Северна Африка може да стане зелена од климатските промени

Пустина во Алжир

Кога помислуваме на Африка, особено во северната половина, пустината веднаш ни паѓа на ум; можеби оаза, но малку друго. Област каде е тешко да се живее, не залудно, дневните температури надминуваат 45 ° C, а врнежите се толку малку што нема начин за растење на растенијата. Но, ова може да се промени.

Според студијата на тимот предводен од obејкоб Шеве и Андерс Леверман, која е објавена во Earth System Dynamics, откри дека пораст од само 2 степени Целзиусови може да ја претвори Северна Африка во овоштарник.

Зголемувањето на врнежите во суви региони е обично добра вест, но би било повеќе доколку овие промени се случеле природно, а не како последица на согорувањето на фосилни горива. Да, ние луѓето имаме моќ и можност да ја смениме климата и, како резултат, ги загрозуваме посевите. Сепак, во централните региони на Мали, Нигер и Чад дождовите може да им помогнат подобро да се прилагодат на климатските промени, но нема да престане да биде предизвик за регион каде што веќе постојат други проблеми, како што се војна или глад.

Според научниците, овие области би можеле да паднат дожд колку и северен Камерун, што е област со тропска клима богата со вегетација. Ова значи дека би се зголемило помеѓу 40 и 300% од врнежите, што ќе ја претвори Северна Африка во градина.

Пустина во Мароко

Иако не е познато кога ќе се случи оваа промена, Леверман го објасни тоа може да дојде наскоро: »Штом температурата се приближи до прагот - два Целзиусови степени - моделот на врнежи може да се промени за неколку години.

Можете да ја прочитате целосната студија со правење кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.