Ситни планети

Ситни планети

Низ целиот универзум има повеќе планети и starsвезди, освен она што го гледаме во соларен систем. Со светлосни години далеку, постојат и други форми на живот во поголема или помала мера слични на нашите. Сепак, просторот е составен од повеќе елементи отколку само од планети. Постои еден вид ofвезда што се нарекува Ситни планети.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е џуџеста планета и како таа се разликува од нормалната планета.

Што се џуџести планети

Нови мали планети

Планетите џуџиња се, како што сугерира нивното име, планети помали од обичните. Нема конкретни фигури, туку тие се наоѓаат некаде помеѓу нормалните планети и останатите астероиди. Овој основен заклучок се смета за обично објаснување, но не е критериум според кој една планета е класифицирана како џуџеста планета.

За да се категоризира астро како џуџеста планета, потребни се следниве барања:

 • Тие треба да бидат во орбита околу сонцето.
 • Најмногу ал мора да биде доволно голем за самата гравитација да ја надмине силата на крутото тело. Тоа е, има сферична или хемисферична форма.
 • Не е сателит на друга планета.
 • Кога една starвезда достигне одредено ниво на еволуција, тоа влијае врз другите starsвезди. Тие можат да течат на различни начини. Прво, можеби ги привлече сите theвезди околу себе. Второ, можете да ги оддалечите од нивната орбита или да ги вртите на неа. Во случај на џуџести планети, ова не се случува и предизвикува другите starsвезди да зависат од нив во околината на нивната орбита.

Критериуми на џуџести планети

Облици на џуџеста планета

Од критериумите што ги споменавме, единствениот што навистина ја разликува од нормалните планети е последниот. Тоа е, планетите со нормална големина имаат доволно голема површина за да можат да ги натераат околните starsвезди да ја сменат траекторијата. Или да им приоѓате, да се оддалечите или да ги натерате да се свртат на нив.

Големата разлика помеѓу планетата со нормална големина и џуџестата планета е токму ова. Planetуџестата планета нема можност да ги натера околните starsвезди да ја сменат траекторијата. Како aубопитност, оние планети кои се надвор од орбитата на Нептун se тие го познаваат како плутоид.

Etsуџести планети на Сончевиот систем

Кајперов појас

Во нашиот сончев систем има пет џуџести планети. Ајде да анализираме кои се нивните имиња и нивните главни карактеристики:

 • Церес: тоа е планета која е откриена во 1801 година и се наоѓа помеѓу орбитите на Марс y Јупитер. Отпрвин се сметаше за комета, но на крајот се знаеше дека станува збор за џуџеста планета. Масата е само една третина од вкупниот појас на астероид. Неговиот дијаметар е околу 950 × 932 километри. Како да е планета со големина на растојанието што ја има при вертикално преминување на Шпанија. Оваа планета има вода внатре и постоењето на неа е откриено во 2014 година.
 • ПлутонИако Плутон бил дел од планетите со нормална големина на Сончевиот систем, кога се сменила дефиницијата за сериозна летна планета, Плутон паднал повеќе во оваа категорија. Откриен е во 1930 година. Се наоѓа многу близу до орбитата на Нептун. Има дијаметар од 2370 километри, што е еквивалентно на една шестина од дијаметарот на нашата планета. Исто така, има слој од ледена вода и атмосфера во сина боја.
 • Ерис: Оваа џуџеста планета е откриена неодамна. Неговиот дијаметар е помал од оној на Плутон. Таа е една од оние што спаѓа во групата наречена Плутоид, бидејќи се наоѓа зад орбитата на планетата Нептун. Влегува во појасот Кајпер.
 • Макемаке: оваа планета е откриена во 2005 година и таа е уште еден плутоид. Тој е еден од најголемите во целиот појас на Кајпер. Станува збор за половина од Плутон.
 • Хаумеа: исто така се наоѓа во појасот Кајпер и исто така се смета за Плутоид. Откриено е во 2003 година. Има елиптична форма.

Од curубопитност, се проценува дека во појасот Кајпер има околу 200 потенцијални џуџести планети. Тоа е, иако имало бројни планети џуџиња што треба да се откријат во нашиот Сончев систем.

Потенцијални џуџести планети

Покрај џуџестите планети што ги видовме, тука е и група планети наречени потенцијални џуџести планети. Овие starsвезди не се категоризирани како џуџести планети, но се под опсервација за можно идно вклучување. Само во појасот Кајпер има околу 200 можни кандидати. Надвор од регионот на Сончевиот систем може да има близу 10.000 кандидати.

Она што многумина го размислуваат и го преиспитуваат е фактот зошто Плутон веќе не се сметаше за планета во 2006 година. Главната причина за заминувањето на Плутон беше дека не ги исполнува четвртите услови да биде планета. Фактот што не може да влијае на остатокот од starsвездите што се околу него, не ја прави планета.

Многу научници на почетокот не се согласија за оваа одлука. Дури и денес, сè уште постои отворена дебата за тоа дали Плутон треба повторно да се смета за планета или не. По откритијата на истрагата Нови хоризонти Познато е дека Плутон има пет сателити и една атмосфера. Овој факт прави да има доволен капацитет за напојување и да влијае на траекторијата на theвездите околу себе, па затоа може да се смета за планета.

Како што можете да видите, класификациите во рамките на планетите на универзумот можат да бидат донекаде сложени. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за џуџестите планети и да се приближите малку до реалноста на нашиот универзум.Мислите ли дека Плутон треба да се смета за нова планета или дека таа продолжува да биде џуџеста планета, како што се смета за денес?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.