Роберт кука

Роберт кука

Роберт кука Тој беше голем научник кој придонесе за бројни идеи и напредок во науката. Тој исто така бил природен филозоф. Тој беше професор по геометрија и геодет во градот Лондон, Англија. Тој беше признат за неговиот голем придонес во физиката, микроскопијата, биологијата и архитектурата. Тој измислил инструменти како што се алкохолен термометар, хигрометар, анемометар и други инструменти, кои претставуваат важно наследство за науката и човештвото.

Во овој пост ќе патуваме во минатото за да дознаеме за биографијата и подвизите што ги правеше Роберт Хук во текот на целиот свој живот. Дали сакате да ја знаете важноста на овој научник за светот на науката? Тука детално ви објаснуваме сè 🙂

Lifeивотот и смртта на Роберт Хук

Вестминстер

Роден е на 18 јули 1635 година. Тој беше последниот од четирите браќа и сестри, две момчиња и две девојчиња. Се вели дека имал многу осамено и тажно детство, страдал од чести главоболки и болки во стомакот, што го спречувало да игра нормално со деца на нивна возраст. Таа самотија како дете го натера да игра со голема инвентивност и имагинација. Изработи сончеви часовници, воденици, бродови способни да испукаат куршуми, оддели месинг часовник и го изгради повторно во дрво, работејќи совршено.

За време на неговата младост, Хук беше дел од Хор на Катедралната црква на Оксфордската епархија (Христов црковен колеџ). Оваа ера беше онаа што го фалсификуваше Хук во неговата страст кон науката. Тој беше доста заинтересиран за разни конзерваторски работи извршени, бидејќи сметаше дека тие се загрозени од протекторатот.

На училиштето Вестминстер се одржуваа состаноци од високо научно, филозофско и интелектуално значење, па Роберт присуствуваше на многу од нив. Додека соучениците се занимаваа со игривни активности, Хук се фокусираше на заработка. Почна да заработува пари како асистент за хемиска анатомија. Подоцна тој беше асистент во лабораторија. Во тоа време, 1658 година, беше извршена конструкција на пумпа за воздух или „машина бојлеана“, заснована врз онаа на Ралф Грејорекс, кого Хук го сметаше за „Премногу бруто за секоја голема задача“.

Тој имаше голема способност за математика. По неговите бројни дела, неговата ефикасност беше препознаена и тој беше препорачан за првата позиција на управител на Кралското друштво во Лондон. Оваа позиција бараше да се биде одличен експериментален и професионален научник. Роберт Хук им посвети цело време на своите проекти.

Конечно почина на 3 март 1703 година во градот Лондон. Кралското друштво во Лондон му оддаде голема почит за сите подвизи што ќе ги видиме подолу.

Откритија

Сè за Роберт Хук

Хук помина дел од своето време работејќи со Бојл и Бојл му предложи мисија која требаше да дизајнира и изгради пумпа која е способна да го компресира воздухот за да создаде вакуум. Тие поминаа години проучувајќи ја науката за гасовите сè додека не ја добиеа. Неговото прво откритие беше пумпата за воздух.

Со оваа пумпа еластичноста на воздухот и ефектите што ги имаат искусни повеќе пати. Благодарение на оваа пумпа, формулата на законот за гас. Во овој закон може да се провери како волуменот на гасот е обратно пропорционален на притисокот што го има.

Капиларност

Роберт Хук пронајдоци

Друго негово откритие беше капиларноста. Тој се занимаваше со истекување на вода и други течности низ тенки стаклени цевки. Во овие експерименти откриено е дека висината до која доаѓа водата е поврзана со дијаметарот на цевката. Ова денес е познато како капиларност.

Ова откритие е објавено во многу детали во неговото дело „Микрографија“. Благодарение на овие дела тој беше во можност да ја добие позицијата кустос во Кралското друштво во Лондон.

Теорија на клетки и клетки

Благодарение на микроскопот, Хук открил дека листот од плута има мали полиедрални шуплини како саќе. Секоја празнина го нарекуваше клетка. Она што тој не го знаеше е важноста што овие клетки ќе ја имаат во конституирањето на живите суштества.

И тоа е дека Роберт гледаше мртви растителни клетки во полигонална форма. Години подоцна, ткивото на живите суштества би било откриено благодарение на неговото набудување под микроскоп.

Друго откритие беше благодарение на знаењето што го имаше за организацијата на клетките. Во XNUMX век, со знаење обезбедено од Роберт Хук, може да се извршат постулатите за теоријата на клетките:

  • Сите живи суштества се состојат од клетки и нивни производи.
  • Клетките се единици на структурата и функцијата.
  • Сите клетки доаѓаат од веќе постоечки клетки. Ова го додаде Вирхов во 1858 година.

На крајот на овој век, следните студии покажаа дека клетките можат да ни ја дадат и причината и потеклото на многу болести. Ова значи дека ако некое лице е болно, тоа е затоа што внатре има клетки кои се болни.

Планета Уран

Уран

исто така, беше одговорен за откривање на планетата Уран. За да го стори тоа, тој набудуваше комети и се посвети на формулирање идеи за гравитацијата. Инструментите потребни за мерење на движењата на сонцето и starsвездите се направени од него. Сето ова даде голем напредок на науката и набудувањето на вселената.

Теорија на движење на планетите

Книга на Хук

Не само што ја откри планетата Уран, туку ја создаде и Теоријата за планетарно движење. Тој беше во можност да го формулира од механички проблем. Тој ги изрази принципите на универзална привлечност, меѓу најсилните постулати беше оној што гласи: сите тела се движат во права линија, освен ако не бидат отклонети од некоја сила, ова ќе ги натера да се движат, или во форма на круг, елипса или парабола.

Тој изјави дека сите тела имаат своја гравитациона сила на нивната оска или центар и дека тие се засегнати од гравитацијата на блиските небесни тела. Колку сме поблиску до другите небесни тела, толку повеќе оваа сила на привлекување влијае врз нас. Исто така, се обиде да го провери тоа Земјата се движеше во елипса околу Сонцето.

Како што можете да видите, Роберт Хук направи толку многу напредок во науката и неговото име не може да се заборави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.