Река Темза

загадување на реката што го дели Лондон

Бидејќи Англија нема многу изразено олеснување, нема голем број реки. Единствената река што има голем распон од ова Река Темза. Тој е еден од најпознатите во светот и е одговорен за поделба на Лондон на два дела. Покрај тоа, тој е главниот извор на водоснабдување во земјата.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло, геологија и важност на реката Темза.

клучните карактеристики

крстови покрај тамезата

Тоа е најголемата и најмоќната река во Англија која се влева во Северното Море и го поврзува главниот град на островот, Лондон, со Северното Море. Да се ​​биде остров, должината на денот не се споредува со онаа на другите континентални реки, но по должината е слична на другите реки во Европа. На пример, има проширување слично на оној на реката Сегура во Шпанија. Изворот потекнува од сливот на 4 реки: реката Чурн, реката Колн, реката Изида (позната и како река Виндруш) и реката Лич.

Потеклото на реката Темза потекнува од епохата на плеистоценот, поради што се смета за млада река. Во тоа време, тој течеше во своите почетоци од Велс до Клактон на море. По должината на својата траса, тој го премина целото Северно Море за да стане притока на реката Рајна Денес, оваа река е од голема важност за снабдување со свежа вода. Во тоа време тоа беше едно од најважните средства за комуникација и транспорт помеѓу Вестминстер и Лондон во текот на XNUMX и XNUMX век.

Една од куриозитетите на оваа река е тоа што таа замрзна еднаш во 1677 година и оттогаш повеќе не го стори тоа. Причината за ова беше што целиот лондонски мост беше преструктуиран и бројот и фреквенцијата на столбовите се намалија, што овозможи полека да тече протокот. На овој начин, не охрабрувајќи го речното корито да оди многу побрзо, водата на крајот замрзнува.

Извор на реката Темза

Река Темза

Toе видиме што имаат изворот, притоките и длабочината на реката Темза. Целата траса на реката остава идеја за изворот. Постојат многу градови кои тврдат дека се местото каде што потекнува реката. Реката Темза потекнува од главата на Темза и седум извори. Во најстудените периоди од годината, како и во највлажните, совршено време е да го посетите ова место. Тоа е едно од најубавите места за гледање на течението на реката покрај споменикот.

Фауна на реката Темза

Оваа река не е позната само по тоа што ја дели Англија на два дела, туку е позната и по својата фауна. Во последната деценија е забележан бројот на цицачи кои собориле рекорд. Општеството кое е посветено на грижата и конзервацијата на животните регистрираше голем број на повеќе од 2000 официјални видувања на животни во последната деценија. Поголемиот дел од откриените животни кои припаѓале на групата цицачи на фауната на реката Темза биле фоки. Исто така, се тврди дека се пронајдени делфини и скоро 50 китови.

Сите овие бројки се во контраст со оние од пред 50 години кога паркот беше прогласен за состојба на биолошка смрт. И покрај тоа на што мислат луѓето кога патуваат во Лондон и ја гледаат реката Темза, тие всушност заштедуваат разновидна количина на диви животни. На пример, постои годишна церемонија на пребројување на лебеди во која сите овие прекрасни птици се бројат заедно со нивните млади и многу добро се испитуваат од страна на медицински групи ветеринари и научници за болести.

Ловот и собирањето јајца на лебеди е целосно забрането бидејќи снабдувањето со овие птици беше многу потребно за сите активности што ги спроведуваше круната во текот на XNUMX век. Бројот на овие птици се чува во сите наредни години како традиција и начин да се обезбеди зачувување на овој вид. Покрај тоа, тие му даваат непресметлива убавина на овој пејзаж што го прави нешто поприродно. Намалувањето на видовите е реалност бидејќи пред 200 години можеше да се види двојно поголем број на лебеди што ги има денес. Нелегалните ловџии, кучиња, па дури и загадувањето на самата река го намалија бројот на седла.

Загадувањето и влијанијата

речна тамеза и потекло

Мора да се има на ум дека станува збор за река која минува низ средината на големите градови и е под влијание на загадувањето. Беше во многу напредна состојба на контаминација во својот потег на 70 километри од регионот Грејвсенд до заклучувањето на Тедингтон од со земање примероци извршени во 1957 година е утврдено дека ниту една риба нема можност да живее во овие води.

Кога немаше ниво на контаминација, реката Темза беше совршено место за лосос за мрестење и други риби, а риболовот се практикуваше како традиција. Како што градот растеше и населението растеше, количината на ѓубре што беше речено до реката исто така се зголеми. Се фрлаше многу години, но по 1800 година навистина беше кога загадувањето стана сериозен проблем.

Сите води почнаа да се загадуваат и не беа третирани. Сето ова генерираше размножување на бактериите кои го исцрпуваа кислородот присутен во водата што Тој е неопходен материјал за денот на рибите и развојот на водната вегетација. Со цел да се ублажат овие проблеми, беа планирани работи за обновување на реката, со оглед на растот на хемиската индустрија зголемен, што го влоши загадувањето. Хемиската индустрија и компанија за гас го фрли целиот отпад во реката или уште повеќе го влоши загадувањето.

Денес е сè уште загадено, но сега е една од најчистите реки што тече низ град. Задачата за обновување е сè уште тешка, но резултатите веќе се добиваат.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Темза и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.