Река Мисисипи

Река Мисисипи

Една од најважните реки во цела САД е Река Мисисипи. Ова е затоа што е една од најдолгите реки во цела Северна Америка, опфаќајќи скоро половина од земјата. Оваа река придонесе многу за развојот на културата и општеството на овие места. Заедно со реката Мисури, тие формираат еден од најголемите и најважните речни системи во светот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, геологија, формација, флора и фауна на реката Мисисипи.

клучните карактеристики

Поплави во Мисисипи

Оваа река се наоѓа на исток од американскиот континент. Нејзин главен извор е езерото Итаска, кое се наоѓа во Минесота. Во текот на целото свое патување минува низ добро познати планини како што е карпести планини и Апалачки планини. Во текот на целата турнеја, таа поминува низ сите видови природни и урбани структури сè додека не заврши на Мексиканскиот залив. Устието на оваа река е широка делта.

Вкупната должина на реката Мисисипи е околу 3734 километри. Ова мерење не е целосно точно бидејќи каналот и устата на водното тело се модифицирани неколку пати. Главната причина за овие промени во каналот е дека седименти и наслаги на тиња изобилуваат, предизвикувајќи протокот на вода постојано да се блокира. И, тоа е дека таложењето е дел од процесот на транспорт на материјали од река. Ако материјалите од кои е составена територијата имаат тенденција да имаат големи количини на талог и глинени наслаги, поверојатно е дека протокот на вода во телото на реката ќе биде во застој во многу наврати.

Реката Мисисипи е поделена на два главни дела: од една страна, го имаме горниот дел од Мисисипи и, од друга страна, го имаме и долниот Мисисипи. Првиот дел од оваа река започнува од нејзиниот извор во езерото Итаска до преминувањето на водните тела со реката Мисури. Оваа река е главната притока што во голема мера го зголемува протокот на ова водно тело. Вториот дел од реката Мисисипи веќе започнува откако ќе има слив со реката Охајо до последната уста.

Патека и проток

По својата патека има променлива ширина. Во првиот дел од делот близу до потеклото, заедно со езерото Итаска, обично се бележат ширини помеѓу 6 и 9.1 километри. Кога поминува покрај езерото Винибигошиш, можеме да видиме дека има висина до 11 километри. Исто така, има делови каде што има голема длабочина, бидејќи носи голем проток. Во областите во близина на Newу Орлеанс достигнува длабочини до 61 метар.

Целиот овој голем проток значи дека тие живеат на сметка од околу 3 милиони квадратни километри. Ова претставува помеѓу 40 и 41% од целиот континентален дел на САД. И трасата и должината ја прават реката да минува низ 31 држава и 2 провинции на Канада. Брзината a на протокот на вода во главата е повеќе или помалку 2 km / h. Некои делови ги имаат со поголема брзина во која се постигнуваат брзини до 5 километри на час. И по големина и проток, реката Мисисипи се смета за слив со големина што е рангирана на четвртото место во светот.

Формација на потекло од реката Мисисипи

Притоки на реката Мисисипи

Се смета дека потеклото на оваа река е делумно благодарение на ледениот слој што се формирал кога постоел супер континентот наречен Лауренција. Неговиот тренинг датира од близина на Ледено доба. Како што се топеше мразот, големи количини на сите седименти беа таложени на земјата. Овие седименти го трансформираа теренот до точка каде што беше создадена рамна долина. Нормално, сите реки имаат форма на долина V додека глечерите се во форма на долина У. Ова се должи на брзината со која водата ќе ја пробие земјата и ќе и даде форма.

За горната Мисисипи се смета дека е основана пред леденото доба во Висконсин. Можно е оваа река да е постглацијална река формирана во етапата околу 800 п.н.е.

Флора и фауна на реката Мисисипи

Флора и фауна

Преминувајќи толку многу држави и имајќи материјал богат со тиња и глина, има високо богатство со флора и фауна. Покрај тоа, има влажна и полутропска клима е идеално за развој на многу видови животни и растенија. И текот на реката и сливот воопшто уживаат голема биодиверзитет.

Меѓу фауната што се издвојува од реката Мисисипи ги имаме следниве видови:

 • Црна мечка од Луизијана
 • Американски крокодил
 • Yellowолта жолта мапа
 • Заоблена мапа желка
 • Notropis rafinesquei
 • Notropis roseipinnis
 • Рибата што танцува позната како Notorus hildebrandis.
 • Езерскиот есетра
 • Амиформни риби
 • Амиска калва

Многу од овие наведени видови се ендемични. Тоа е, тие се единствени видови на реката Мисисипи бидејќи можат да се најдат само во овој екосистем. Покрај тоа, освен видот кој е именуван, има 63 видови школки и 57 видови ракови. Има 5 видови лампери во области каде што има поголема длабочина на вода.

Во однос на флората, целиот слив има и бројни видови, некои ендемични, а други не. Наведени најпознатите:

 • Карекс вулпиноидеа
 • Карекс стипата
 • Импатиенс капенсис
 • Калта палустрис

Има многу повеќе, само овие се најобилни и познати.

Економско значење и закани

Како што се очекува, реката богата со биодиверзитет и геолошки елементи е од големо економско значење за земјите низ кои тече. Постојат неколку индустрии и земјоделство кои зависат од реката Мисисипи. Исто така се користи како воден пат за преместување од едно на друго место и воспоставување деловни активности. Од доаѓањето на колонизаторите, реката стана суштинска рута за да може да се испраќаат јаглен, нафта, челик и други земјоделски производи.

Назад во 1820-тите години кога парните чамци беа еден од најчесто користените превози за патување по оваа река. Периодот помеѓу 1830 и 1950 година беше златното доба на овие бродови. Меѓу другите комерцијални производи што биле транспортирани како резултат на оваа река, наоѓаме памук.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за реката Мисисипи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.