што може да складира околу 30 см снег во горниот слој за кратко време. Снегот треба да се чува најмалку 24 часа за да се овозможи да се смири со зголемената тежина преку набивање.

Врската помеѓу снежните слоеви мора да биде слаба за тие да станат нестабилни. Нормално, кога снегот е многу населен, има слој што е понестабилен. Ненадејната промена на климата во областа е предизвикувач на лавината. Може да биде и соборено дрво, мал земјотрес или прекумерна бучава, како што се пазар или звучници.

Што да правам

Ајде да видиме некои од правилата за да научиме како да се справиме со снежна лавина:

 • Кога масите ќе почнат да се олабавуваат, препорачливо е да се отстранат скијачките столбови бидејќи тие можат да предизвикаат значителна штета.
 • Треба да се обидете странично да излезете од патеката на лавината
 • Ако паднавте и ве влечеа, обидете се да останете на површината по секоја цена движејќи ги рацете како да пливате.
 • Кога лавината се забавува, треба да ги покриете устата и носот со рацете за да формирате дупка што ви овозможува да дишете.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за снежната лавина и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.