Река Ориноко

Ориноко турнеја

Денес ќе претставиме река доста позната ширум светот дека е најголемата река во Венецуела. Тоа е за Река Ориноко. Постојат различни легенди за најинтересните за оваа река во која е вклучено присуство на чудовишта и други чудни работи. Има големо количество минерали, еколошко и водно богатство и благодарение на него би можеле да се развиваат цивилизациите околу него.

Ние објаснуваме сè што е поврзано со реката Ориконо.

Локација и должина

Река Ориноко

Името на реката Ориноко потекнува од едно од најпримитивните домородни племиња на Венецуела. Рече племето веќе исчезна денес поради поплавите што се случија со текот на годините.

Се наоѓа, како што споменавме, во Венецуела во државата позната како Амазони. Голем дел од оваа област е под влијание на реката Гвавир, што се граничи со Колумбија. Се смета за најголема река во целата земја. Во својот последен дел, таа ја придружува реката Амазон на устието.

Оваа моќна река има вкупна должина од 2.140 километри и се смета не само за река, туку и за систем како целина. Ако ја земеме предвид и сливот на Гвавир, вкупната должина е 2.800 километри. Ова ја прави една од најголемите реки на целата планета.

Неговата делта е толку голема што кога била откриена, се сметало дека е море. Големината на сливовите е исто така огромна и носи голем волумен на вода. Сливот Ориноко има повеќе од 436 помали реки и 2000 потоци вода. Овие порој се придонесот на водата што природно доаѓа до речниот слив и придонесува за зголемување на вкупниот проток што го носи. Целата вода на крајот се влева во Атлантскиот океан.

Вкупната големина на сливот е прилично тешко да се измери, но се проценува дека може да има вкупно 990.000 643.480 квадратни километри, од кои 2 XNUMX кмXNUMX се наоѓаат на територијата на Венецуела. Димензиите на овој слив го прават трет по големина во цела Јужна Америка.

Важноста на реката Ориноко

патувања со брод во Ориноко

Басенот има големо значење во Венецуела, не само историски, но исто така опфаќа различни економски аспекти. Станува еден од тековите што служел за сето ова време за навигација на различни видови на стоки што биле пренесени за потрошувачка од град во град. Благодарение на тоа, Можеше да се прошират заедниците што се населуваа околу реката и со тоа да се зголеми населението на овие места.

Исто така, има голема еколошка важност со оглед на тоа што има големи површини со изобилство животински и растителни видови. Еколошката вредност лежи во изобилството и просперитетната клима што ја има. Постојат многу зеленчуци кои се користат за зачувување на местото благодарение на неговата туристичка атракција. Како што се очекуваше, нешто природно ја стекнува својата максимална економска вредност кога од него може да се извлечат други економски активности. На пример, разни заштитени подрачја имаат влезница и со тоа заработуваат пари и ја зголемуваат нивната вредност. Затоа, во целост тие ја прават реката Ориноко од голема важност во сите аспекти.

Сепак, во моментов, бидејќи е дозволено експлоатација на отворено коп, започнаа да се појавуваат различни влијанија врз животната средина што ја влошуваат еколошката вредност. Не само што има контаминација на почвата, уништување на живеалиштата и влошување на водата, туку тие исто така придонесуваат за ефектите од климатските промени кои во таа област се понагласени со Феноменот на Ел Нињо.

Уста и притоки

Поплави во Ориноко

Устата на Ориноко е документирана од самиот Кристофер Колумбо во 1498 година. Плажите во Венецуела се оние кои се домаќини на поголемиот дел од речните устија. Се формира делта што се протега на повеќе од 300 км крајбрежје. Ова е многу далекусежно и многу од геолошки агенси тие дејствуваат да го модифицираат олеснувањето на истото.

Устата се протега од плажата Пунта преку источното подрачје до областа Бока Багре. Бидејќи биле толку обемни, првите истражувачи што Колумбо се најде се сомневаат дали откриле ново море. Има повеќе од 300 канали, а моќната Делта што ја формира има големина од 30.000 2 кмXNUMX.

Вашата целосна турнеја започнува во Венецуела Амазон и во највисоките области на државата Амазон. Кога ќе стигне до точката наречена Ла Есмералда, таа се приклучува на реката Касиквиаре и поминува 290 км каде што се приклучува реката Негро, која е исто така притока на Амазон.

Една од главните притоки е реката Вентуари со што започнува патувањето до градот Сан Фернандо де Атабапо. Таму е таму каде што веќе почнува да ги прима водите на реката Гвавир, споменати погоре и ја означува природната граница помеѓу Венецуела и Колумбија. Други од најпознатите притоки кои придонесуваат најмногу за реката Ориноко се Каура-Меревари, Карони-Кукенан, Вичада, Мета и Араука.

Еколошка и економска вредност

Пејзажи во ориноко

Бидејќи многу од областите на оваа река се експлоатирани за ресурси, зема голема важност економски и еколошки. Шумската област се експлоатира на таков начин што се добива богатство на минерали како што се челик и алуминиум.

Областите за експлоатација се добиваат и таму каде што Ориноко се совпаѓа со други притоки како Карони и Серо Боливар. На овие места има големи наоѓалишта на железо кои служат за подобрување на индустријата во областа.

Исто така, постои маргина за вадење нафта од левата страна, во непосредна близина на државите Монагас и Анзоатеги. Ова масло се носи во градот Ел Тигре каде се користи. Начинот на кој маслото се пренесува од едно на друго место се прави преку цевководи со различна големина.

Благодарение на големиот прилив на реката Ориноко, големите градови биле во можност да изградат рударски компании и хидроелектрични централи каде што е развиено целокупно планирање на економската експлоатација

Како што можете да видите, реката Ориноко има огромно значење ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оскар dijo

    Гордост е што се ВЕНЕЗУЕЛАН да живее Венецуела и нејзините природни богатства