Слики на НАСА за климатските промени

Лагос-антартида-климатски промени-6

Како што се загрева планетата и се зголемува човечката популација, на планетата станува сè полесно да се видат промените што се случуваат. Пожари што ги придружуваат интензивните и продолжени суши, езера и мориња кои пресушуваат, метеоролошки феномени како урагани или сè поразорни торнада ...

Но, многу пати мислиме дека ова се само зборови; кои не мора да влијаат врз нас. Сепак, размислувањето дека е погрешно, затоа што сите живееме на ист свет, и сите, порано или подоцна, ќе ги видат ефектите од глобалното затоплување во нашата област. Во меѓувреме, ве оставаме со шест фотографии направени од НАСА кои ја покажуваат острата реалност.

Арктикот

Одмрзнете се на Арктикот

Слика - НАСА

На оваа слика можете да видите дека областа опфатена со младиот мраз, односно со неодамнешен изглед, се намали од 1.860.000 км2 во септември 1984 година, на 110.000 2 км 2016 во септември XNUMX година. Овој вид мраз е многу ранлив на глобалното затоплување бидејќи е потенка и полесно и побрзо се топи.

Гренланд,

Рано затоплување во Гренланд

Слика - НАСА

Во конкретниот случај на Гренланд, нормално е секоја пролет или почетокот на летото да се формираат потоци, реки и езера на површината на ледениот слој. Сепак, топењето на мразот започна многу рано во 2016 година, што укажува на тоа дека одмрзнувањето во овој дел на светот почнува да претставува проблем и сериозно.

Колорадо (САД)

Глечер Арапахо во Колорадо

Слика - НАСА

Од 1898 г., глечерот Арапахо во Колорадо се намалил за најмалку 40 метри според научниците.

Езеро Попо, во Боливија

Езерото Попо во Боливија

Слика - НАСА

Езерото Попо, во Боливија, е едно од најексплоатираните езера од страна на луѓето, кое ги користело своите води за наводнување. Сушата е исто така еден од неговите проблеми, па затоа не знае дали ќе може да се опорави.

Аралско Море, Централна Азија

Аралско Море во Азија

Слика - НАСА

Аралското Море, некогаш четврто по големина езеро во светот, сега е… ништо. Пустина во која порано имало вода што се користела за наводнување на памук и други култури.

Езеро Пауел, во САД

Суша во Пауел, Аризона и Јута

Слика - НАСА

Интензивната и пролонгирана суша во Аризона и Јута (САД), како и повлекувањето на водата, предизвикаа драматичен пад на нивото на водата на ова езеро. Во мај 2014 година езерото беше на 42% од неговиот капацитет.

Ако сакате да ги видите овие и другите слики, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.