Рио Колорадо

Река Колорадо

Нашата планета има навистина импресивни реки кои не тераат да мислиме дека природата секогаш има некои изненадувања за нас. Денес зборуваме за Река Колорадо. Тоа е река пронајдена во САД и Северна Америка и е една од главните и најпознатите. Активен е повеќе од 6 милиони години и континуираниот проток на вода ја обликуваше карпата, создавајќи спектакуларни форми и клисура толку длабока што е позната како Гранд Кањон на Колорадо.

Во оваа статија ќе ги детализираме сите карактеристики на реката Колорадо, како е формирана и каква флора и фауна се поврзани со ова чудо.

клучните карактеристики

Меандри на реката Колорадо

Реката Колорадо почнува да се издига во регионот на карпести планини. Ако сакате да одите да го видите изворот на Колорадо, тоа можете да го направите со одење на планински превој познат како превој Ла пудре. На ова место се роди реката и тоа е само обичен планински поток во влажна ливада. Од таму, патува вкупно 2.334 километри додека не се излее во морето Кортез. Во текот на целата оваа траса, се одводнуваат вкупно 637,137 км2 вода. Ова претставува 7% од целата површина на Соединетите држави.

Текот на реката Колорадо е доста посебен и познат по тоа што има ефект на поткопување на теренот низ кој поминува. На овој начин, со текот на времето, се формираат мали меандри и кањони кои, малку по малку, се зголемуваат во големина. Од неговото раѓање до само 1,5 километри оддалечено, со текот на годините се формирал првиот Гранд Кањон во Јелоустоун. Плитко е и не е многу високо, но неговиот среден тек минува низ други подлабоки кањони.

Текот на реката, исто така, минува низ сè што биле целосни пустински области. Како што можете да видите, оваа река е од големо значење за развојот на флората и фауната во овие области бидејќи е извор на вода во област на недостиг. Долниот дел од неговиот тек, на моменти, е целосно сув. За жал, врнежите се намалуваат од година во година и, иако неговата делта е сè уште живеалиште на многу видови, таа губи се повеќе и повеќе важност.

Формирање на реката Колорадо

Кањони формирани од речното корито

Тоа е река со повеќе од 25 притоки кои му помагаат да се храни со повеќе вода во текот на своето патување. Некои од најпознатите најпознати реки кои го хранат со вода се Зелената, Гила, Сан Хуан, Гунисон, Азул, Долорес, Ескаланте и Парија.

Ние веќе коментиравме дека реката Колорадо е доста стара од нејзиното формирање. Во креда, дел од Северна Америка сè уште беше под Тихиот океан. Тогаш е местото каде што Колорадо може да започне како мал поток кој се движеше кон југозападен правец. Повеќе или помалку, пред околу 5 милиони години, По ерозијата и моделирањето што ги предизвикуваше во земјата, нејзиниот тек беше утврден до сегашниот со устата во морето Кортез. Остатокот од речниот слив се развил во последните 40 милиони години.

Иако се чини дека реката Колорадо е стара околу 17 милиони години, многу од целата земја резба, со формирање на меандри и кањони, се случила во текот на изминатите 6 милиони години.

Флора и фауна

Фауна на реката Колорадо

Како што споменавме претходно, реката циркулира низ пустински или полупустински области каде што наоѓаме животински свет прилагоден на оваа непријателска околина. Како што се очекуваше, река со добар проток што поминува низ средина на пустина ќе создаде зелени површини поврзани со голема разновидност на видови кои ја искористуваат оваа нешто попријатна околина. Најдовме некои видови риби кои се ендемични на оваа река, со оглед на тоа што условите во животната средина тука се уникатни и не се случуваат на друго место во светот. Затоа, овие видови што можат да се најдат само во реката Колорадо имаат голема вредност. Вкупно, сливот на реката е дом на околу 14 ендемски видови риби, така што ова ја зголемува туристичката атракција, но исто така генерира потреба за заштита на екосистемот.

Има дел со повеќе виолетова боја и област за посета каде доаѓаат не-водни видови, како што се некои птици и вртачот на врби. Наидовме и на некои лилјаци, жаби, желки, којоти, саламанди и бобра. Во делтата се наоѓаат живеалиштата на бројни видови, меѓу кои наоѓаме водни птици.

Од друга страна, ние исто така ја наоѓаме флората која е составена главно од мали, ниски растенија. Нормално е дека во пустински екосистем, растенијата не стекнуваат голема големина поради недостаток на вода. На бреговите на реката можеме да најдеме треви од сите видови, некои пловечки растенија во реката кои припаѓаат на родовите Потамогетон и Тифа итн. Можеме да најдеме некои дрвја како дрвото Хосуе во областите во близина на реките, но во останатите пустински области нема да најдеме ништо лиснато или бујно растение. Кактусите преовладуваат во овие области.

Економско значење на реката Колорадо

Сушен екосистем

Бидејќи не може да биде помалку важно, реката Колорадо е исто така од голема економска важност. Домородните народи од сливот зависат од овој проток за храна и пијалоци. Без сомнение, присуството на оваа река беше клучно за развојот на населението во еден од најсушните региони во цела Северна Америка.

Дел од овој водотек е прекинат од брани кои ја пренасочуваат водата. Скоро 90% од водата се користи за наводнување на земјоделски култури, а друг дел за обезбедување вода за пиење на населението во близина на реката. Се проценува дека обезбедува вода за околу 40 милиони луѓе.

Сето ова значи дека реката Колорадо не го поминува својот најдобар момент. Пренасочување на вода, загадување, воведени инвазивни видови, ги деградираат поволните услови на реките и влијаат на природните видови. Со влијанија врз луѓето, многу вредни живеалишта се уништуваат, предизвикувајќи исчезнување на видовите флора и фауна.

Како што можете да видите, дури и реката неверојатна како Колорадо е под влијание на раката на човечкото суштество. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за оваа фантастична река.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.