Соединетите држави може да доживеат зголемување од 2ºC пред остатокот од планетата

Статуа на слободата

Неколку години порано од остатокот на планетата, САД може да доживеат зголемување од 2 Целзиусови степени или повеќе, што го прави во првата земја каде порано ќе бидат забележани последиците од климатските промени.

Ова го открива студија објавена во списанието PLOS One, спроведена од Рејмонд Бредли и Амбариш Кармалкар, од Универзитетот во Амхерст, кои предупредуваат дека вкупно 48 држави ќе ја надминат бариерата од два степени Целзиусови пред да стигнат до 2050 година.

Компјутерската симулација, која ги зеде предвид температурите што беа забележани во месец декември минатата година, го предвидува тоа областите од Newујорк до Бостон, кои се најнаселени во североисточниот дел на земјата, би можеле да регистрираат вредности од 3 степени доколку глобалната просечна температура се зголеми за 2ºC. Два степени Целзиусови е „бариерата“ што лидерите ветија дека ќе ја поминат со потпишување на Парискиот договор, но ако тоа продолжи, најверојатно ќе бидат надминати.

Глобалната мапа на температурата што истражувачите ја користеле како референца открила прекумерно прегревање во некои области на планетата, особено во студени области како што е Арктикот. Таму минатата есен беа регистрирани температури над 20ºC над вообичаените. Иако тие не беа единствените кои имаа потопла сезона отколку што би било нормално.

Тоа покажува колку брзо температурата може да се искачи за 2ºC во САД.

Слика - Амбариш В. Кармалкар и Рејмонд С. Бредли

Источните САД и Канада, јужна Австралија и разни делови на Кина и Монголија исто така доживуваат значително зголемување на температурите. Истражувачите предупредуваат дека »разликата во температурите помеѓу копнената маса и океаните ќе доведе до неколку региони на северната хемисфера да доживеат затоплување поголемо од планетата како целина".

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.