Рио Конго

Река Конго

Иако Река Конго Таа е една од најспектакуларните реки во светот, не беше откриена од западната култура до крајот на 1482 век. Всушност, многу приказни започнуваат со доаѓањето на Португалецот. Реката Конго е една од најважните реки на хидролошката карта на светот, но на Западот не му била позната дури во XNUMX година.

Во оваа статија ќе ви кажеме за карактеристиките, геологијата и биодиверзитетот на реката Конго.

клучните карактеристики

река со многу вода

По должината на нејзината траса, која ги преминува Замбија, Демократска Република Конго, Република Конго и Ангола, чувството на величина е безвременско и неописливо. Најдлабоката река во светот е дом на единствена и разновидна фауна. Во оваа смисла, Конго има многу микро-живеалишта со различни еколошки услови, што го прави возможно неговиот богат биодиверзитет.

Оваа африканска река е втора по големина во светот, втора најдолга и втора по длабочина на африканскиот континент и обезбедува тропско опкружување кое поддржува илјадници видови во нејзиниот слив. Неговото име потекнува од Кралството Конго, една од најважните субсахарски земји пред доаѓањето на доселениците.

Реката Конго се наоѓа во источна-централна Африка, со дренажна површина од околу 4,01 милиони квадратни километри. Поврзува земји Конго, Демократска Република Конго, Руанда, Ангола, Бурунди, Камерун, Централноафриканска Република, Замбија, Танзанија. и Габон, иако во некои сливови скоро и да нема пенетрација. Се проценува дека е долг околу 4.700 километри и носи просечно 41.000 кубни метри во секунда вода., делумно затоа што носи просечно 152 см дожд годишно. Неговата фигура малку се извитка и двапати го мина екваторот.

Изворот на реката Конго е збунувачки исто како и изворите на други реки, но генерално се верува дека реката потекнува од висорамнините на источноафриканската долина Рифт во североисточна Замбија, помеѓу езерото Тангањика и езерото Ниаса. Нејзиниот извор најверојатно ќе биде реката Чангбеј на надморска височина од околу 1.760 метри. Се инјектира во Атлантскиот океан со банани во Демократска Република Конго. Реката е во облик на лак, поделена на Горно Конго, Централно Конго и Долно Конго, која се храни од притоки како Лулонга, Алувими, Монгара и Касаи.

Горно Конго потекнува од Големата долина на Рифт во Источна Африка и заврши на Стенлиевиот водопад, почнувајќи од Централно Конго и продолжувајќи на север неколку километри.

Поминувајќи низ Кисангани во Демократска Република Конго, реката се свртува кон запад и наскоро продолжува да тече кон југо-запад. Карактеристика на овој среден дел е тоа што нема брзаци или водопади, па може да биде пловно. Долен Конго го преминува градот Киншаса, од оваа точка тој се шири, со брзаци во некои области.

Формирање на реката Конго

реки меандри

Обликот и каналот на петтата најдолга река во светот не се многу стари. Повеќето од сливот се мезозоични седименти, но исто така и Пронајдени се палеозојски и неопротерозоични седименти.

Очигледно, пред Мезозоикот, Конго беше горниот тек на друга река што течеше од исток кон запад преку Гондвана, но одвојувањето на оваа земја доведе до појава на два нови блока: Денешна Африка и денешна Јужна Америка, со што се менува трасата на реката и обликот на другите водни тела. Реката Конго ја добила својата сегашна форма некаде во плеистоценот пред околу 150.000 200.000 и XNUMX XNUMX години.

Флора и фауна на реката Конго

Поради тропската клима каде што се наоѓа реката и богатите минерали придонесени од секоја област на вода во околината, таа има богат басен на биодиверзитет. Стотици видови риби пливаат во нејзините води и 7 од 10-те семејства на риби во езерото Тангањика еволуирале во нејзините води. Најмногу ги има рибите во семејствата Ciclidae, Mormyridae, Characidae, Distichitodontidae, Mochokidae, Bagridae, Cyprinidae и Siluriformes. Крокодили и желки, како многу примати и водни птици ги наоѓаат своите совршени домови во нивниот слив.

Од водните растенија се истакнуваат водениот зумбул, лилјаните и водните папрати.

Економско значење

загадувачи на реките во Конго

Реката Конго била транспортна рута за античкиот народ Банту. Исто така е извор на храна за сите блиски етнички групи. Неговата економска важност е слична на онаа на реката Нил.Европските истражувачи пловеа по повеќето од нејзините правци и тие сè уште ги поврзуваат градовите и градовите денес поради недостаток на безбедни патишта во областа. Производите како што се шеќер, кафе, памук, бакар и палмино масло често се транспортираат од едно до друго место и, до неодамна, бродовите беа најважните превозни средства за навигација во реките.

Повеќе од 75 милиони луѓе зависат од ресурсите на реката Конго, вклучувајќи лекови, вода, инфраструктурни материјали, засолниште и, се разбира, храна. Различни брани и хидроцентрали се изградени покрај реката за да обезбедат електрична енергија за луѓето.

Некои риби, како што се оние во групите Protopterus, Parachanna, Bagridae, Characidae и Distichodontus, може да бидат предизвикани од прекумерен риболов, воведување на невородени видови на Конго и уништување на шумите. Уништувањето на шумите и злоупотребата на ресурсите на сливот го намалуваат квалитетот на водите и организмите што живеат во нив.

Шумите на сливот на реката Конго акумулира 8% од целиот јаглерод складиран во шумите на земјата, што го прави најголем јаглероден базен во Африка и четврти во светот. Сепак, приближно 85% од оваа девствена шума е уништена и сечата се заканува на остатокот од шумата. Проценките на уништувањето на шумите во Централна Африка во 2050 година предвидуваат дека само во Демократска Република Конго ќе ослободи 34,4 милијарди тони јаглерод диоксид.

Десетици милиони луѓе зависат од шумата за да преживеат. Само во Демократска Република Конго, 40 милиони луѓе живеат во овие шуми. Во овој дел од светот, целата култура живее директно од шумата за засолниште, здравје, храна и културен и духовен опстанок.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за реката Конго и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.