Ограничување на Рош

Каде е границата на Рош

Нашиот сателит, Месечината, се наоѓа на просечно растојание од 384.400 километри од Земјата. Секоја година се оддалечува 3,4 сантиметри. Ова значи дека со изминување на милиони години Месечината може да престане да биде наш сателит. Што би се случило кога сценариото би било спротивно? Тоа е, ако месечината секоја година малку се приближуваше до нашата планета. Овој факт е познат како Ограничување на Рош. Која е оваа граница на Рош?

Во оваа статија објаснуваме сè во врска со тоа.

Ако Месечината се приближеше до нашата планета

Ограничување на Рош

Како прво, треба да се спомене дека ова е целосно фиктивно. Месечината нема како да се приближи до нашата планета, па сето ова е претпоставка. Всушност, во реалноста, Месечината ќе продолжи да се движи подалеку од Земјата секоја година. Да се ​​вратиме на времето кога нашата планета сè уште беше новоформирана и орбитата во којашто имаше нашиот сателит беше поблиска од сегашната. Во тоа време, растојанието помеѓу планетата и сателитот беше помало. Покрај тоа, Земјата се вртела врз себе на побрз начин. Деновите беа долги само шест часа, а на Месечината и беа потребни само 17 дена да ја заврши својата орбита.

Гравитацијата што ја прави нашата планета на Месечината е одговорна за забавување на нејзината ротација. Во исто време, гравитацијата што ја прави Месечината на нашата планета е она што ја забавува ротацијата. Поради оваа причина, денес деновите на Земјата се долги 24 часа. Останувајќи во аголниот момент на системот, месечината е таа што се оддалечува од нас за да надомести.

Зачувувањето на аголниот момент е важна работа што треба да се одржи во двата правци. Ако на месечината и треба повеќе од еден ден да кружи околу орбитата, ефектот ќе биде ист каков што гледаме овде. Тоа е, ротацијата на планетата се забавува и сателитот се оддалечува за да ја надомести. Меѓутоа, ако месечината ротира побрзо врз себе, тоа ќе произведе спротивен ефект: ротацијата на планетата ќе се забрза, деновите ќе траат помалку време и сателитот ќе се приближи уште повеќе за да се компензира.

Ефекти на гравитацијата врз границата на Рош

Ограничување на Рош

За да го разбереме ова, треба да знаеме дека силата на гравитацијата станува посложена ако се приближиме доволно блиску. Постои точка каде што сите гравитациони интеракции се совпаѓаат. Оваа граница е позната како ограничување на Рош. Станува збор за ефектот што го има еден предмет кога е поддржан од сопствената гравитација. Во овој случај, ние зборуваме за месечината. Ако Месечината се приближи толку близу до друг објект, гравитацијата може да заврши со деформација и уништување. Оваа граница на Рош важи и за starsвездите, астероиди, планети и сателити.

Точното растојание зависи од масата, големината и густината на двата предмети. На пример, ограничувањето на Рош помеѓу Земјата и Месечината е 9.500 километри. Ова се зема предвид со третирање на заедничката месечина од цврстата. Оваа граница значи дека, Ако нашиот сателит беше далеку 9500 километри или помалку, гравитацијата на нашата планета ќе ја заземеше својата. Како последица на тоа, Месечината ќе се претвори во прстен од фрагменти од материјал, целосно разбивајќи се. Материјалите би продолжиле да ротираат околу Земјата сè додека не завршат да паѓаат поради влијанието на гравитацијата врз површината. Овие парчиња материјал може да се наречат метеорити.

Кога една комета би била на растојание помало од 18000 XNUMX километри од земјата, тоа би завршило и ќе се разнишало од влијанието на гравитацијата. Сонцето е способно да го направи истиот ефект, но со многу поголемо растојание. Ова се должи на големината на сонцето во споредба со нашата планета. Колку е поголема големината на објектот, толку е поголема силата на гравитацијата. Ова не е само теорија, туку уништувањето на сателитите од страна на нивните планети е нешто што ќе се случи во соларен систем. Најпознат пример за ова е оној на Фобос, сателит кој орбитира околу планетата Марс и дека тоа го прави со брзина поголема од планетата врз себе.

Во рамките на границата на Рош, тоа е гравитацијата на најмалиот објект што не може да ја држи сопствената структура заедно. Затоа, кога објектот се приближува до границата на седиштето на Рош, е повеќе погодена од силата на гравитацијата на планетата. Кога ќе ја премине оваа граница неколку милиони години од сега, сателитот ќе стане прстен од фрагменти што кружат околу Марс. Штом сите фрагменти се во орбитата за некое време, тие ќе почнат да таложат на површината на планетата.

Друг пример за објект што може да биде близу границата на Рош, иако не е толку познат, е Тритон, најголемиот сателит на планетата. Нептун. Повеќе или помалку се проценува дека за околу 3600 милијарди години може да се случат две работи кога овој сателит се приближува до границата на Рош: може да падне на атмосферата на планетата каде што ќе се распадне или ќе стане збир на фрагменти од материјали слични на прстенот што го има планетата Сатурн.

Ограничувањето на Рош и луѓето

Тритон

Можеби ќе ни биде поставено прашањето: зошто нашата планета не уништува со својата гравитација со оглед на тоа што сме во рамките на границата на Рош? Иако е можно тоа да е логично, тој има прилично едноставен одговор. Гравитацијата ги држи телата на сите живи суштества заедно на површината на планетата.

Овој ефект е тешко значаен кога ќе се спореди со хемиските врски што го држат телото заедно како целина. На пример, оваа сила што ја одржуваат хемиските врски во нашето тело е многу посилна од силата на гравитацијата. Всушност, гравитацијата е една од многу слабите сили во рамките на сите сили во универзумот. Точка каде што гравитацијата дејствува интензивно би била неопходна, како на пр Црна дупка како да ја правиме границата на Рош способна да ги надмине силите што ги држат нашите тела заедно.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за границата на Рош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.